Autor Wątek: B450M MORTAR problem z RAM i CPU świeci dioda CPU/ komputer się włącza  (Przeczytany 415 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

szakal700

• Szeregowiec
  • *
  • :

Witam, poskładałem komputer o takiej specyfikacji:

---------Nowe części---------
AMD Ryzen 5 2600
MSI Mortar B450m
Balistic Extreme 3466Mhz CL-16
M.2 ADATA SSD 240gb SX8200NP                                   <- na system
---------Części używane--------
SATA SSD 120gb Kingston SH103S3120G                        <- StoreMI
SATA HDD 3TB Seagate Baracuda ST3000DM001-1E6166  <-StoreMI  +2gb RAM na cahe
MSI GTX-970 4gb Gaming (zielona)

Problem jest gdy załaduje drugi profil pamięcie XMP na 3466Mhz, komputer czasami się nie włącza, wydaje 3 długie piski (błąd RAM podajrze) i dotego świeci debug LED od CPU. 1-2 restarty i uda się go włączyć, ale po około 30 min użytkowania Windows zamarzł (myszka się nie rusza, klawiatura nie reaguje na CAPS-LOCK) nacisnołem power, komputer wydał 3 piski zaświeciła się dioda ez.debug (nie zdążyłem zobaczyć która) i się wyłączył.
 Potym próbował wystartować z 3-4 razy, całyczas 3 piski i CPU LED. wstał dopiero po resecie BIOSU ram ustawił na 2400MHz, załadowałem pierwszy profil XMP na 3200MHz, jak ręką odjoł nic nie piszczy, nic nie śiweci (po teście oczywiście)

Wydaje mi się że problem jest po stronie RAMu, test RAMu ok, czy to brak stabilności po OC?
 Napięcie przy 3466MHz domyślnie na 1.35V, czy podniesienie napięcia pomoże?
Czemu świeci LED CPU?

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
Odp: B450M MORTAR problem z RAM i CPU świeci dioda CPU/ komputer się włącza
« Odpowiedź #1 dnia: 15 Wrzesień 2018, 17:20:20 »

Witam

A specyfikacje procesora sprawdzaliśmy?
https://www.amd.com/en/products/cpu/amd-ryzen-5-2600  => System Memory Specification 2933MHz

Model RAM niby podałeś, ale dalej nie wiemy ile masz kości i o jakiej pojemności.
Upewnij się że lecisz na najnowszej dostępnej wersji BIOS.

Nie, nie pracuję dla MSI. Jakiekolwiek uwagi, pretensje, skargi, proszę kierować do MSI.
Nie udzielam pomocy przez Prywatne Wiadomości.

szakal700

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #2 dnia: 16 Wrzesień 2018, 13:46:16 »

Dzięki za odpowiedź,
 Tak wiem że procesor obsługuje pamięci do 2933MHz(specyfikacja producenta), a płyta główna do 2667MHz. Reszta po OC idzie na co nikt nie daje gwarancji że będzie działać. Nie mniej jednak duża liczba użytkowników korzysta z wyższego taktowania pamięci RAM 3200MHz czy 3466MHz. i u mnie nie powino być problemu.

Przepraszam faktycznie pominołem dane pamięci RAM:
16GB KIT DDR4-3466 1.35V 2X8GB BALLISTIX ELITE by Micron
Dual-chanel, wpasone w slot 2 i 4 licząc od procesora (DIMM A2 i B2, zgodnie z instrukcją płyty głównej).

Walnołem byka przy pamięci, jest to model ELITE, "extreme" to jest gaming na pudełku... przeprosił.

Bios w wersji 1.1 zainstalowałem przed instalacją OS.
« Ostatnia zmiana: 16 Wrzesień 2018, 13:48:17 wysłana przez szakal700 »

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #3 dnia: 17 Wrzesień 2018, 01:59:32 »

Tu chodzi tylko o procesor i AGESA (mikrokod procesora od AMD). Nie każdemu udaje się wygrać na loterii silikonowej. A AGESA to inna bajka, nie wiem kiedy lub czy w ogóle oni ją napiszą poprawnie.

B-die od Micron'a nie jest zbyt dobry jeśli chodzi o wyższe taktowanie RAMu. Najlepiej sprawdza się B-die od Samsunga, przynajmniej na systemach AMD AM4. 3200MHz to bardzo dobre taktowanie. Nie wiem czy śledziłeś postępy AM4 od początku, ale na samym starcie były problemy czasem wywalczyć 2400MHz  ;D

Nie, nie pracuję dla MSI. Jakiekolwiek uwagi, pretensje, skargi, proszę kierować do MSI.
Nie udzielam pomocy przez Prywatne Wiadomości.

szakal700

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #4 dnia: 21 Wrzesień 2018, 19:32:51 »

Zamieniłem dziś miejscami pamięci( ta z slotu 2 na 1 i na odwrót). Może pomorze...

Założyłem również chłodzenie wodne, i tu mam pytanko gdyż temperatura przy pulpitowaniu (chrome + kopiowanie plików z dysku zewnętrznego w tle) wynosi 37`C. Nie za dużo? Przy procesorze o TDP 125W Było to ok 26`C pogoda podobna jak dziś temp w pokoju ok 26`C.

Procesorem był FX-8120, chłodzenie to LEPA Aquachanger 240 z wentylatorami 2x120mm (podłączone pod CPU1) Zasilanie pompki z SATA (po przejściówce)

MSI FAE

• Global Moderator
  • Generał
  • :
  • Technical Support
    • MSI Polska
« Odpowiedź #5 dnia: 24 Wrzesień 2018, 13:30:59 »

Hej,
  37 stopni to nie jest za dużo. :-)

pozdrawiam,
Proszę nie pisać do mnie prywatnych wiadomości w sprawie problemów ze sprzętem. Od tego jest forum, a ja czytam wszystkie tematy.

MSI FAE Poland

Zapraszamy do kontaktu online z pomocą techniczną https://register.msi.com/ocss/login