Autor Wątek: Temperatury na karcie MSI GeForce GTX 1070 GAMING X  (Przeczytany 409 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

kasoh271

• Szeregowiec
  • *
  • :
Temperatury na karcie MSI GeForce GTX 1070 GAMING X
« dnia: 17 Lipiec 2018, 00:19:21 »

Witam,

Mam kartę graficzną MSI GeForce GTX 1070 GAMING X 8GB i normalnie na windowsie program HWMonitor pokazał, że karta ma 39 stopni, po włączeniu gry i graniu np. 20 minut karta ma takie temperatury:

Po wyjściu z gry były takie temperatury:

Po większym czasie odpoczynku były takie temperatury:

I obecnie są takie:

Czy to są normalne temperatury dla tej karty?

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
Odp: Temperatury na karcie MSI GeForce GTX 1070 GAMING X
« Odpowiedź #1 dnia: 17 Lipiec 2018, 00:31:55 »

Witam

To są bardzo dobre temperatury. Jeżeli 90C nie osiąga, to nie ma czym się przejmować.

Nie, nie pracuję dla MSI. Jakiekolwiek uwagi, pretensje, skargi, proszę kierować do MSI.
Nie udzielam pomocy przez Prywatne Wiadomości.

kasoh271

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #2 dnia: 17 Lipiec 2018, 00:54:38 »

Dziękuję za odpowiedź.

Jedno mnie martwi, kiedyś przytrafiła mi się taka rzecz, że po czyszczeniu komputera przez przypadek podpiąłem wentylator od procesora do innego gniazda, jakieś rozkojarzenie się pojawiło i podczas grania w Wiedźmina 3, dosłownie 2-3 minuty doszło do takich temperatur, że z obudowy było czuć zapach przygrzania, wyłączyłem szybko komputer i po diagnozie w serwisie okazało się, że dwa sloty na pamięć ram na płycie głównej nie działają, przepaliła się ścieżka w wyniku takiej temperatury, ale karta graficzna też była dość dobrze nagrzana, nie mogłem dotknąć backplate. I chciałbym się dowiedzieć, sprawdzić to, czy na karcie nie doszło do obniżenia napięcia w wyniku temperatury, bo przez to mógł stworzyć się Thermal throttling, bo odczuwam spadek wydajności na komputerze, komputer normalnie pracuje, ale odczuwam brak płynności nawet podczas korzystania z windowsa. Mogę stworzyć zapytanie do supportu MSI w Polsce, jak to sprawdzić, bo naprawdę nie chciałbym, żeby takie coś jak throttling występowało na mojej karcie.

Thermal throttling to zabezpieczenie procesora (w przypadku architektury ARM System–on–Chip także grafiki) polegające na obniżeniu nominalnego taktowania, mające zapobiec przegrzaniu się samego procesora lub innych komponentów (np. baterii) w wyniku którego mogłyby one ulec uszkodzeniu. Uruchamia się ono w momencie, w którym procesor lub układ kart graficznej osiąga zbyt wysoką temperaturę, która może je uszkodzić. W takiej sytuacji zabezpieczenie zmniejsza taktowanie danego chipsetu. To skutkuje obniżeniem temperatury, ale też znaczącym spadkiem wydajności. Może nam się wydawać, że gra czy też praca na skomplikowanych aplikacjach będzie płynna, ale przez to zabezpieczenie wszytko zaczyna się przycinać i zawieszać.

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #3 dnia: 17 Lipiec 2018, 01:08:27 »

Throttling występuje na procesorze.
Gdyby karta się przegrzewała, to by sterownik wywalił przy 99C :)

Nie, nie pracuję dla MSI. Jakiekolwiek uwagi, pretensje, skargi, proszę kierować do MSI.

kasoh271

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #4 dnia: 17 Lipiec 2018, 01:17:24 »

Throttling występuje na procesorze.
Gdyby karta się przegrzewała, to by sterownik wywalił przy 99C :)

Więc, jeśli dobrze to rozumiem to throttling nie występuje na kartach graficznych?

