Autor Wątek: Laptop MSI GL72 6QC - problem z fps-ami  (Przeczytany 328 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

dawidsolecki725

• Szeregowiec
  • *
  • :
Laptop MSI GL72 6QC - problem z fps-ami
« dnia: 25 Listopad 2017, 22:11:04 »

Witam,
mam laptopa takiego jak w temacie. Mam problem z fps-ami w grach. Otóż po wyłączeniu synchronizacji pionowej laptop nadal ogranicza mi fpsy do 60. Mam kartę graficzną dedykowaną i zintegrowaną. Dedykowana to nvidia 940MX, a zintegrowana to intel. Mam pytanie czy istnieje jakiś sposób na wyłączenie tego ograniczenia? Zależy mi na tym bo w grach typu CS GO bardzo ważne jest to, aby mieć powyżej 100 fps-ów. Dodam jeszcze, że mam Windowsa 10 x64.
« Ostatnia zmiana: 25 Listopad 2017, 22:18:21 wysłana przez dawidsolecki725 »

Kasio

• Sierżant
  • **
  • :
    • Kasio Flickr
Odp: Laptop MSI GL72 6QC - problem z fps-ami
« Odpowiedź #1 dnia: 07 Grudzień 2017, 01:32:32 »

GeForce Experience
Game Mode DVR

----> strasznie długo szukałem <---- :P
« Ostatnia zmiana: 07 Grudzień 2017, 01:34:15 wysłana przez Kasio »

MSI FAE

• Global Moderator
  • Generał
  • :
  • Technical Support
    • MSI Polska
« Odpowiedź #2 dnia: 07 Grudzień 2017, 20:17:32 »

Proszę nie pisać do mnie prywatnych wiadomości w sprawie problemów ze sprzętem . Od tego jest forum, a ja czytam wszystkie tematy.

MSI FAE Poland

Zapraszamy do kontaktu online z pomocą techniczną https://register.msi.com/ocss/login

Kasio

• Sierżant
  • **
  • :
    • Kasio Flickr
« Odpowiedź #3 dnia: 07 Grudzień 2017, 22:12:04 »

po co wytyczne skoro na monitorze 60-75Hz chce mniec 100fps,to juz mówi samo za siebie  ;D

dawidsolecki725

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #4 dnia: 13 Grudzień 2017, 23:23:09 »

Numer Seryjny: 9S7179675029ZH4000074
Wersja BIOS + EC Firmware: E1796IMS.108 + 1796EMS1.1060622201610:20:51
Procesor: Intel(R) Core(TM) i7-6700HQ CPU @ 2.60GHz
Karta Graficzna: Intel(R) HD Graphics 530, 1024 MB oraz NVIDIA GeForce 940MX, 2048 MB
Dysk Twardy: HDD, WDC WD10JPVX-22JC3T0, 931,51 GB
SSD: SSD, ADATA SU800NS38, 238,47 GB
RAM: 8192 MB @ 1200 MHz - 8192 MB, DDR4-2400, SK Hynix HMA81GS6AFR8N-UH
System Operacyjny: Microsoft Windows 10 Home 64-bitowy Ver.1709

Oto dane mojego laptopa. Czy teraz uzyskam odpowiedź na pytanie jak poradzić sobie z ograniczeniem FPS-ów? Dodam tylko, że funkcje XBOX DVR wyłączyłem zgodnie z następującymi krokami https://support.steampowered.com/kb_article.php?ref=6239-DZCB-8600&l=polish

Kasio

• Sierżant
  • **
  • :
    • Kasio Flickr
« Odpowiedź #5 dnia: 14 Grudzień 2017, 03:10:56 »

........ laptop nadal ogranicza mi fpsy do 60. ........

