Autor Wątek: Desktop powered by msi - temperatury  (Przeczytany 429 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

finalriot

• Kapral
  • *
  • :
Desktop powered by msi - temperatury
« dnia: 02 Grudzień 2017, 19:54:42 »

Cześć,

zakupiłem niedawno taki oto zestaw w xtreem:

SMART7 GX7 RAGE M G1
zasilacz do obudowy: SilentiumPC VERO M2 600W 80+ Bronze semi-modular [SPC166]
procesor: Intel Core i7-8700K - 3.7 / 4.7GHz (6 rdzeni/12 wątków, 12MB cache, 95W)
Chipset: MSI Z370 Gaming plus
chłodzenie procesora: Corsair H55 (120mm)
karta graficzna: MSI GTX1080 GAMING X
pamięć RAM (DIMM) DDR4: 16GB DIMM KINGSTON HyperX Fury (2x8GB) DDR4 2400MHz CL15 [HX424C15FB2K2/16]
system operacyjny Windows: MS Windows 10 Home PL BOX [PENDRIVE] z instalacją
port m.2 (SSD) : 500GB SSD m.2 2280 PCIe x4 NVMe Samsung 960Evo TLC (do 3200/1800MB/s)
drugi dysk HDD/SSD: HDD 3.5" SATA 1TB Seagate BarraCuda 7200rpm [ST1000DM010]
trzeci dysk HDD/SSD: bez dysku HDD/SSD
wytyczne dotyczące dysków: SSD: 2 partycje: C: na system + wszystkie sterowniki (150gb). D: na magazynowanie danych (reszta). HDD E: może być jeden w całości.
karta dźwiękowa: karta dźwiękowa zintegrowana z płytą główną
karta sieciowa bezprzewodowa (WiFi): TP-Link TL-WN781ND PCIe 150Mbps, 802.11b/g/n, 1 antena
gwarancja SMART7: 3 lata - door to door STANDARD na terenie całej Polski

Jak widać na CPU jest chłodzenie wodne Corsair H55. Czy takie temperatury widoczne na obrazku są ok? Miałem problem, że od samego początku chodzenie CPU pracowało na najwyższych ustawieniach, jednak poklikałem w biosie i pozmieniałem, ale nie wiem czy nie za bardzo. Trochę nie ogarniam tego biosa. Ktoś podpowie jak dobrze to ustawić?

Temperatury podczas grania w Assassin's Creed Origin

« Ostatnia zmiana: 02 Grudzień 2017, 19:56:19 wysłana przez finalriot »

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
Odp: Desktop powered by msi - temperatury
« Odpowiedź #1 dnia: 03 Grudzień 2017, 01:35:13 »

Witam

H55 to słabe chłodzenie, więcej z niego nie wyciśniesz.
Temperatury około 75C są ok. Nie zapominaj że to 6 rdzeniowy procesor, a nie tylko 4 :)

Nie, nie pracuję dla MSI. Jakiekolwiek uwagi, pretensje, skargi, proszę kierować do MSI.
Nie udzielam pomocy przez Prywatne Wiadomości.

finalriot

• Kapral
  • *
  • :
« Odpowiedź #2 dnia: 03 Grudzień 2017, 05:10:05 »

Ale glownie chodzi mi o tempweratury na plycie glownej. 72c to nie duzo jak na plyte?

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #3 dnia: 03 Grudzień 2017, 14:07:45 »

Jak chłodzenie za pomocą H55, to pewnie wentylatorów brakuje. Podrzuć zdjęcie wnętrza, i jeśli nie widać wszystkich wentylatorów, to opisz gdzie dokładnie są.

Nie, nie pracuję dla MSI. Jakiekolwiek uwagi, pretensje, skargi, proszę kierować do MSI.

finalriot

• Kapral
  • *
  • :
« Odpowiedź #4 dnia: 03 Grudzień 2017, 19:53:57 »

Jeden mam wprowadzający na przodzie obudowy (na dole) a H55 wyprowadza na górze.

