Autor Wątek: MSI B350 Gaming Pro Carbon problem z OC w biosie ver. 7B00v1B  (Przeczytany 2118 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

compserwis.waw

• Szeregowiec
  • *
  • :

Mam drobny (?) problem z OC na płycie MSI B350 Gaming Pro Carbon. Problem zaczął się oczywiście od momentu zaktualizowania biosu do wersji 7B00v1B. Problem polega na tym, że gdy w biosie zrobię OC (jakiekolwiek, nawet podkręcenie do 3,5GHz), to w Windows 10 tak jakby nie do końca widział to… A dokładniej mówiąc to w „Menadżer zadań” zakładka „Wydajność”, pokazuje pretorskość 3,2 max do 3,4 GHz. Ale już w programie takim jak HWiNFO, czy też CPU-Z, czy nawet Core Temp, pokazuje prędkość zgodną z biosem. Również  w programie Cinebench R15 pokazuje punktację adekwatną do OC, także tu jest też w porządku. Nie przejmował bym się tymi wskazaniami w Windowsie, ale np. w grze Mass Effect Andromeda rwie się dźwięk. Po za tym wydaje mi się, że trochę robią się przycinki w grach, jak i na początku po załadowaniu się systemu na chwile się przywiesza. Czyli jakiś problem jednak chyba jest z tym OC w biosie?

Inaczej temat wygląda jeśli ustawię w biosie na „AUTO” prędkość CPU itd., czy nawet jak ustawię tzw. „game boost”. To wskazania są do 3,4Ghz oraz w grze nie ma problemu z dźwiękiem i nie przycina się na początku system.

Gdy robię OC za pomocą AMD Ryzen Master, to jest wszystko w porządku, zarówno w grze dźwięk jest ok., jak i wskazania w Windows (Menadżer zadań/wydajność) pokazuje prędkość CPU adekwatną do OC.

Aha, dodam tylko, że z OC pamięci nie mam problemu. Jeśli np. ustawię w biosie 3066 MHz, to tyle Windows też odczytuję (Menadżer zadań/wydajność).

Próbowałem już w biosie różnych ustawień, typu pamięć taktowana domyślnie, różne rzeczy włączałem i wyłączałem i żadnego efektu nie przynosiło to. Nie wiem czy bios jest zwalony? Czy też Windows 10 coś ma tu problem? Czy może ktoś miał taki problem już? Bardzo proszę o pomoc.
Pozdrawiam

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
Odp: MSI B350 Gaming Pro Carbon problem z OC w biosie ver. 7B00v1B
« Odpowiedź #1 dnia: 31 Marzec 2018, 20:17:58 »

Witam

Windows sam siebie zakłamuje. To co podaje menedżer zadań czy inne wbudowane "narzędzie" Windows są bezużyteczne. Może to mieć związek z nowym mikrokodem AGESA (pochodzi on od AMD).

Mass Effect..  Gra EA. Tak, są problemy z tą platformą (Origin). Nie wiadomo jeszcze czemu (wg mnie połączenie zmian w AGESA + silnika gier EA).. Większość osób skarży się na ten problem w BF1, ale nadal na platformie AM4, i dotyczy on wszystkich producentów płyt głównych. Występuje jedynie po OC.

Drobne ściny mogą być spowodowane za niskim napięciem na CPU; kombinacją OC na CPU+RAM; ewentualnie dyskiem.

Wszystkie moje posty odzwierciedlają moje zdanie i opinię. Nie pracuję dla MSI.

compserwis.waw

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #2 dnia: 02 Kwiecień 2018, 18:32:55 »

