Autor Wątek: Uszkodzone gniazdko słuchawkowe na MB notebooka GE72  (Przeczytany 831 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

janusz_mistera

• Szeregowiec
  • *
  • :
Uszkodzone gniazdko słuchawkowe na MB notebooka GE72
« dnia: 08 Sierpień 2018, 15:59:33 »

Witam
W sposób przypadkowy, ale jednak, uszkodziłem gniazdko słuchawkowe w płycie głównej GE72 6QC. Notebook milczał jak zaklęty. Zdemontowałem uszkodzenie ( czyli gniazdko, 8-pinowe ). Na Aliexpresie kupiłem bardzo podobne gniazdko. Podobieństwo tak na 90%. Po małych przeróbkach udało mi się je wlutować w odpowiedniej pozycji. Efekt taki, że głośniki wewnętrzne milczą ale za to pojawił się głos w słuchawkach. Mam pytanie do Szanownych Forumowiczów, czy ktoś posiada, do odstąpienia oczywiście, takowe gniazdko słuchawkowe.Oryginalne, 8-pinowe ( trzy nóżki z końca, 3 z jednego boku, dwie z drugiego. Owe trzy nóżki z końca gniazdka to struktura elektroniczna )

pit_1975

• Generał
  • :
Odp: Uszkodzone gniazdko słuchawkowe na MB notebooka GE72
« Odpowiedź #1 dnia: 08 Sierpień 2018, 20:03:25 »

BO gniazdo musi być takie samo,a nie podobne.
Masz stare gniazdo? daj foty ze wszystkich stron.

MSI FAE

• Global Moderator
  • Generał
  • :
  • Technical Support
    • MSI Polska
« Odpowiedź #2 dnia: 09 Sierpień 2018, 08:34:49 »

Hej,
  A pytałeś serwisu MSI (serwis@msi.com), czy aby przypadkiem nie mieli?

pozdrawiam,
Proszę nie pisać do mnie prywatnych wiadomości w sprawie problemów ze sprzętem. Od tego jest forum, a ja czytam wszystkie tematy.

Lista najczęściej zadawanych pytań - https://forum-pl.msi.com/index.php?topic=13785.0

MSI FAE Poland

janusz_mistera

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #3 dnia: 09 Sierpień 2018, 15:44:41 »

Dziękuję za odpowiedzi. Fotek starego gniazda nie będzie ponieważ demontaż jego niewiele pozostawił. Sama myśl o wysłaniu mojego "ukochanego"  laptopa do serwisu napawa mnie zgrozą. Wczoraj nabyłem jakiśtam głośnik na Bluetooth i w tej opcji działa. Mam jeszcze jedno hipotetyczne podejście do tematu. Sądzę, że mechaniczny rozstaw nóżek jest prawidłowy. Problemem będzie to, co znajduje się na końcu gniazdka. Jest tam półprzewodnikowe COŚ, co wykrywa włożenie wtyczki do gniazdka i przełącza elektronicznie głośniki wewnętrzne na słuchawkę. Struktura ta jest wyjmowalna !!! Pozostało mi zatem jeszcze jedno podejście, a mianowicie ze starego gniazdka wydłubać owe COŚ ( chociaż chyba pod mikroskopem będę musiał dolutować urwane przy demontażu nóżki ) i zamienić z tym co w tej chwili siedzi. Racja, że nie kupuje się podobne i sam to wiem, ale pokusa podrasowana potrzebą była ogromna. Chińczycy bezradnie rozłożyli ręce, gniazdka do MSI nikt u nich nie ma. Na Allegro, u krajowych handlowców podobnie.
Pozddrawiam

pit_1975

• Generał
  • :
« Odpowiedź #4 dnia: 09 Sierpień 2018, 16:40:23 »

:)
to nie jest gniazdo do MSI,ten rodzaj był montowany także u innych producentów nie tylko laptopów
akurat w tamtym okresie było montowane takie,specjalnie zaprojektowane pod dane płyty główne,chodzi tu o rozmiar,funkcje i inne.
Najszybciej można je znaleźć po nr podzespołu,ale to jest opisane tylko w "książce serwisowej",dostępnej tylko w serwisach MSI.
Twoje gniazdo jest typem,słuchawki/spdif (cyfrowe-optyczne wyjście na kino domowe) czyli ma dwie funkcje.
A kupiłeś pewnie normalne i nie działa tak jak trzeba.
Opis z instrukcji obsługi
Wejście mikrofonowe  x 1
Wyjście słuchawkowe x 1 (obsługa wyjścia S/PDIF-Out)

A te gniazda nie są czasem na oddzielnej płytce?,czy to jest cała płyta główna?

