Autor Wątek: VR601 - problem z XP  (Przeczytany 5652 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

RS2007

• Szeregowiec
  • *
  • :
VR601 - problem z XP
« dnia: 26 Listopad 2007, 06:23:49 »

Mam pytanie jak mam zainstalować na nim system XP?
Wkladam plytke wszystko sie elegancko uruchamia a za chwile bład: nie ma zainstalowanych zadnych dysków!!
Czytalem cosik o tym tu i ówdzie wiec mysle ze, brakuje sterownikow do dysku sata przez co instalator go nie widzi. Probowalem zgrac programem nlite plytke ze sterownikiem ze strony producenta Msi Intel Chipset Driver for 9xx Series i nadal nic....  potem zintegrowalem Xp z SP2 i z tym sterownikiem i nadal to samo... :( czy ktos zna rozwiazanie tego problemu???
 ??? ???

RS2007

• Szeregowiec
  • *
  • :
Odp: VR601 - problem z XP
« Odpowiedź #1 dnia: 26 Listopad 2007, 17:04:59 »

Ok juz sobie poradzilem ;) Do tych co mogą mieć z tym problem powiem ze trzeba zmienic  ustawienia z wbiosie. Wtym wypadku AHCI = disabled no to chyba wszystko ;)
« Ostatnia zmiana: 26 Listopad 2007, 17:09:31 wysłana przez RS2007 »

ttrener

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #2 dnia: 04 Grudzień 2007, 05:11:53 »

powiedz kolego jak wrazenia,bo też przymierzam się do zakupu tego sprzętu

alchemik1984

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #3 dnia: 08 Grudzień 2007, 20:49:18 »

witam
Ja własnie zostałem niedawno posiadaczem tego notebooka i powiem tak jesten naprawde bardzo zadowolony z zakupu polecam i to bardzo  :)

Nitsu

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #4 dnia: 12 Grudzień 2007, 03:12:37 »

Od dzisiaj jestem posiadaczem tego laptopa i problem z zainstalowaniem xp zaczyna mnie juz powoli dobijać. Czy ktoś jest mi wstanie powiedzieć co trace idąc na łatwiznę i wyłączając w biosie AHCI? I czy warto jest się męczyć nadal z próbami zainstalowania go z obsługą sata? Z góry dzięki za info.
Ewentualnie mógłby mi ktoś zapodać linka do sterowników RAID dla wersji VR601 laptopa pod windows xp bo mam wrażenie że na płycie ze sterownikami ich nie było.? I wytłumaczyć jakim cudem kupując nowy sprzęt, zamiast się nim cieszyć zaciskam coraz mocniej zęby ze złości, bo nie mając stacji dyskietek nie moge zainstalować sterowników sata. Wiem, że to głównie wina Microsoftu, ze znowu spaprała sprawe w swoim oprogramowaniu, ale i tak trace powoli entuzjazm patrząc na moje nowe cacko  :-\
« Ostatnia zmiana: 12 Grudzień 2007, 03:40:19 wysłana przez Nitsu »

_dl_

• Generał
  • :
« Odpowiedź #5 dnia: 12 Grudzień 2007, 13:06:15 »

No niestety winny jest MS i Vista. Większość nowych notebooków jest "Designed for Vista". Z myślą o tym systemie jest robiona i większość sterowników jest pod Vistę pisana. Problem w tym że taki Designed for Vista często gęsto ma problemy z innymi systemami (nawet XP) - i wydaje się że jest to specjalna polityka MS który zapewne dopłaca (w taki czy inny sposób) by producenci zapomnieli o starszych systemach.

Co do samego AHCI. Jest to coś pośredniego pomiędzy RAID a Native IDE. Raid w większości przypadków nie jest nam potrzebny bo i tak pracujemy na jednym dysku. Pytanie dla czego nie korzystać z native IDE.  A no dla tego że część zalet jakie daje nam SATA przestaje wtedy działać. Mowa między innymi o NQC. Początkowo firmy próbowały zmusić kontrolery native IDE do pracy z nqc ale jakoś to nie działało, teraz większość się poddało i włącza tryb AHCI który powinien umożliwić wykorzystanie wszystkich zalet SATAII. Są niestety jednak wady. Pierwsza to konieczność podania sterownika - inaczej windows nie zainstaluje się nam w takim trybie. Druga to utrudniony dostęp do SMART.