Dzięki za odpowiedź... Mówiąc prawdę, co raz częściej się łapię na tym, że zaczynam mieć dojść AMD... znów...  Bo niby dają możliwości OC, ale jak coś to potem okazuje się, że nie wszystko dobrze działa pod OC, bądź nie do końca jest ze sobą kompatybilne itd. I w końcu wychodzi na to, że najlepiej nie robić OC, tylko zostawić wszystko na domyślnych ustawieniach to w miarę dobrze funkcjonuje. Super po prostu... :/  Twierdzisz, że Windows zakłamuje ok... Może tak być, tylko dziwne, że np. po OC w Ryzen Master, to Windows potrafi pokazać adekwatne zegary... Ech, po mimo że Intel nie jest super i ma swoje luki, błędy itd. to zaczynam jedna żałować przesiadki na AMD, które ma wieczne problemy... Procesory ponad rok na rynku, a ciągle coś jest nie tak... I nie wiem, ale miałem takie przeczucia, że AMD Ryzen są nie dopracowane mocno.. .I co raz bardziej w tym wszystkim się utwierdzam... 101 różnych aktualizacji programowych chipu i wszystko to lipa... I tak się coś zawsze tnie nie działa do końca dobrze... Ustawisz OC kilkanaście różnych testów itd. i niby wszystko ok. restartujesz po kilka razy i ok. Potem wyłączasz kompa. Na drugi dzień włączasz i "zimny start", albo restartuje się i przywraca domyślne ustawienia... Jak to ustabilizować?????  Ehh.. .szkoda gadać nawet o tym, bo to i tak nic nie zmieni że Ryzen to przeciętny procesor i już chyba więcej nie uwierzę firmie AMD... Najchętniej to bym się pozbył tej platformy... ale kto to kupi? i za ile?
« Ostatnia zmiana: 02 Kwiecień 2018, 18:39:27 wysłana przez compserwis.waw »

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #3 dnia: 02 Kwiecień 2018, 18:47:51 »

Cóż, osobiście złożyłem system pod AM4, ale w pewnym momencie po prostu odstawiłem na bok, i służy jedynie jako NAS.

pit_1975

• Generał
  • :
« Odpowiedź #4 dnia: 03 Kwiecień 2018, 09:24:56 »

Ja mam I7 6700K i w windowsie 7 też mi pokazuje inną wartość procka po OC,ale inne programy pokazują już podkręcone wartości,ba... nawet w BIOS mam nominalną wartość mimo podkręcenia,i tak jest na wszystkich wersjach BIOS,osobiście bym się tym nie przejmował.
Może to mieć związek ze sposobem podkręcania,"All Core" czy "Per Core",bynajmniej u mnie.

compserwis.waw

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #5 dnia: 11 Maj 2018, 20:03:15 »

Dzięki wszystkim za odpowiedź. Problem zniknął po wgraniu nowego biosu z 04.05.2018r. (7B00v1C) Zarówno jak i pod Windows 10, pokazuje aktualny OC w menadżerze zadań, jak i również w "System" pokazuje zegar ustawiony w Biosie. W ME Andromeda z dźwiękiem też jest wszystko OK.

Mam jeszcze jedno pytanie, co do bezpiecznego napięcia dla r5 1600. Bo udało mi się stabilnie go podkręcić na 4.0 GHz przy napięciu 1.4125V. Testy przeszedł bez problemu. Temperatura w Prime 95 max 77 stopni CPU, sekcja zasilania max 80. Przy obciążeniu syntetycznym Vcore wzrastało max do 1.440 (CPU LCC Mode 1 i CPU NB LCC Mode 1) W OCCT podobnie było. W grach CPU max 65 stopni C, a sekcja 63. Natomiast Vcore 1.416V max.

Obecnie ustawiłem na 3.925 GHz. na napięciu 1.375V bo nie jestem pewien czy napięcie powyżej 1.4V jest bezpieczne dla tego procesora? Słyszałem różne opinie. Nie którzy twierdzili by nie przekraczać 1.4V na CPU gdy komputer działa 24/7. Oczywiście u mnie tyle nie działa, ale nie raz jest włączony po +-12h na dzień. Proszę ponownie o pomoc i z góry dziękuję. Pozdrawiam 
« Ostatnia zmiana: 11 Maj 2018, 20:20:37 wysłana przez compserwis.waw »

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #6 dnia: 11 Maj 2018, 20:59:15 »

Jeśli temperatury są poniżej 90C podczas max obciążenia, to nie powinno być problemów.
1.4v dla 4.0GHz jest dość częstym napięciem w przypadku Ryzen'a.