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #5 dnia: 03 Grudzień 2017, 20:39:02 »

Obudowa Eclipse P300.
W sumie może pomieścić wentylatory:
2x Przód
1x tył
1x góra

Wszystko wygląda na to, że xtreem się nie popisał, i nie dołożył czegoś ekstra. H55 pewnie z wentylatorem tym co w zestawie, a 1 wentylator co masz z przodu, przełożyli (fabrycznie z obudową przychodzi 1 wentylator, zamontowany z tyłu).

Moja propozycja jest taka:
2 paczki: https://www.komputronik.pl/product/180384/corsair-sp120-quiet-edition-co-9050006-ww.html
Przy 100% obrotów są i tak bardzo ciche. I wydajniejsze od tego co aktualnie masz.

1 wentylator zakładasz na radiator H55 zamiast tego co było w zestawie; przekładasz na tył obudowy aby wyciągał powietrze z obudowy. Drugi na górę obudowy by też wyciągał powietrze ze środka.
2 wentylatory zakładasz na przód, by dmuchały do środka.

Nie wiem jak xtreem robi, ale jeśli masz plombę, to spróbuj się z nimi dogadać.
Wentylatory które są w zestawach z obudowami i tymi chłodzeniami, przeważnie są niskiej jakości. Są bo są, głupio dać chłodzenie bez wentylatora, ale oszczędność bierze górę.

finalriot

• Kapral
  • *
  • :
« Odpowiedź #6 dnia: 03 Grudzień 2017, 22:39:13 »

Już wiem jak jest.

Na tyle jest podpięty radiator od H55 z wentylatorem... okazało się że on wprowadza powietrze do środka. Z przodu na dole też mam wprowadzający powietrze wentylator.

Nie mam nic, co by wyprowadzało ciepłe powietrze.

Myślisz, że jeden wentylator wyprowadzający na górze da rade? Czy warto podpiąć też z przodu na górę wyprowadzając?
Tak by to wyglądało... problem jest taki, że nie wiem czy na góre zmieści mis ię wentylator bo wychodzą rurki od h55

Zerknij tez proszę czy te ustawienia w biosie są ok...?

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #7 dnia: 04 Grudzień 2017, 05:03:02 »

Wszystko się zmieści.
Ale to co wymyślasz z wentylatorami jest bez sensu. Zrób tak jak Ci napisałem. W każdym przypadku przód obudowy wciąga powietrze, a tył (i góra jeśli jest) wyciąga z obudowy. Kombinacja nic nie zmieni.

finalriot

• Kapral
  • *
  • :
« Odpowiedź #8 dnia: 04 Grudzień 2017, 15:25:45 »

Ok,

ale obecne podpięcie wentylatora i radiatora od corsair h55 jest podpięty według zaleceń producenta. Na moją logikę też jest ok, bo wciąga chłodne powietrze, jeżeli mam zrobić tak jak mówisz, to musiałbym zamienić wentylator z radiatorem miejscami i wtedy pobierałby powietrze z zewnątrz obudowy (czyli już ciepłe) i wyrzucał tyłem na zewnątrz.

Radiator od h55 musiałbym wtedy zamontować bezpośrednio do obudowy, a do radiatora wiatrak. Nie jestem przekonany do tego rozwiązania :(....

Na zdjęciu z mojego poprzedniego posta widać, że PUMP ma wartość 0. Czy nie powinienem podpiąć tam radiatora bezpośrednio dotykającego cpu?

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #9 dnia: 04 Grudzień 2017, 17:54:56 »

Pompa H55 nie ma znaczenia. To są proste pompy, które mają działać na 100% mocy.

Jeżeli byś zrobił jak Ci napisałem, to wentylator od H55 by brał chłodne powietrze z wnętrza obudowy ;)

finalriot

• Kapral
  • *
  • :
« Odpowiedź #10 dnia: 04 Grudzień 2017, 20:31:09 »

Zamówiłem te wentylatorki.