Ogólnie rzecz biorąc podaje się że przy włączonym AHCI wydajność może wzrosnąć w granicach 5-10% w transferze danych z dysku i około 30% jeśli chodzi o komunikację pomiędzy płytą a dyskiem. Jednak co do tego dane są bardzo sprzeczne i nie potwierdzone.
Gigabyte GA890XA-UD3 | AMD Phenom II 905e 4x2,5Ghz | Scythe Ninja | 4x Kingston 2048MB 1600Mhz HyperX | Radeon HD5830 1GB | 2x1TB HDD| Gigabyte ODIN GT 550W | Chieftec WH-01B-B

Michal

• Generał
  • :
« Odpowiedź #6 dnia: 12 Grudzień 2007, 23:42:32 »

Co do AHCI - jak najbardziej zalecam ten tryb pracy kontrolera. Plusów jest wiele, począwszy od możliwości obsługi wiecej jak 4 dysków jednocześnie, przez szybszą komunikację pomiedzy urządzeniami z pominięciem systemu, po obsługe zaawansowanych technologi takich jak NCQ. Jeśli ktoś myśli że mu dysk SATA działa z NCQ jeśli ma tryb nie-AHCI (IDE comp.) to się myli :)
Desktop - Asus P5K Premium | C2D E7200@3600MHz | XP120 + Nidek 120mm 3-rotor | GF 7800GT + Zalman | GoodRam PRO 4x1024MB DDR2 900@1066 | 3 x Seagate | Audigy 2 |  Enermax 465W |  Samsung 2493HM | A lot of other staff with FDD too :)
Mobile - MSI Wind U100-053US + upgrades

Nie ma ludzi nieomylnyc

polik-80

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #7 dnia: 13 Grudzień 2007, 15:44:07 »

Pytanko?
Czy komuś udało się zainstalować XP z włączonym trybem AHCI?
Lub inaczej czy ktoś zainstalował XP i udało mu się włączyć AHCI po doinstalowaniu jakichś sterowników?
A jeśli tak to jak to zrobił?

A teraz wyleję trochę moich żali. Ja rozumiem że coś jest designed do czegoś ale...
Co z ludzmi którzy kupili oryginałkę np. XP i nie chcą znów wydawać kasiory na system. Co z tymi co nie chcą się uczyć na nowo obsługi systemu. Nie ukrywajmy że przynajmniej 1/3 osób urzywa komputerów do czegoś więcej niż odebrania poczty i pisania dokumentów. Poza tym miałem okazję pobawić się przez chwilę Vistą i moje pierwsze wrażenie jest bardzo negatywne.
po pierwasze - zurzycie pamięci - ponad 500MB
po drugie - co chwile pytanie - czy to ty uruchomiłeś ten program
po trzecie - przepstrzony interfejs - otwierasz mój komputer a on wygląda jak strona www.
po czwarte -  na nowo trzeba uczyć się systemu
itd......

_dl_

• Generał
  • :
« Odpowiedź #8 dnia: 13 Grudzień 2007, 17:22:23 »

Tak... rozwiązania są dwa zewnętrzna stacja dysków USB, albo integracja sterowników z systemem (nlite na przykład).

Ad 1. W czasach gdy pamięć kosztuje tyle co nic... (a ceny ciągle spadają) MS zawsze Ci powie że warto dokupić kolejną kostkę. A warto... przy 4GB wszystko ładnie śmiga.

Ad 2. A później będziesz narzekał że system nie jest bezpieczny bo się wirus zainstalował. Takie pytania są konieczne jeśli coś ma być bezpieczne.

Ad 3. Moda modę modą pogania. Im coś bardziej pstrokate tym lepsze. Zresztą tak jak w XP da się wyłączyć. Jak ci się nie podoba zawsze można zmienić. :) O XP też tak mówili a teraz co drugi instaluje Vista Transformation Pack a później się dziwi że komputer prawie nie chodzi.

Ad 4. Zainstaluj linuxa będziesz mówił o nowym uczeniu się systemu. W Visicie tylko parę rzeczy zostało przestawione w nieco inne miejsca.

Nie tak żebym się przekomarzał - bo masz rację - ale to wina Microsoftu najpierw narzekają że inni są bee a później robią to samo.. tylko  że gorzej.

No cóż tak wygląda monopol - stać ich na to :)
Gigabyte GA890XA-UD3 | AMD Phenom II 905e 4x2,5Ghz | Scythe Ninja | 4x Kingston 2048MB 1600Mhz HyperX | Radeon HD5830 1GB | 2x1TB HDD| Gigabyte ODIN GT 550W | Chieftec WH-01B-B