Otóż kolego Twój laptop ma matryce: Częstotliwość odświeżania 60Hz czyli wyświetla prosto mówiąc 60kl/s ,i co chcesz zrobić ? nawet jak wyciągniesz 100FPS to jakim cudem Ci to monitor-ekran laptopa wyświetli ? wszystko powyżej 60 fps będzie omijane czyli prawie co 2 klatka.Możesz tez pobawic się w ---->OC monitora

V-Sync to relacja pomiędzy prędkością odświeżania twojego akceleratora 3D a prędkością odświeżania monitora. Prędkość odświeżania oznacza po prostu ile razy na sekundę monitor odnawia obraz, który widzisz na ekranie. Kiedy po raz pierwszy podłączasz swój nowiutki monitor, Windows zwykle automatycznie go rozpozna (plug-and-play) i ustawi domyślną prędkość odświeżania dla twojego konkretnego monitora - zwykle w okolicach 75Hz, czyli 75 klatek na sekundę. Ogólnie rzecz biorąc sprawa wygląda wtedy w ten sposób, że monitor ustawiony na 75Hz ogranicza tym samym prędkość odświeżania do 75 klatek na sekundę, ponieważ pozostają one ze Jsobą w bezpośrednim związku.

Dla większości programów i edytorów tekstu jest to akurat w sam raz. W rzeczywistości przy wartościach wyższych niż 75Hz ludzkie oko przestaje tak naprawdę nadążać i nie rejestruje niczego co jest szybsze. Polecałbym jednak zachowanie prędkości odświeżania 75Hz lub wyższej, ponieważ przy każdej niższej wartości możesz wyczuć coś w rodzaju "stroboskopu" na ekranie, kiedy niemal "widzi się" jak monitor odnawia obraz. Powoduje to zmęczenie oczu i silne bóle głowy po dłuższym korzystaniu z komputera.

No dobrze, ale jak to wszystko ma się do V-Sync?

Jak wyjaśniłem powyżej to ważne by zrozumieć na czym polega prędkość odświeżania, ponieważ pozwala ci ona uzyskać na monitorze najlepszy możliwy obraz dzięki temu, że możesz dostosować go w taki sposób by czerpać korzyści z najszybszej możliwiej prędkości odświeżania posiadanego akceleratora i tak płynnej pracy gier, do jakiej zdolny jest twój komputer. Im wyższa prędkość odświeżania, tym "szybszy" będzie twój akcelerator, a co za tym idzie tym płynniej będą chodzić gry. To jeden z powodów, dla których powinieneś ustawić prędkość odświeżania akceleratora na wyższą niż domyślne 75Hz w odrębnym oprogramowaniu dla sterownika, które masz zainstalowane we właściwościach Ekranu. Pamiętaj jednak, że najnowsze akceleratory 3D nadal są ograniczane przez moc procesora, co powoduje w pewnym sensie "blokadę" ze strony CPU podczas przetwarzania instrukcji z karty.

Zadajesz sobie pewnie pytanie "Dlaczego zatem po ustawieniu prędkości odświeżania na tak wysoką jaką zaleca producent miałbym się nią jeszcze kiedykolwiek przejmować?". Cóż, jeśli masz włączoną V-Sync, monitor nie jest w stanie dotrzymać kroku maksymalnej ilości klatek na sekundę osiąganej przez nowsze akceleratory w grach. W pewnym sensie monitor spowalnia twój akcelerator. No, więc dlaczego miałbyś się przejmować?

Prawda w reklamie. Wyłączenie V-Sync ma krytyczne znaczenie podczas testów faktycznej wydajności, ale włączenie V-Sync ma także krytyczne znaczenie dla jakości obrazu i działania gier.

Jedyny problem z wyłączeniem v-sync polega na skutkach dla jakości obrazu. Jeśli monitor nie jest w stanie dotrzymać kroku akceleratorowi, akcelerator zacznie wyświetlać na ekranie nowy obraz zanim zniknie poprzedni czego efektem jest "rozrywanie" tych dwóch obrazów. Oprócz wizualnego rozdarcia i tekstur, które się ze sobą nie pokrywają, mogą pojawić się inne anomalie obrazu, takie jak "rozmazywanie", które nie wpływa na szybkość gry, ale jej stronę wizualną czyni mniej powabną.

W większości przypadków 60fps wystarcza by grało się świetnie i to dlatego rozsądnie jest zostawić v-sync włączoną gdy nie przeprowadza się pomiarów szybkości. Ustaw jednak prędkość odświeżania tak wysoką jaka zalecana jest dla twojej rozdzielczości i to samo zrób dla ustawień odświeżania akceleratora. Zapewne uzyskasz prędkości odświeżania, które będą do przyjęcia (w zależności od komputera i karty graficznej), a także płynną grę i wizualną ucztę dla oczu.
źródło: KLIK

Czym jest v-sync w grach? Co daje G-Sync?

