Autor Wątek: MSI Trident Prawdopodobnie uszkodzony bios.  (Przeczytany 2485 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

lukaszpaszczyk

• Szeregowiec
  • *
  • :
MSI Trident Prawdopodobnie uszkodzony bios.
« dnia: 14 Sierpień 2018, 13:31:22 »

Witam,

Dostałem ostatnio do naprawy komputer MSI Trident. Jest to pierwsza wersja tridenta, 6 generacja cpu i 1 rewizja płyty głównej (bez wsparcia nvme na slocie m.2 .

Komputer trafił do mnie po uszkodzeniu biosa ( podobno awaria / zanik prądu w trakcie aktualizacji ) Komputer wstaje / włącza się lecz bez obrazu. Niestety też trafił do mnie bez podzespołów takich jak procesor, ram, karta graficzna, dyski twarde, czyli w zasadzie dostałem takiego barebone "złóż go sam" czyli obudowa z płytą główną i chłodzeniem, zasilaczem i oryginalnym opakowaniem.

Przeprowadziłem Flash biosa jednak komputer dalej wstaje z czarnym ekranem... A z podzespołów które mam do testów to procesor I5 6600K oraz pożyczony z laptopa Ram DDR4.
I tu nasuwa się pytanie, czy jest prawdopodobne że komputer nie chce wstać / wystartować z racji że jest to I5 z odblokowanym mnożnikiem i większym TDP niż standardowo montowane w nim procesory?

MSI FAE

• Global Moderator
  • Generał
  • :
  • Technical Support
    • MSI Polska
Odp: MSI Trident Prawdopodobnie uszkodzony bios.
« Odpowiedź #1 dnia: 20 Sierpień 2018, 07:21:07 »

Hej,
  Wątpliwe. A jak przeprowadziłeś flash BIOSu? Może w czasie tego "zaniku prądu" uszkodziło się coś więcej? Zasilacz?

pozdrawiam,
Proszę nie pisać do mnie prywatnych wiadomości w sprawie problemów ze sprzętem. Od tego jest forum, a ja czytam wszystkie tematy.

Lista najczęściej zadawanych pytań - https://forum-pl.msi.com/index.php?topic=13785.0

MSI FAE Poland

lukaszpaszczyk

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #2 dnia: 20 Sierpień 2018, 14:02:43 »

Bios pobrałem że strony msi wersję 910 i wgrałem przy pomocy programatora na kość bios. Jeśli z i5 6600k powinno ruszyć to w takim razie muszę przyjrzeć się pamięci ram, bo laptop z którego owe pamięci pochodzą również odpala bez obrazu i z mojej wstępnej diagnozy w laptopie nie startował procesor / nie przechodził procedury post lub procedura post zatrzymywała się jeszcze przed startem i testem cpu. Ale może to być kwestia tych pamięci które z góry założyłem że są sprawne... Postaram się u kogoś przetestować pamięci które posiadam i pewnie dam znać. Czego się najbardziej boję to tego że przy tej niefortunniej aktualizacji sam nowy bios może nie pomóc bo może być to jeszcze kwestia firmware EC...

MSI FAE

• Global Moderator
  • Generał
  • :
  • Technical Support
    • MSI Polska
« Odpowiedź #3 dnia: 21 Sierpień 2018, 07:11:54 »

Hej,
  Wyślij może numer seryjny sprzętu na info.pl@msi.com - sprawdzimy dokładnie jak to wygląda, bo teraz to się bawimy w teoretyzowanie.

pozdrawiam,
Proszę nie pisać do mnie prywatnych wiadomości w sprawie problemów ze sprzętem. Od tego jest forum, a ja czytam wszystkie tematy.

