Autor Wątek: Blue screen po aktualizacji bios w B350 Tomahawk  (Przeczytany 383 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

siwydrums

• Szeregowiec
  • *
  • :
Blue screen po aktualizacji bios w B350 Tomahawk
« dnia: 15 Kwiecień 2018, 21:12:34 »

Procesor: Ryzen 1500 X 3,5 Ghz (cooler Silentium Fortis 3)
Płyta główna: MSI B350 Tomahawk (BIOS v. 1.G0)
Karta graficzna: AMD Radeon RX 580 8 GB
RAM: Corsair 16 Gb Vengeance 3200 Mhz LPX Black CL16
Zasilacz: Chieftec 750W CTG-750C Box
Dysk SSD: GoodRam Iridium Pro 240 GB 2,5"
Dysk HDD Hitachi
System operacyjny: Windows 10 64 bit

Aktualizowałem BIOS do najnowszej wersji 1G0 i otrzymuje od czasu do czasu komunikaty (bluescreen) w stylu: DRIVER IRQL NOT LESS OR EQUAL, System service exception, storahci.sys czy disc error ocurred. Nie mogę cofnąć wersji BIOS do starszej niż ze stycznia. Dodam, że wcześniej miałem wersje z kwietnia 2017 r i wszystko było ok, póki nie zamontowałem coolera na procesor i dziwnym trafem BIOS nie chciał się uruchomić jeżeli miał zadane taktowanie powyżej 2133. Po aktualizacji wykrywa normalnie 3200 Mhz, tyle ile powinno być ale przy włączaniu gier występuje dziwne, elektroniczne brzęczenie z rejonu płyty głównej gdzie jest coller, procesor i kości pamięci. Przywrócenie systemu do ustawień fabrycznych nie pomaga. Nie zrobiłem żadnego zwarcia ani nic nie uszkodziłem, temperatury są w normie. Macie jakieś pomysły? Sprzęt wysyłam do ekspertyzy, może tutaj się czegoś dowiem. Serwis MSI za bardzo nie wie o co chodzi.
« Ostatnia zmiana: 15 Kwiecień 2018, 21:27:40 wysłana przez siwydrums »

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
Odp: Blue screen po aktualizacji bios w B350 Tomahawk
« Odpowiedź #1 dnia: 16 Kwiecień 2018, 16:53:58 »

Witam

Powiadasz że masz tylko problem z RAMem?
Próbowałeś może manualnie timingi ustawić?

Z tym dźwiękiem z płyty głównej, to ja bym stawiał na powiązanie z zasilaczem. Niskiej jakości.

Nie, nie pracuję dla MSI. Jakiekolwiek uwagi, pretensje, skargi, proszę kierować do MSI.
Nie udzielam pomocy przez Prywatne Wiadomości.

siwydrums

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #2 dnia: 16 Kwiecień 2018, 17:55:53 »

RAM wyświetla mi się taki jak zaznaczyłem w BIOSie, czyli 3200 MHZ i 1,36 v, wyglądałoby na to, że jest ok ale skąd te blue screeny? Próbowałem ustawiać inne taktowania, jak np. 2933 Mhz (takie jakie miałem wcześniej), nic to nie daje. Zabawa z timingami również nic nie daje. Po przełączeniu na wartości najmniejsze w timingach, musiałem resetować BIOS przez CMOS, komputer w ogóle nie chciał odpalić. Też stawiałbym na zasilacz, ale co masz na myśli pisząc niskiej jakości? Ten zasilacz chiefteca nie należy raczej do sprzętu niskiej jakości.

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #3 dnia: 16 Kwiecień 2018, 19:51:20 »

Dobrej jakości zasilacz w życiu by nie kosztował ~300zł ;)

Później na stacjonarny PCet wejdę (tam mam hasła zapisane) to poszukam czy jest wersja BETA.

Nie, nie pracuję dla MSI. Jakiekolwiek uwagi, pretensje, skargi, proszę kierować do MSI.

lukmouton

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #4 dnia: 16 Kwiecień 2018, 22:42:05 »

Ustaw Pamięć standardowo na 2400Mhz, czyli wyłącz wszelki profil XMP, oraz memory Try it. Tak samo z taktowaniem procesora, oraz wszystkie napięcia na auto.
Jeżeli problemy ukazały się dopiero po aktualizacji Bios, to w tym może być problem.
Wykonaj np Stress Test na AIDA64 Extreme i kontroluj napięcia oraz temperatury.
W moim przypadku, było tak, że styczniowa aktualizacja Bios skutkowała BSOD przy profilu XMP, natomiast marcowa aktualizacja Bios uśmierciła systemy XP, Win 7, Win 8 :D
Podejrzewam, że to się nie tylko tyczyło mojego modelu ;)
Nieważne czy zasilacz jest markowy, czy noname, każdy ma prawo się popsuć ;) Sam posiadam zasilacz Seasonic 660w(platinium) za który dałem 650 zł ;)
Napięcia i temperatury zależą głównie od płyt głównych. Jak to było w przypadku płyt pod AM3+ każda płyta nie trzymała napięć, dopiero na AM4 jest lepiej.
MSI X370 Gaming Pro
AMD Ryzen 1600X
ASUS STRIX R9 390X
ADATA 2x4GB 3200Mhz
PSU Seasonic 660 Platinium.

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #5 dnia: 17 Kwiecień 2018, 00:56:34 »

Wersji BETA nie znalazłem. Może ślepota, może rzeczywiście nie ma jeszcze.
Ten przypadek jest znany dla B350 Tomahawk, ale chwilowe rozwiązanie jakie jest znane, to przywrócić BIOS do wersji przed aktualizacją AGESA. Czyli metodą nie zalecaną przez MSI z dość oczywistych powodów: nie jest to oficjalny sposób, i jest możliwość na uszkodzenie BIOSu.

Ostrzeżenie:
Używasz na własną odpowiedzialność. Ani ja, ani Svet, MSI czy inne osoby NIE ponoszą odpowiedzialności za trzaśnięty BIOS.
Narzędzie stworzyliśmy z pomocą centrali MSI, ale oni tylko pomogli w sprawdzaniu czy działa w miarę poprawnie (mają możliwość przywrócić BIOS w razie problemów).
https://forum-en.msi.com/index.php?topic=302638.0

Oczywiście, przywróć wszystkie ustawienia do domyślnych (w BIOS- F6=>Enter=>F10=>Enter) by zminimalizować ryzyko.
Przeczytaj uważnie instrukcje które Svet napisał. Pominiesz jeden krok i płyta ląduje w serwisie.

Notka:
1. Na pendrive może się znaleźć jedynie JEDNA wersja BIOS.
2. Używasz na własną odpowiedzialność
3. Ta metoda pozwala na flash B350/X370 do starszych wersji.

Myślę że MSI FAE nie ma nic przeciwko temu. W końcu sam byś znalazł sposób, który jest na globalnym forum MSI.

siwydrums

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #6 dnia: 17 Kwiecień 2018, 13:59:45 »

Dziękuje za pomoc, komputer ląduje jutro w serwisie do ekspertyzy i zobaczymy co dokładnie powoduje te problemy.

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #7 dnia: 17 Kwiecień 2018, 19:23:15 »

Ok, powodzenia.