MSI FAE

• Global Moderator
  • Generał
  • :
  • Technical Support
    • MSI Polska
« Odpowiedź #5 dnia: 10 Sierpień 2018, 06:30:40 »

Hej,
  A ja nie mówiłem o wysyłaniu do serwisu, a zapytaniu czy nie mają części. Czasami są łaskawi i akurat mają. :-)

pozdrawiam,
Proszę nie pisać do mnie prywatnych wiadomości w sprawie problemów ze sprzętem. Od tego jest forum, a ja czytam wszystkie tematy.

Lista najczęściej zadawanych pytań - https://forum-pl.msi.com/index.php?topic=13785.0

MSI FAE Poland

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #6 dnia: 10 Sierpień 2018, 11:06:24 »

Zawsze można zainwestować parę zł i kupić kartę dźwiękową na USB. A te, nawet za 80-150zł, potrafią wiele zdziałać :) Sam takowej używam przy swoim (w 100% sprawnym) GT72 6QD.

Wszystkie moje posty odzwierciedlają moje zdanie i opinię. Nie pracuję dla MSI.

MSI FAE

• Global Moderator
  • Generał
  • :
  • Technical Support
    • MSI Polska
« Odpowiedź #7 dnia: 10 Sierpień 2018, 13:35:55 »

Hej,
  No można, ale zajmujesz sobie jeden port USB, nie wszyscy lubią.

pozdrawiam,

MSI FAE Poland

janusz_mistera

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #8 dnia: 11 Sierpień 2018, 13:31:36 »

Dzięki za odpowiedzi
Gniazdko słuchawkowe i mikrofonowe są osobnymi podzespołami wstawionymi do płyty głównej. W samej płycie, pod każde gniazdko z osobna, jest wycięcie. Gniazdka są wlutowane ale wygląda tak, że wiszą na nóżkach w owych wycięciach. Te sprowadzone z Chin miały po każdej stronie plastikowe wypustki umożliwiające oparcie się gniazdka po bokach wycięcia. Musiałem jednak je obciąć, gdyż powodowało przesunięcie gniazdka w osi i brak "zgrania" z otworem zewnętrznej obudowy.
I to o S/PDIF pisało w mojej instrukcji?? Starzeję się.
Napiszę do serwisu, w końcu rzeczywiście może coś poradzą.
Mam karty muzyczne podpinane pod USB, ale to nie to samo.
Pozdrawiam serdecznie

pit_1975

• Generał
  • :
« Odpowiedź #9 dnia: 11 Sierpień 2018, 14:35:38 »

Gniazdko słuchawkowe i mikrofonowe są osobnymi podzespołami wstawionymi do płyty głównej.
Nie o to mi chodziło,ale już widzę jak to wygląda,to cała płyta główna
to jest od GE72 (tak samo jest u Ciebie)

W niektórych modelach,te gniazda audio/usb/video są na oddzielnej mniejszej płytce podłączane taśmą/kabelkami do płyty głównej,łatwiej wtedy dostać taką płytkę.
Pytaj serwis,może będą mieć lub Tobie zamówią.
Mam karty muzyczne podpinane pod USB, ale to nie to samo.
No to musisz mieć kiepskie te karty,skoro są gorsze od tej laptopowej :)

janusz_mistera

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #10 dnia: 12 Sierpień 2018, 06:17:01 »

