Autor Wątek: MSI B350M Mortar, nowy BIOS i BSOD-y  (Przeczytany 594 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Tomek Tomasz

• Szeregowiec
  • *
  • :
MSI B350M Mortar, nowy BIOS i BSOD-y
« dnia: 09 Marzec 2018, 22:24:11 »

Witam. Zrobiłem aktualizację BIOS-u w mojej płycie głównej MSI B350M Mortar do najnowszej wersji 7A37v1B i od tamtej pory co jakiś czas mam różne BSOD-y. Spotkał się ktoś z czymś takim na płytach AM4 z nowym BIOS-em? Nie jest to raczej wina sprzętu, ponieważ przed aktualizacją wszystko było w porządku. Zasilacz też OK. Robiłem już chyba wszystko co można, resetowałem BIOS zworką, testowałem pamięć RAM i dyski i żadnych błędów. Zrobiłem też system od nowa i nic to nie pomogło. Wszystkie sterowniki najnowsze. Chciałem już wgrać poprzedni BIOS, ale nie ma takiej możliwości. System to oryginalny Windows 10 Home 64, Ryzen 5 1600 BOX, pamięć 16GB 2x8GB G.Skill 2400MHz Flare X, dysk systemowy M.2 NVMe Samsung 960 EVO 250GB, dysk na dane Goodram Iridium Pro Sata III 240GB, zasilacz Corsair RM750X. Ma ktoś jakieś pomysły co to może być? Z góry dzięki za jakieś rady, już nie wiem co mam zrobić z tym komputerem :). Wszystko do tej pory ładnie śmigało aż do aktualizacji BIOS.

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
Odp: MSI B350M Mortar, nowy BIOS i BSOD-y
« Odpowiedź #1 dnia: 09 Marzec 2018, 22:34:45 »

Witam

Wg mnie coś z pamięciami. Spróbuj manualnie ustawić timingi w BIOSie wg danych producenta RAM.

Nie, nie pracuję dla MSI. Jakiekolwiek uwagi, pretensje, skargi, proszę kierować do MSI.
Nie udzielam pomocy przez Prywatne Wiadomości.

Tomek Tomasz

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #2 dnia: 09 Marzec 2018, 22:59:55 »

Sprawdziłem, BIOS ustawia domyślnie poprawne timingi takie jak zaleca producent, czyli 15-15-15-39 i napięcie 1.2V. Poza tym testowałem pamięci programem Memtest oraz diagnostyką pamięci wbudowaną w system Windows i żadnych błędów nie pokazywało.

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #3 dnia: 10 Marzec 2018, 02:55:43 »

Coś się gryzie, tylko ciężko stwierdzić co..
Nie widzę byś wymienił jaką kartę graficzną używasz?

Spróbuj też ręcznie wstukać napięcie dla procesora. Ustaw go na 3.4GHz i napięcie 1.325V.

Tak podpowiem, że jeśli podepniesz pendrive w formacie FAT32, to w BIOSie możesz zrzuty ekranu robić za pomocą F12 ;) Ułatwi to Tobie, i nam, rozczytanie.
A właśnie odnośnie zrzutów ekranu, to wyczyść CMOS raz jeszcze, i wrzuć zrzuty z całej sekcji Overclocking. Przed tym ustaw tryb na "expert", to pokaże nam ciut więcej info na temat napięć.

Nie, nie pracuję dla MSI. Jakiekolwiek uwagi, pretensje, skargi, proszę kierować do MSI.

Tomek Tomasz

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #4 dnia: 10 Marzec 2018, 22:49:31 »

Witam ponownie. Faktycznie zapomniałem o grafice. Karta to MSI Radeon RX480 Gaming X 8GB. Wszystkie części miałem nowe, złożyłem komputer w kwietniu i przed wgraniem najnowszego BIOS-u nie miałem nigdy BSOD-ów. Dziwne, że błędy są z rożnych powodów a nie zawsze ten sam. Dziś mi doszedł nowy BSOD, wrzucam fotkę. No i mam zrzut ekranu z BIOS-u, wszystko ustawione mam na AUTO tak jak było domyślnie. Po zresetowaniu BIOS-u dałem domyślne ustawienia. Napięcie procka pewnie jest ustawiane automatycznie, bo nie działa non stop na max. W Windows zarządzanie energią mam ustawione na "zrównoważone (zalecane)" a nie tryb zrównoważony AMD Ryzen, ale w BIOS to chyba nie ma znaczenia tylko w systemie.

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #5 dnia: 11 Marzec 2018, 16:13:05 »

Wszystko wygląda ok...

Zmień tryb zasilania na wysoką wydajność. Słyszałem że nawet to powoduje czasami problemy.

MSI FAE

• Global Moderator
  • Generał
  • :
  • Technical Support
    • MSI Polska
« Odpowiedź #6 dnia: 19 Marzec 2018, 19:54:36 »

Hej,
http://www.tomshardware.co.uk/faq/id-3128602/fix-windows-error-kmode-exception-handled.html - wyłączyłeś szybkie uruchamianie?
https://pl.msi.com/Motherboard/support/B350M-MORTAR - kilka dni temu pojawił się nowy BIOS - spróbuj ten.
pozdrawiam,
« Ostatnia zmiana: 19 Marzec 2018, 20:01:48 wysłana przez MSI FAE »
Proszę nie pisać do mnie prywatnych wiadomości w sprawie problemów ze sprzętem . Od tego jest forum, a ja czytam wszystkie tematy.

MSI FAE Poland

Zapraszamy do kontaktu online z pomocą techniczną https://register.msi.com/ocss/login

Tomek Tomasz

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #7 dnia: 20 Marzec 2018, 15:57:25 »

Hej. Dzięki za info, nie wiedziałem że szybkie uruchamianie może powodować problemy. Mam to włączone a nowy BIOS wgrałem 13 marca i od tamtej pory ani razu nie miałem BSOD-a. Co ciekawe na poprzednim BIOS-ie zamieniłem moduły pamięci miejscami i zrobiłem Memtest i na teście 10 za drugim przebiegiem (pass 2) wyskoczyło mi 24 błędy. Już miałem podnieść ciut napięcie pamięci, ale na drugi dzień znów zrobiłem test i 0 błędów, więc dziwne zachowanie. Raczej to nie wina pamięci, bo kiedyś je porządnie testowałem i nic, pewnie coś namotali w BIOS-ie, bo na nowym jak napisałem od wgrania przez tydzień niby wszystko dobrze działa. Zobaczymy jak to dalej będzie, na razie nie wyłączam szybkiego uruchamiania, bo niby jest OK. Co ciekawe podczas uruchamiania gdy zaświecają się po kolei diody testowe nie zapala się dioda od pamięci RAM, ale komputer normalnie się uruchamia. Po wyjęciu pamięci dioda się zaświeciła, więc działa. Ciekawe jakbym wyłączył szybkie uruchamianie czy to coś zmieni, ale niby się poprawiło na nowym BIOS-ie. Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: 20 Marzec 2018, 16:11:27 wysłana przez Tomek Tomasz »