Autor Wątek: B150/Z170 Bios  (Przeczytany 2791 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

rafakowalski34

• Szeregowiec
  • *
  • :
B150/Z170 Bios
« dnia: 09 Marzec 2018, 15:15:52 »

Witam mam pytanie posiadam płytę główną MSI B150 pc mate    (MS-7971)
zauważyłem że płyty z170 i h170 są identyczne to znaczy  ich specyfikacja jest dosłownie identyczna jedyne czym się różnią to wersje biosu

nawet oznaczenia płyt są te same MS-7971
i najważniejsze
Chipset: Intel 191F rev 7   wszystkie są na tym samym chipsecie
teoretyczne to jest ta sama płyta główna tylko występuje w trzech różnych wersjach biosowych i pudełkowych

analizowałem pliki biosu w 70% są identyczne (tak sprawdzałem kod )

czy jest opcja żeby wgrać na moją b150  biosa  z  z170 ???

czy ktoś od msi może potwierdzić moje rozważania ?
i czy jak coś pójdzie nie tak to jak  ratować płytę główna ??

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
Odp: B150/Z170 Bios
« Odpowiedź #1 dnia: 09 Marzec 2018, 15:37:47 »

Witam

Specyfikacja nie jest identyczna. Różnią się chipset'em. Fizyczny chip na płycie głównej.
BIOS nie ruszy, bo nie jest stworzony dla tej płyty. Zapewne chodzi Ci o możliwość podkręcania, jednak fizycznie też się różnią.

Chcesz, to ryzykuj. MSI nie uzna tego na gwarancję, a że jest to budżetowa płyta, to jedyna możliwość przywrócenia to programatorem SPI.

Wszystkie moje posty odzwierciedlają moje zdanie i opinię. Nie pracuję dla MSI.

rafakowalski34

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #2 dnia: 09 Marzec 2018, 15:46:05 »

Jednak że wszystkie te płyty mają taki sam chipset  ( b150  z 170 h 170  oznaczają tylko możliwości )

ten wlutowany w płytę główna  Chipset: Intel 191F rev 7 
tak wynika z danych w internecie  oraz dokumentacji

rafakowalski34

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #3 dnia: 09 Marzec 2018, 15:52:10 »

Zauważcie że teoretycznie B150 nie wspiera m.2 nvme  SATA Express  i  CrossFire
a te jednak wspierają

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #4 dnia: 09 Marzec 2018, 20:27:45 »

Jak B150 nie wspiera Crossfire?
Masz 16 linii PCIe z procesora + "do" 8 od chipsetu. W specyfikacji Intela jest "do", ponieważ masz też inne złącza, takie jak PCIe x1 oraz PCI. Więc się to rozdziela, w zależności od produktu. Jak MSI
Do crossfire wymagane jest jedynie x4, więc teoretycznie samym chipsetem jesteś w stanie odpalić Crossfire.

Tu wszystko jest rozegrane coś kosztem czegoś.
Porty SATA 1+2 zostają wyłączone jeśli podłączysz dysk M.2. Dość oczywiste jest to, że jeśli chcesz podłączyć dysk M.2 NVMe, to nie kupisz najtańszej płyty głównej na rynku, bo to się mija z celem. Tak samo jak nie połączysz Intel Celeron z GTX1080Ti.

Nie oszukasz systemu ;) Wszystko zostało po coś zrobione.
Intel w Skylake zezwolił na podkręcanie procesorów ze SKU bez "K", ALE tylko na płytach serii Z (która jako jedyna zezwala na OC procesora).

Co do oznaczeń płyt, to co ja Ci mogę powiedzieć... Model "PC Mate", tyle. A to że Skylake i 3 różne chipsety nie ma znaczenia. Szukając po serwerze MSI, nie mam tysiąca folderów z BIOSami, a tylko 300. Poszczególne płyty już są podzielone. B150 jest wersją C, H170A to wersja B a Z170A to wersja A.

PS: w internecie nie znajdziesz całkowitej dokumentacji ;)

Jak Intel zechce to zrobi jeden uniwersalny chipset. A że jest rynek na B, H, Z, Q oraz X, to tego nie zrobią. Nie każdy potrzebuje płytę za 1000zł by przeglądać internet czy zrobić opłaty, wystarczy B150 za 300zł. Chcesz podkręcać? Z170 i tyle. Też wtedy masz inne podzespoły, w tym układ chłodzenia sekcji zasilania itd itd..

Chcesz? Próbuj. Intel zapewne pomyślał o takich co by chcieli w ten sposób ich oszukać ;)

Wszystkie moje posty odzwierciedlają moje zdanie i opinię. Nie pracuję dla MSI.

MSI FAE

• Global Moderator
  • Generał
  • :
  • Technical Support
    • MSI Polska
Proszę nie pisać do mnie prywatnych wiadomości w sprawie problemów ze sprzętem. Od tego jest forum, a ja czytam wszystkie tematy.

Lista najczęściej zadawanych pytań - https://forum-pl.msi.com/index.php?topic=13785.0

MSI FAE Poland