Autor Wątek: Problem z dyskami NVMe i HDD  (Przeczytany 157 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

steve86x

• Szeregowiec
  • *
  • :
Problem z dyskami NVMe i HDD
« dnia: 14 Czerwiec 2018, 20:37:59 »

Wersja BIOSu + ewentualnie firmwaru : Najnowsze po aktualizacji
Procesor: Intel Core i7-7700HQ
Grafika: GTX1060m 6 GB
Dysk twardy: Toshiba SSD M.2 128 GB SATA/600 + 1 TB SATA 7200 / Dysk Samsung 960 EVO M.2 NVMe 256 GB
Pamięć RAM: 8 GB
System Operacyjny: Windows 10 Home

Z racji że to mój pierwszy post. Witam wszystkich na forum :)

Mam problem z MSI GT62VR 7RE. Laptop zakupiłem w konfiguracji M.2 128 GB SSD SATA plus 1 TB HDD. Z racji że miałem lepszy dysk i większy dysk SSD NVMe postanowiłem wymienić dysk SSD.

Dysk wymieniłem, Windowsa zainstalowałem, instaluje sterowniki restartuje komputer chce wejść w dysk by doinstalować resztę programów, a dysku HDD nie ma. W menadżerze urządzeń pokazuje się jako dysk nieznany, próba aktualizacji sterownika nic nie pomogła. W systemie pokazuje jako dysk niezainicjowany. Wszedłem do Biosu, niestety nie ma żadnej informacji o dysku HDD. Wypiąłem dysk NVMe wsadziłem ten z zestawu na SATA, dysk działa, wszystko na nim jest. bez problemiku działają dwa. Mam pytanie gdzie jest przyczyna że dysk HDD nie działa gdy wpięty jest dysk NVMe.

keiytom

• Pułkownik
  • :
Odp: Problem z dyskami NVMe i HDD
« Odpowiedź #1 dnia: 15 Czerwiec 2018, 03:58:19 »

Takie objawy występują w przypadku zaszyfrowania dysku BitLocker-em ale, że u Ciebie Win10 Home to to można pominąć, najprawdopodobniejsze jest to, że nowy system nie przypisał Ci litery do dysku. Możesz spróbować przypisać ją samodzielnie. Najlepiej zawsze instalować system na SSD z odłączonym HDD

Napsteros

• Kapral
  • *
  • :
« Odpowiedź #2 dnia: 15 Czerwiec 2018, 12:12:15 »

Jeżeli pokazuje Ci jako dysk niezainicjowany to znaczy, ze system go wykrywa. Może wystarczy przypisać mu literę dysku i ponownie sformatować?
Możesz też go sprawdzić jakimś programem do partycjonowania. Całość problemu może wynikać z niezgodności systemu partycjonowania SSD i HDD. Przy instalacji Windowsa na SDD powinieneś od razu sformatować dysk HDD a najlepiej na nowo utworzyć z niego partycje.
« Ostatnia zmiana: 15 Czerwiec 2018, 12:31:07 wysłana przez Napsteros »
Programuję i szukam średników po nocach.
_
MSI GV62 7RD

steve86x

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #3 dnia: 15 Czerwiec 2018, 15:45:46 »

Napsteros zrobiłem tak jak mówiłeś. Postawiłem od nowa system na SDD plus format HDD przy tym. Pomogło lecz tylko na chwilę. zadowolony wszystko sobie po instalowałem. Po którymś restarcie niestety dysk znikł. Nie ma go w Biosie, menadżerze urządzeń czy w zarządzaniu dyskami.

Dziwne bardzo że takie problemy są. W poprzedni laptopie włożyłem i wszystko z miejscu hulało, nie miałem takich problemów a tu idzie jak po gruzie :(

Napsteros

• Kapral
  • *
  • :
« Odpowiedź #4 dnia: 15 Czerwiec 2018, 17:44:16 »

Jesteś pewien, że ten dysk nie ma żadnych problemów? Może przeskanuj go chkdsk na komputerze gdzie działa. Sprawdź czy złącze dysku nie jest zabrudzone, czy dysk pewnie leży na swoim miejscu. Ew możesz pogrzebać w menedżerze urządzeń i jeżeli dysk tam będzie widoczny odinstaluj jego sterownik i uruchom ponownie system.

Przysłuchaj się też czy dysk wgl pracuje, powinna migać kontrolka hdd. Stary dysk HDD pracuje bez problemu ?
Programuję i szukam średników po nocach.
_
MSI GV62 7RD

steve86x

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #5 dnia: 15 Czerwiec 2018, 19:25:49 »

Sprawdzę dla pewności. Laptop jest nowy ma pół miesiąca. Złącza są czyste, wszystko umieszczone tak jak powinno.

Dysk pracuje, kontrolka miga. Stary "nowy" dysk HDD działa bez problemu z dyskiem tym na SATA. Tylko gdy przepinam na NVMe jest niewidoczny.

Według supportu spróbuje jeszcze zainstalować w trybie Intel RST Premium. Do tej pory był tryb AHCI.

steve86x

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #6 dnia: 20 Czerwiec 2018, 14:00:01 »

Zainstalowałem w trybie Intel RST premium wszystko działa, dysk wykrywa. Temat do zamknięcia. Dziękuje wszystkim za pomoc.