Lista najczęściej zadawanych pytań - https://forum-pl.msi.com/index.php?topic=13785.0

MSI FAE Poland

lukaszpaszczyk

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #4 dnia: 18 Kwiecień 2019, 14:41:16 »

Odkopuję stary temat,
Ostatecznie udało mi się znaleźć wsady bios co prawda do Tridenta 3 jednak o identycznej płycie głównej na forum przypominającym rosyjską elektrodę. Po wgraniu wsadu bios mój Trident ostatecznie ożył  :) Wsady bios udostępniłem dla potomnych na forum elektroda.pl .

Edit: Czy ktoś dysponuje może informacją jak wygląda sytuacja wsparcia starszych kart w tridencie? Próbowałem w nim leciwego już GTS 450 ale brak obrazu z karty (karta sprawna, testowana w innym komputerze). Na zintegrowanej chodzi ale tylko z monitorami / telewizorami mającymi rozdzielczość max FHD (1080p). Na moim monitorze 4K z wersją bios 500 ze zintegrowanej karty brak obrazu, spróbuję jeszcze go zaktualizować do najnowszego biosu 520.
« Ostatnia zmiana: 18 Kwiecień 2019, 14:47:16 wysłana przez lukaszpaszczyk »

MSI FAE

• Global Moderator
  • Generał
  • :
  • Technical Support
    • MSI Polska
« Odpowiedź #5 dnia: 19 Kwiecień 2019, 07:02:14 »

Hej,
   Na stronie wsparcia dla danego modelu Tridenta jest krótka lista wspieranych kart graficznych - https://www.msi.com/Desktop/support/Trident . Nie ma się jednak co spodziewać, że sprzęty z serii 4xx tam będą, raczej tylko 1xxx.
  Swoją drogą GTS450 obsługuje do 2560x1600 https://www.nvidia.pl/object/product-geforce-gts-450-pl.html , starsze karty mogą mieć też problemy z UEFI, stąd może nie wyświetla w ogóle.

pozdrawiam,

MSI FAE Poland

lukaszpaszczyk

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #6 dnia: 19 Kwiecień 2019, 10:16:26 »

Bardzo możliwe że jeśli chodzi o karty to pewnie tylko seria 10xx i wyżej wchodzi w grę (ewentualnie seria 9xx i być może 7xx jeśli mają wsparcie uefi gop).

Co do obrazu na monitorze 4K... Bardzo ale to bardzo rzadko korzystam na tym monitorze z czegoś innego niż DisplayPort, i nie skojarzyłem że korzystałem z kabli HDMI starszej generacji o niskiej przepustowości. Odkopałem pudełko po monitorze i znalazłem dodawany do monitora kabel HDMI w odpowiedniej wersji i wszystko śmiga. Zgodnie ze specyfikacją Intel HD 530 daje obraz w 4K jednak tylko w 30Hz (zgodnie z tym co potrafi)... aż bolą oczy od patrzenia na te 30Hz  ;D

A co do kart graficznych w Tridencie pewnie będę się jeszcze bawił.

Edit: I od razu może sam odpowiem na jedno z moich pytań z pierwszego posta tak dla potomnych:
       Tak, Trident działa bez problemowo z i5-6600K więc prawdopodobnie z 6700K i 7700K nie było by problemów. (Oczywiście podkręcać na płycie H110 się nie da, ale ten procesor z literką K ma mimo wszystko wyższe bazowe zegary niż jego wersja bez K)

Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: 19 Kwiecień 2019, 10:33:13 wysłana przez lukaszpaszczyk »

MSI FAE

• Global Moderator
  • Generał
  • :
  • Technical Support
    • MSI Polska
« Odpowiedź #7 dnia: 19 Kwiecień 2019, 12:31:46 »

Hej,
  W teorii tak, H110 obsługuje również 7 generację. A w praktyce - musi być odpowiedni BIOS, na stronie wsparcia tego nie widzę (jest tylko 6 generacja), zatem wspierana oficjalnie jest jedynie 6 generacja - czyli procki z serii 6xxx.

pozdrawiam,

MSI FAE Poland