« Ostatnia zmiana: 14 Grudzień 2017, 03:28:50 wysłana przez Kasio »

keiytom

• Kapitan
  • :
« Odpowiedź #6 dnia: 14 Grudzień 2017, 15:16:22 »

A v-sync wyłączałeś w grze i sterowniku? Jeśli masz odinstaluj sobie GForce Experience i sprawdź czy przypadkiem nie masz ustawionego limitu fps w CS:GO najlepiej używać fps_max 0

dawidsolecki725

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #7 dnia: 14 Grudzień 2017, 22:10:43 »

KASIO tak jak pisałem jest potrzebne do gry CS GO, ponieważ w tej grze liczy się jak najwięcej klatek. Im więcej fps-ów tym szybszy czas reakcji. Nie chodzi mi tutaj o podkręcenio o nie wiadomo ile fps-ów. Wystarczyło by ograniczenie do 75 fps-ów, aby nie spadało mi poniżej tych 60-ciu.
PS nie chce zmieniać HZ-y monitora tylko chce wyłączyć ograniczenie fps-ów tyle.
« Ostatnia zmiana: 14 Grudzień 2017, 23:00:19 wysłana przez dawidsolecki725 »

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #8 dnia: 14 Grudzień 2017, 23:45:04 »

Odnośnie odblokowanych FPS, to kolega dawidsolecki725 ma rację. @Kasio, poszukaj sobie różnicę w CoD4 między 125, 250 i 333 FPS  ;) Nie chodzi o to co Ty (gracz) widzisz, ale o silnik gry.

Próbowałeś może inną grę aby zobaczyć czy FPS też jest zablokowane do 60? Nawet coś co nie lubisz / nie grasz.

Nie, nie pracuję dla MSI. Jakiekolwiek uwagi, pretensje, skargi, proszę kierować do MSI.
Nie udzielam pomocy przez Prywatne Wiadomości.

Kasio

• Sierżant
  • **
  • :
    • Kasio Flickr
« Odpowiedź #9 dnia: 15 Grudzień 2017, 00:37:51 »

Ale ja nie mówię że nie ma racji ,nawet jeśli karta renderuje 500fps a monitor masz 60Hz to zobaczysz 60fps.A teraz mi wytłumaczcie mi bo w gry nie gram, jakie ma znaczenie to że karta (silnik gry ) renderuje wiecej klatek niz monitor ma Hz i jak to wpływa czas reakcji kolegi dawidsolecki725

dawidsolecki725

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #10 dnia: 15 Grudzień 2017, 00:53:39 »

Patrzyłem czy w innych grach jest to samo i stwierdzam, że tak. laptop zachowuje się tak jakby nadal był włączony v-sync, ale tak nie jest bo przestawiałem w ustawieniach nvidia oraz intela. Co do pytania KASIO, otóż jeśli komputer ma ograniczenie fps-ów do 60 to jeśli choć na chwile spadną one poniżej 60 wówczas gra klatkuje się. W przypadku zbyt dużej ilości fps-ów ilość klatek jest nadmierna i w większości gier wpływa negatywnie, ale na silniku CS Go oraz innych gier typu strzelanka występuje takie coś jak rozmycie, co nie jest zauważalne przez ludzkie oko, a co powoduje że gra jest płynniejsza.

Kasio

• Sierżant
  • **
  • :
    • Kasio Flickr
« Odpowiedź #11 dnia: 15 Grudzień 2017, 01:54:59 »

czyli jak rozumiem chodzi o coś podobnego do "dropped frame" (często przy konwersji obrazu z 60Hz do 50Hz).Rozumiem że chcesz mieć stałe 60-70fps bez względu na to z jakich przyczyn moga wystapić spadki klatek ? ,Jeśli tak to wydaje mi sie że trzeba pogrzebać w grze i w jej ustawieniach,jesli oczywiście sterownik ekranu pozwoli.W internecie na pewno znajdziesz poradniki .Tak sie zastanawiałem i sciągłem demo GTA V bo akurat mi wpadło w  reklamie ,przy wyłączonym V-sync 48-53fps,przy właczonym v-sync około 73fps ale to zapewne inna gra, i nawet fajna  ;D