Autor Wątek: Optix G27C2 - problem z kolorami  (Przeczytany 664 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

pawelekk6

• Szeregowiec
  • *
  • :
Optix G27C2 - problem z kolorami
« dnia: 11 Czerwiec 2018, 20:38:12 »

Witam. 2 tygodnie temu zakupilem monitor Optix g27c2. Specyfikacja mowi, ze m.in. ma on 300cd/m2.... No niestety przyszla do mnie sztuka, ktora jest troche ciemniejsza od monitora na matrycy TN o jasnosci 250cd/m2. Jak to mozliwe, ze matryca VA (300cd) jest ciemniejsza od slabszej matrycy TN (250cd)? Do tego nie moge ustawic w nim zeby bialy to byl bialy a nie jakis kremowy wpadajacy w czerwien, nie mowiac juz o funkcji overdrive, ktora powoduje ze monitor dodatkowo staje sie jeszcze ciemniejszy podczas gdy poziom jasnosci jest ustawiony na 100%. Dla porownania dodam dwa zdjecia jednej strony internetowej pokazanej na obu monitorach jendoczesnie. Zakupilem monitor z nadzieja, ze bede mogl na nim odwzorowac realne kolory podczas obrobki zdjec i fimlow, natomiast nie jest to wykonalne, bo na tym monitorze baialy nie bedzie bialy. Odeslalem monitor na rekojmie do sklepu, w ktorym go kupilem (RTV EURO AGD), ale odsylaja go do mnie twierdzac, ze wszystko jest w najlepszym porzadku. Pisze to tutaj, gdyz nigdzie nie ma maila do serwisu MSI w pl. Mam nadzieje, ze jakas odpowiedzialna osoba w MSI to przeczyta i pomoze. Dzieki i pozdrawiam.

Niestety strona nie pozwala mi dodac zalacznikow w formacie jpg wazacych po 2mb....
« Ostatnia zmiana: 11 Czerwiec 2018, 20:48:34 wysłana przez pawelekk6 »

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
Odp: Optix G27C2 - problem z kolorami
« Odpowiedź #1 dnia: 11 Czerwiec 2018, 22:24:57 »

Witam

Zdjęcia wrzuć na chmurę typu imgur czy google drive.

Może powiem tak: Do bardzo dobrego odwzorowania kolorów, to potrzebujesz monitora z panelem IPS. TN jest używane głównie przy monitorach do zastosowania "gamingowego". Tzn 144Hz i te inne dodatki. Gracz nie patrzy czy białe jest tak białe jak wyprane w Vizirze  ;)

Ja szukałem monitora 144Hz w dość sensownej dla mnie cenie (max 1700zł), mogłem więcej oczywiście, ale po co. Sprawdziłem 2 różnych firm, i nawet poprawki w profilach monitora jak i ustawieniach Windows nie pozwoliły mi na uzyskanie kolorów zbliżonych do RGB. Już nie wspomnę o tym że jasność była na 0% a oczy nadal bolały od jasności. Za trzecim monitorem dopiero trafiłem na to czego szukałem. A wcześniej używałem zwykłego BenQ 24" 1080p, i te 6 lat mi posłużył bez żadnych kombinacji z profilami i ustawieniami.

Spróbuj może inny kabel. Czym podłączasz aktualnie? Do jakiej grafiki?

Nie, nie pracuję dla MSI. Jakiekolwiek uwagi, pretensje, skargi, proszę kierować do MSI.
Nie udzielam pomocy przez Prywatne Wiadomości.

pawelekk6

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #2 dnia: 11 Czerwiec 2018, 23:21:37 »

Witam

Zdjęcia wrzuć na chmurę typu imgur czy google drive.

Może powiem tak: Do bardzo dobrego odwzorowania kolorów, to potrzebujesz monitora z panelem IPS. TN jest używane głównie przy monitorach do zastosowania "gamingowego". Tzn 144Hz i te inne dodatki. Gracz nie patrzy czy białe jest tak białe jak wyprane w Vizirze  ;)

Ja szukałem monitora 144Hz w dość sensownej dla mnie cenie (max 1700zł), mogłem więcej oczywiście, ale po co. Sprawdziłem 2 różnych firm, i nawet poprawki w profilach monitora jak i ustawieniach Windows nie pozwoliły mi na uzyskanie kolorów zbliżonych do RGB. Już nie wspomnę o tym że jasność była na 0% a oczy nadal bolały od jasności. Za trzecim monitorem dopiero trafiłem na to czego szukałem. A wcześniej używałem zwykłego BenQ 24" 1080p, i te 6 lat mi posłużył bez żadnych kombinacji z profilami i ustawieniami.

Spróbuj może inny kabel. Czym podłączasz aktualnie? Do jakiej grafiki?