Zrobię tak jak mówisz.... ale wentylator od H55 nie będzie pobierał chłodnego powietrza tylko ciepłe, które ma wyrzucić na zewnątrz (pod nim przecież jest GTX....) więc będzie ''chłodził'' cieplejszym powietrzem niż obecnie :P

Powiem Ci jeszcze, że wentylator na górze obudowy dotykał będzie tego radiatora od h55. Obudowa jest dość mała.

W mojej propozycji chciałem zrobić ''cyrkulacje'' czyli zimne idzie dołem, ciepłe górą.

Podpowiedz mi prosze jeszcze jak ustawić te wentylatory w biosie. PWM czy DC? Kompletnie sie a tym nie znam.
 Czy jak podepnę nowe wentylatory będzie je widać w biosie?
« Ostatnia zmiana: 04 Grudzień 2017, 20:49:07 wysłana przez finalriot »

finalriot

• Kapral
  • *
  • :
« Odpowiedź #11 dnia: 04 Grudzień 2017, 21:29:42 »

Te wentylatory sa 3 pinowe, nie powinienem wziąć 4 pinowych?

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #12 dnia: 04 Grudzień 2017, 23:54:59 »

3 pinowe będą działać pod DC. Musisz też zobaczyć jak się będą zachowywać pod CPU_Fan, ponieważ te przeważnie wymuszają 100% mocy na wentylatorach 3 pinowych.

Taka cyrkulacja niestety by nie zadziałała do końca w zamierzony sposób.

Odnośnie jeszcze H55, proponuję zerknąć do instrukcji (PDF online?) abyś znalazł jakie śrubki potrzebujesz by zamontować tak jak zaproponowałem.
Pytałeś xtreem czy możesz otwierać obudowę? Nie wiem jak to u nich z gwarancją.

finalriot

• Kapral
  • *
  • :
« Odpowiedź #13 dnia: 05 Grudzień 2017, 00:50:14 »

Obecny wiatrak przy radiatorze h55 od początku działał na max obrotach i strasznie wył. Zmieniłemw  biosie ustawienia na DC i teraz jest ciszej. Za to PUMP jak widać działa na 0%... nie wiem czy ten radiator przylegajacy bezpośrednio do CPU powinien mieć jakieś obrot? jest tam wśrodku coś?

Zostawić te 3 pinowe czy zmienić zamówienie na 4 pinowe? Które lepsze? Czy jak wszystkie ustawie na DC z podbijaniem napięcia to zasilacz i płyta wytrzymają?

PLOMBY są, ale  '' zerwanie plomby oznacza, że potwierdza zgodność otrzymanej konfiguracji z zamówieniem i może samodzielnie dokonać daleszej rozbudwy komputera zgodnie ze sztuką''
« Ostatnia zmiana: 05 Grudzień 2017, 00:52:35 wysłana przez finalriot »

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #14 dnia: 05 Grudzień 2017, 01:19:53 »

4 pinowe pozwalają na dokładniejsze sterowanie. Ale przy nawet 100% z tymi wentylatorami będzie i tak cicho, więc PWM (4 pin) nie ma znaczenia zbytnio.
Przy 3 pinowych, sterowanie masz 50-100% mocy, przy 4 pinowych masz 12.5%-100%.

Sprawdziłem instrukcję H55,  i gamonie sugerują ustawienie takie jak właśnie masz:
Obudowa|wentylator|radiator
I nawet śrub nie ma w zestawie by w drugą stronę zrobić  :o Nie wspominając o braku śrub gdybyś chciał push-pull...
W tym przypadku, możesz zrobić:
Góra i tył (radiator) - powietrze do obudowy
Przód - powietrze wydmuchiwane na zewnątrz

Trochę bez sensu...

Możesz też dopytać xtreem/corsair o śruby by zamontować radiator w ustawieniu push-pull. Tzn:
Obudowa|Wentylator|radiator|wentylator

Wtedy góra bez wentylatora. Przód dmucha do środka, a radiator z tyłu (push-pull) wypycha na zewnątrz powietrze.