A do jakiej temperatury tak na oko mogło dojść wtedy na tej karcie po tym całym zdarzeniu? Nie popatrzyłem wtedy na program do monitorowania temperatury... rozumiem, że karta stała się dość ciepła od temperatury od płyty głównej, tak? Czy dla tego GTXa 1070 to była temperatura w granicy normy jakiejś? To było już ponad miesiąc temu i było wszystko ok, nie doświadczyłem żadnych artefaktów od karty, z obrazem itp. Nie wiem, w sumie jak o to zapytać. Mogło coś się stać temu GTX 1070?
« Ostatnia zmiana: 17 Lipiec 2018, 01:19:08 wysłana przez kasoh271 »

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #5 dnia: 17 Lipiec 2018, 02:10:33 »

Na karcie mogło dojść do tej samej co masz teraz. Karta nie ma nic do procesora, płyty czy RAM. Przegrzana karta = wywali sterownik. Po dłuższym czasie w temperaturze ~100C karta by padła. Ale nie procesor, płyta czy RAM.

kasoh271

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #6 dnia: 17 Lipiec 2018, 13:57:44 »

Na karcie mogło dojść do tej samej co masz teraz.

Nichrome możesz to jaśniej sprecyzować, bo nie wiem o co Ci dokładnie chodzi.

Karta nie ma nic do procesora, płyty czy RAM. Przegrzana karta = wywali sterownik.

Jeśli nie ma, to skąd wtedy taka temperatura poszła na kartę. Mi żadnego sterownika nie wywaliło.

Po dłuższym czasie w temperaturze ~100C karta by padła.

Rozumiem, nie wiem, jaka wtedy była temperatura w ciągu 2 minut, ale backplate był bardzo ciepły.

Ale nie procesor, płyta czy RAM.

Rozumiem, ale ścieżka do pamięci RAM się przepaliła.

Więc throttling nie występuje na kartach graficznych tego typu jak GTX 1070?

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #7 dnia: 17 Lipiec 2018, 20:58:49 »

Jeżeli karta by wtedy dobiła do 90C, to magicznie nie zaczęła by teraz działać na 70C.

Backplate oczywiście że będzie gorący. Przecież to też część ciepła odprowadza.

Throttling występuje na tej zasadzie, że karta ma w swoim BIOSie ustawiony cel 75C (lub 82C, dokładnie nie pamiętam).
I zakładając że działa np na 2000MHz na rdzeniu do 75C, tak przy 78C spadnie do 1960MHz. I stopniowo będzie się obniżać by utrzymać docelową temperaturę.
W przypadku temperatury 99C-100C, sterownik by wywalił żeby zapobiec uszkodzeniu.

kasoh271

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #8 dnia: 18 Lipiec 2018, 00:25:51 »

Jeżeli karta by wtedy dobiła do 90C, to magicznie nie zaczęła by teraz działać na 70C.

Rozumiem.

Throttling występuje na tej zasadzie, że karta ma w swoim BIOSie ustawiony cel 75C (lub 82C, dokładnie nie pamiętam).
I zakładając że działa np na 2000MHz na rdzeniu do 75C, tak przy 78C spadnie do 1960MHz. I stopniowo będzie się obniżać by utrzymać docelową temperaturę.
W przypadku temperatury 99C-100C, sterownik by wywalił żeby zapobiec uszkodzeniu.

Jak to dobrze rozumiem to karta ma zaprogramowany throttling, który sam się uruchamia przy temperaturze 75 stopni lub 82 tak? I to jest normalna rzecz? Czy po prostu mógł się włączyć throttling wtedy podczas tego zdarzenia i może to teraz mi spowalniać kartę?

A jaki dokładnie sterownik?

Czy te screeny wskazują, że wszystko jest w porządku?

« Ostatnia zmiana: 18 Lipiec 2018, 00:27:45 wysłana przez kasoh271 »

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #9 dnia: 18 Lipiec 2018, 00:36:27 »

Dobrze rozumiesz i to jest normalna rzecz.
Throttling sam się nie załączy. Jeżeli karta nie przekroczyła tych ~80C to nie miała powodu by spowolnić cokolwiek.

Jaki dokładnie sterownik? Pewnie od karty graficznej  ::)

Lepiej reklamuj płytę główną żeby Ci wymienili na taką ze sprawnymi slotami RAM.

MSI FAE

• Global Moderator
  • Generał
  • :
  • Technical Support
    • MSI Polska
« Odpowiedź #10 dnia: 19 Lipiec 2018, 17:51:06 »

Hej,
  Karta nie pracuje na pełnych obrotach jak nie jest obciążona - to normalne. System może zwalniać z wielu powodów - może dalej problemy z RAMem? Przegrzanie sprzętu może doprowadzić do naprawdę wielu dziwnych objawów. Swoją drogą - masz najnowsze update'y, sterowniki do wszystkie w kompie?

pozdrawiam,
Proszę nie pisać do mnie prywatnych wiadomości w sprawie problemów ze sprzętem. Od tego jest forum, a ja czytam wszystkie tematy.

MSI FAE Poland

Zapraszamy do kontaktu online z pomocą techniczną https://register.msi.com/ocss/login