Moj monitor nie swieci wystarczajaco jasno pomimo tego, ze jasnosc jest maksymalnie podkrecona plus ustawiona jasnosci i temp barw w opcjach grfiki. Grafika to R9 390 od Sapphire natomiast monitor podlaczony jest przez DP, ktory byl w pudelku z monitorem.
Obecny TN ma 60Hz i nie mialem problemu z ustawieniem go tak, zeby kolory byly dobrze odwzorowane. Z tym VA meczylem sie dwa dni, lacznie z "kalibracja" wbudowana w Windows 10. 

https://imgur.com/q0LtCuu

https://imgur.com/SCk5nOu
« Ostatnia zmiana: 11 Czerwiec 2018, 23:28:24 wysłana przez pawelekk6 »

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #3 dnia: 11 Czerwiec 2018, 23:50:49 »

Panele TN bywają ciemniejsze. Ekspertem nie jestem, bo to nie forum BenQ czy Acer.
Spróbuj z innym kablem. Te w zestawie potrafią być niskiej jakości.

Nie, nie pracuję dla MSI. Jakiekolwiek uwagi, pretensje, skargi, proszę kierować do MSI.

pawelekk6

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #4 dnia: 12 Czerwiec 2018, 00:15:06 »

Panele TN bywają ciemniejsze. Ekspertem nie jestem, bo to nie forum BenQ czy Acer.
Spróbuj z innym kablem. Te w zestawie potrafią być niskiej jakości.

Dlatego oddalem monitor msi na rekojmie powolujac sie na to, ze jest ciemniejszy od gorszego (przynajmniej wg specyfikacji i technologii matrycy) monitora. Ale mi tego nie uznali. Czy jest jakas szansa, zeby oddac to ezposrednio do MSI zeby wymienili monitor na taki, ktory bedzie spelnial wymagania i nie bedzie gorszy od starszego monitora?

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #5 dnia: 12 Czerwiec 2018, 00:41:45 »

O takie rzeczy musisz pytać MSI :)
serwis@msi.com

pawelekk6

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #6 dnia: 12 Czerwiec 2018, 03:52:42 »

O takie rzeczy musisz pytać MSI :)
serwis@msi.com

Dzieki, ale tam chyba po polsku sie nie dogadam, co? Serwis niby po Polsku napisany, ale na koncu nie ma .pl ;)

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #7 dnia: 12 Czerwiec 2018, 04:42:23 »

Domena jest .com i tyle.
Ten email to do serwisu na Bielanach Wrocławskich  ;)
Nie zapomnij im podać S/N monitora bo zdarza się czasem że zignorują email bez takiej informacji.

pawelekk6

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #8 dnia: 12 Czerwiec 2018, 14:21:07 »

Domena jest .com i tyle.
Ten email to do serwisu na Bielanach Wrocławskich  ;)
Nie zapomnij im podać S/N monitora bo zdarza się czasem że zignorują email bez takiej informacji.

Ok Dzieki wielkie. Jak tylko przyjdzie mi monitor z rekojmi to napisze do nich maila. Do tego zamowilem na morelach inny kabel dp v1.3. Moze to tez przez ten kabel tak sie dzieje faktycznie. Zbaczymy.

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #9 dnia: 13 Czerwiec 2018, 01:20:35 »

Ok, daj znać jak to dalej pójdzie :)

pawelekk6

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #10 dnia: 13 Czerwiec 2018, 04:00:15 »

Ok, daj znać jak to dalej pójdzie :)

Jasne, jak tylko bede cos wiedzial dam znac. :)

Luis

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #11 dnia: 17 Czerwiec 2018, 03:55:30 »

Odniosę się do zarzucanej tu "kremowości" białego.

Generalnie w menu każdego monitora domyślnie masz wpisane, iż jego temperatura barwowa wynosi 6500K. Jednak prawda jest taka, że w zależności od typu matrycy rzeczywiste wartości temperatury barwowej są różne (wychodzi to w testach), i tak z reguły (podkreślam - z reguły) "najchłodniejsze" są TN-ki, z punktem bieli ok. 7000K lub więcej, zaś "najcieplejsze" - VA (6000K lub mniej). Najbliżej prawdziwego 6500K są IPS-y. To może tłumaczyć, że biel swojego monitora uważasz za kremową - przesiadłeś się z chłodnego obrazu na cieplejszy. Gdybyś to przez lata używał VA, a potem kupił TN, to pewnie miałbyś zarzuty, że biały zlatuje jakimś chłodno-niebieską poświatą. Lata przyzwyczajeń (w jedną bądź drugą stronę) naprawdę robią swoje.

Zobacz no tam w opcjach czy nie można podbić trochę tej temp. barwowej na wyższe wartości albo wybrać jakieś profile kolorów typu warm-medium-cool.