Autor Wątek: MSI B350 PC MATE. Downgrade BIOS  (Przeczytany 997 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Toomek

• Szeregowiec
  • *
  • :
MSI B350 PC MATE. Downgrade BIOS
« dnia: 09 Marzec 2018, 20:38:22 »

Cześć.

Po aktualizacji biosu mam klika przypadłości które jednak są dla mnie uciążliwe. W wersji 7A34vAA jak już wiadomo nie da się ustawić niższego napięcia na procesorze jak 1.3V dodatkowo u mnie względem BIOS'u 7A34vA7 straciły stabilność pamięci wcześniej pracowały stabilnie na 3066 Mhz teraz tylko 2933 niby różnica niewielka ale nie jest możliwe do ustawienia w biosie CR na wartości 1. Po ponownym uruchomieniu ciągle jest ustawiona wartość 2. Ustawienie na Auto powoduje że pamięci wstają z CR 1 ale kolejne uruchomienie PC ustawia CR na 2. Czy może jest w planach poprawka tej wersji BIOS? W takim wypadku bym ew. poczekał na nową wersję a jeśli nie czy możliwy jest downgrade do 7A34vA7, że nie wiem czy tak można wole zapytać niż ubić płytę. O ile wiem że napięcie już pozostanie na 1.3V bo to nie "bug" to jednak może MSI zna problem z ustawieniem wartości timingów pamięci. Z góry dzięki za odpowiedź.

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
Odp: MSI B350 PC MATE. Downgrade BIOS
« Odpowiedź #1 dnia: 09 Marzec 2018, 22:32:35 »

Witam

Nie ma możliwości przeflashowania BIOS do starszej wersji. Jest to ograniczenie mikrokodu AGESA.
Odnośnie pamięci, to na pewno będą jeszcze poprawki. Z tym ciężko, bo jednocześnie MSI jak i AMD muszą nad tym pracować.

Nie, nie pracuję dla MSI. Jakiekolwiek uwagi, pretensje, skargi, proszę kierować do MSI.
Nie udzielam pomocy przez Prywatne Wiadomości.

dziwisz101

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #2 dnia: 12 Marzec 2018, 16:47:53 »

Z przykrością stwierdzam, że ostatni BIOS do pcmate jest chyba najgorszym do tej pory, pełno bugów, niektóre to się ciągną cały czas i nie zostały naprawione od 3 wersji wstecz.. Buga z 1,3v na razie nie przeskoczysz, natomiast jeśli chodzi RAM, też miałem problem t.j pamięci przestały chodzić stabilnie na 3333mhz, lecz dopiero na 3200mhz. Możesz spróbować kilku rzeczy
1 Zresetować BIOS zworką- obowiązkowo, przywracanie domyślnych ustawień to nie to samo.
2 U mnie przez długi czas była zależność pomiędzy taktowaniem powyżej 3000mhz, powyżej tylko parzyste timingi wchodziły a opcją geardown mode- na enable(auto) wchodziły tylko parzyste timingi  i command rate =1 na sztywno
Na disable command rate=2 sztywno i ustawiasz resztę timingów jak chcesz już np. 2.15.15.15.33
Także możesz spróbować z geardown mode i/lub bankgroupswap = disable
3. Dalej może pomoże reflesh BIOSu- czasem BIOS nie sflashuje się prawidłowo, zwłaszcza, gdy przed update nie zresetujesz poprzednich ustawień, wyczyść CMOS zworką i jeszcze raz sflaszuj BIOS.
Pamięci już działają stabilnie jak skała na 3333mhz, nie wiem co dokładnie mi pomogło, ale generalnie na aktualnym BIOSie potrafią się dziać cuda (u mnie po tygodniu przerwy na 3200mhz, zaskoczyły na 3333mhz na takich samych ustawieniach jak poprzednio...
« Ostatnia zmiana: 12 Marzec 2018, 16:52:59 wysłana przez dziwisz101 »

nemo

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #3 dnia: 13 Marzec 2018, 01:05:36 »

Może generalnie BIOS-y (przynajmniej do B350, akurat użytkuję inną płytę, B350M PRO-VDH) są jakoś średnio szczęśliwe? Poprzedni BIOS zapewniał stabilną pracę. Po aktualizacji do najnowszej wersji (z 29.01) zrobiło się nieco niestabilnie z pamięciami. Trzeba było kombinować w ustawieniami, żeby pracowały dobrze. Miejmy nadzieję, że ogarną temat w miarę sprawnie i nie będzie takich "fikołków" w przyszłości  ;)

Toomek

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #4 dnia: 17 Marzec 2018, 17:05:05 »

Kombinowałem i wykombinowałem. Udało się w końcu ustawić CR1. Pamięci działają znów stabilnie na 3066 jednak to już wymagało lekkiego podbicia znów napięcia wcześniej 1.36 teraz 1.376. Znowu pojawił się nowy bios ale tym razem już sobie aktualizację chyba daruje jeszcze znowu coś się na miesza. Co do 1.3V nie przeszkadza mi to bo narazie procesor na stockowych MHz mi wystarcza więc ten problem mnie tak bardzo nie dotyczy, druga strona zawsze można ustawić niższe napięcie programem od AMD. Chociaż co raz to robić może być męczące.