Tak jest, tak mam ustawione gniazda. Jedna mała różnica, pierwsze gniazdo USB3.0 jest typu C, reszta bez zmian. Znowu poszukałem na Aliexpress, ukierunkowany tym razem na szukanie według Twojej informacji o S/PDIF, i znalazłem dwa gniazdka. Identyczne to one nie są, ale liczba 8 nóżek jest zachowana. Jeśli miejsce w płycie pozwoli, to może uda się wpasować któreś z nich. Myślę, że jednak zanim to zrobię, wyprowadzę przewodami na zewnątrz poszczególne pola lutownicze tych 5-ciu nóżek, które są po bokach gniazdka. Zakładam, że 3 nóżki z końca odpowiadają za S/PDIF OUT i nie będą miały wpływu na zachowanie pozostałych końcówek ( ?? ). Potem spróbuję łączyć je ze sobą i ustalić, jak w gniazdku powinny być zwarte, bądź nie, poszczególne piny.
W tej chwili NIHAMIC 2 pokazuje, że podłączone są głośniki wewnętrzne ( choć oczywiście są nieme ).
Jedna karta to SB FX, druga to zwykłe grywadło na CM101H. Rzecz w tym, że faktycznie blokuję jedno gniazdo USB, a z kolei Nihamic nie obsługuje kart podpiętych pod USB.
Pozdrawiam

pit_1975

• Generał
  • :
« Odpowiedź #11 dnia: 12 Sierpień 2018, 11:58:14 »

W tej chwili NIHAMIC 2 pokazuje, że podłączone są głośniki wewnętrzne ( choć oczywiście są nieme ).

To gdzieś Ci robi zwarcie,skoro głośniki wewnętrzne nie grają,powinny grać po wyjęciu jacka słuchawkowego,zanim podłączysz nowe gniazdo,sprawdź czy wewnętrzne będą grać bez niego.
Sprawdź też czy czasem podczas lutowania,nie przegrzałeś "pada lutowniczego" i masz przerwaną ścieżkę (pod lupą),to też może być przyczyną nie działających głośników = brak zamkniętego obwodu.

janusz_mistera

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #12 dnia: 14 Sierpień 2018, 17:01:09 »

Raczej nie. Zanim kupiłem gniazdka w Chinach, identyczne  było u polskiego dostawcy z Allegro. Przemierzył mi nóżki i stwierdził, że wszystkie są open. Był moment, że w płycie brakowało gniazdka ( kompletnie wylutowane stare, uszkodzone ) i wtedy również głośniki wewnętrzne milczały. W załączeniu zdjęcie chińskiego gniazda.

janusz_mistera

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #13 dnia: 17 Sierpień 2018, 16:48:45 »

Szanowni Forumowicze
Nic już nowego nie wymyślę, więc proponuję zamknąć temat. Dziękuję za pomoc i cenne wskazówki, Były przydatne, zapewniam.
Dziękuję raz jeszcze. Temat zamknięty

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #14 dnia: 17 Sierpień 2018, 17:29:55 »

A jak wygląda sprawa z serwisem? Pytałeś chociaż?

Karta dźwiękowa na USB wcale nie jest taka zła. Mój laptop jest używany w ten sposób:
Karta dźwiękowa (Asus Xonar U3), mysz i słuchawki podpięte pod USB hub od Anker'a. Wracając do domu, do laptopa podpinam tylko ten hub i zasilacz. 1 USB zajęte, a wszystko co potrzebne jest od razu włączone. Już nie wspomnę o tym, że "gwizdek" działa dużo lepiej niż te śmieszne Nahimic. Laptopy MSI szanuję ze względu na jakość i cenę bo osobiście problemów nigdy nie miałem i wszystko działa jak należy, ale to że wcisnęli Nahimic zamiast Sound Blaster to nie wybaczę. Znajomym polecam laptopy MSI, ale mówię że jeśli kupują laptopa do gier, to żeby bez względu na producenta dokupili kartę dźwiękową pod USB. Zintegrowana karta nigdy nie będzie tak dobra jak nawet te najtańsze dedykowane (dotyczy USB jak i PCIe w stacjonarnych PC). Chyba że kupisz coś "no name" za 30zł na alledrogo, to inna sprawa.

Wszystkie moje posty odzwierciedlają moje zdanie i opinię. Nie pracuję dla MSI.

MSI FAE

• Global Moderator
  • Generał
  • :
  • Technical Support
    • MSI Polska
« Odpowiedź #15 dnia: 20 Sierpień 2018, 07:57:18 »

Hej,
  Jak to się mówi - co komu pasuje, @Nichrome. :-)
  Temat zamykam, zgodnie z prośbą.
   pozdrawiam,

MSI FAE Poland