Autor Wątek: Geforce 7600GS - pasywne chłodzenie jest niewystarczające  (Przeczytany 1808 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

andrut

• Szeregowiec
  • *
  • :
Geforce 7600GS - pasywne chłodzenie jest niewystarczające
« dnia: 22 Wrzesień 2006, 13:48:45 »

Kupiłem kartę graficzną MSI 7600GS, bo ważne jest dla mnie ograniczenie hałasu z komputera, poza tym ma ona dwa złącza DVI-I (zamiast DVI i dsub na karcie referencyjnej) i mam płytę głowną MSI, więc mogę monitorować temperaturę pracy procesora i grafiki jednym programem. Jednak po złożeniu komputera w czasie panujących w te wakacje upałów (w pokoju miałem 32st. C) pierwszy test stabilności komputera w 3Dmraku zakończył się przekroczeniem 80st na karcie i wyłączeniem kompa przez program MSI monitorujący temperaturę (nie pamiętam jego nazwy, CoreCell, czy coś takiego). Stało się to przy otwartej obudowie, czyli przy zamkniętej byłoby jeszcze gorzej. W związku z tym postanowiłem zdjąć logo MSI z karty i przykręcić wentylator, a także mam kilka uwag do producenta:

1. rozumiem, że chłodzenie karty jest zgodne z referencyjnym, ale należałoby sprawdzić czy jest ono wystarczające przed wprowadzeniem karty na rynek.
2. konstrukcja typowej obudowy ATX nie pozwala na umożliwienie przepływu powietrza w obudowie aby schłodzić kartę, miejsce na dodatkowy wentylator jest nad kartą, a pod nią miejsce na inne karty rozszerzeń. w związku z tym odprowadzanie ciepła z karty jest utrudnione.
3. w związku z tym co powyżej należaby zmienić jakoś konstrukcję karty, np. umieścić GPU po drugiej stronie laminatu co dałoby nawiew z wentylatora od procesora lub umieszczonego w obudowie. konkurencja takie rozwiązanie chyba zastosowała.
4. sądzę że nawet jeśli takie upały jak w to lato żadko się u nas zdarzają to stałe utrzymywanie się na karcie wysokiej, chociaż dopuszczalnej, temperatury zmniejszy jej żywotność. chyba że 80st. to nie problem i wasz program monitorujący reaguje zbyt "nerwowo", albo tylko w moim przypadku występuje nadmierne nagrzewanie.

pozdrawiam
andrut

Lzep

• Generał
  • :
Odp: Geforce 7600GS - pasywne chłodzenie jest niewystarczające
« Odpowiedź #1 dnia: 22 Wrzesień 2006, 17:53:42 »

Co do większości problemów, to masz rację, ale z jednym się nie zgodze :
Stało się to przy otwartej obudowie, czyli przy zamkniętej byłoby jeszcze gorzej
Nie zawsze jest to prawda - robiłem w swojej budzie testy i przy otwartej obudowie miałem ok. 5 st. wyższą temperaturę na chipsecie, a na CPU i HDD w zasadzie bez zmian.
Ponieważ mam w obudowie przewiew -  z przodu 120mm Thermaltake, z tyłu 2x80mm Coolermaster - to zdjęcie blachy powoduje gorszy przepływ powietrza w "kanale" i efekt widać właśnie na elementach chłodzonych pasywnie (u mnie chipset i grafika).
Na dysk wieje ta 120, a CPU wiadomo ma swój wiatrak, więc ich temp. się nie zmieniają a grzeje się chipset na którym mam niebieskiego Zalmana i grafika Gigabyta (ale nie wiem na ile bo nie mam jej monitoringu).
Pozdr.  :)
MSI KT4AV, Athlon XP 2400+@2700+(2.2GHz, 176x12.5, 1.675V), Spire FRII, 2x512MB PC3500 Kingston HyperX(2-2-2-6-1T), 40GB IDE +(80+200) GB SATA, GB-ATI R9550, TV Medion (Ph SAA7134 HL), Chieftec 360-302-DF, WIN2K PL/SP4
----------------------------
Your Time Is Gonna Come ...

andrut

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #2 dnia: 23 Wrzesień 2006, 21:11:28 »

w moim przypadku zawsze w zamkniętej obudowie będzie wyższa temperatura, bonie chcę montować dodatkowych wiatraków, chcę żeby komputer był jaknajcichszy. myślę o ewentualnym zastosowaniu kanałów powietrznych, albo doprowadzenie ciepła z całego kompa za pomocą heatpipów do jednego dużego radiatora chłodzonego wolnoobrotowym wiatrakiem. niestety gotowy heatpipy widziałem w polsce tylko w jednym miejscu, po 30 zeta za sztukę 33mm długości 6mm średnicy i mocy 30 wat, czyli na sam procesor potrzeba by ze 3, a to trochę za drogo. myślałem też żeby samemu zrobić heatpipy, ale problem jest z nabiciem ich odpowiednim czynnikiem chłodzącym. jak będę miał dużo wolnego czasu to może do tego pomysłu wrócę, a narazie muszą wystarczyć wiatraki z regulacją obrotów przez płytę główną.

pozdrawiam
andrut

radzaw

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #3 dnia: 15 Grudzień 2006, 15:44:02 »

Niestety przybywam tu z tym samym problemem - karta się przegrzewa, co prowadzi do resetu komputera. Czy może ktoś posiada tą kartę i nie posiada takiego problemu ? Jaka powinna być temperatura rdzenia - u mnie się zaczyna od 70 st.C po włączeniu komputera, a przy grach zapewne jest ponad 100... Jak ktoś posiada kartę i nie posiada problemu, to znaczy że jest to wina serii, a jak nie to wada konstrukcyjna - w każdym razie, będę reklamował...

ryma

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #4 dnia: 29 Marzec 2007, 19:27:17 »

Niestety miałem ten sam problem, karta 2 tydzień w serwisie i czekam...