Autor Wątek: Procesory Intel 7. generacji Kaby Lake – Core i5-HQ czy Core i7-U?  (Przeczytany 5158 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

MSI FAE

  • Global Moderator
  • Generał
  • *****
  • :
  • Wiadomości: 5744
  • Technical Support
    • MSI Polska


Do niedawna w wypadku procesorów wybór modelu był dużo prostszy. Musieliśmy bowiem dokonywać wyboru tylko pomiędzy procesorami serii HQ, a procesorami serii U.
Modele z pierwszej serii oferowały pełną, czterordzeniową wydajność, a te z drugiej opracowano ściśle pod kątem oszczędności energii.
Ale wraz z rozwojem technologii, obecnie nawet seria U charakteryzuje się przyzwoitą częstotliwością zegara taktującego w trybie zwiększonej wydajności pracy procesora .
I tu rodzi się na przykład pytanie: czy procesor Core i7 U z wyższą częstotliwością pracy pozostawi w tyle procesor z serii Core i5 HQ?
Aby położyć kres  wszystkim tego typu spekulacjom, przyjrzyjmy się niektórym, najczęściej spotykanym w notebookach modelom procesorów i zobaczymy, jak one w rzeczywistości działają.

---

Do porównania wytypowaliśmy następujące modele procesorów:Jak widać, wybraliśmy tutaj po dwa procesory z rodziny Core i7 oraz Core i5, każdy, odpowiednio z serii HQ i U.
Te cztery wybrane przez nas modele stanowią większość montowanych w notebookach procesorów, które spotykane w dostępnych na rynku laptopach.
Jak widać, dwa procesory z serii U mają wyższy zegar bazowy niż Core i5-7300HQ i są również zwykle tańsze.
Czy to wystarczy?
Cóż..... najprostsza odpowiedź na to pytanie brzmi - NIE.
Pełna wydajność procesorów serii HQ jest wciąż jeszcze ogromna.

---

Test Cinebench R15Nasze pomiary zacznijmy od jednego z najbardziej znanych benchmarków wykorzystywanych do testowania procesorów, a mianowicie: Cinebench.
W testach zastosowaliśmy scenariusz wielowątkowy, nie tylko dlatego, że obecnie większość  aplikacji (w tym gier), jest wielowątkowa,
ale chcielibyśmy również sprawdzić, w jaki sposób dodatkowe rdzenie i technologia współbieżnej wielowątkowości wpływa na końcowe wyniki.
Dominacja w testach procesora Core i7-7700HQ nie jest żadną niespodzianką, z 4 rdzeniami i możliwością jednoczesnej obsługi 8 wątków (4C8T – 4 Core, 8 Thread) oferuje on ponad dwukrotnie wydajność w porównaniu z serią U.
Nawet w przypadku procesora Core i5-7300HQ (4C4T) istnieje nadal 50-procentowa przewaga w wydajności w stosunku do serii U.

---

Test Geekbench 4.0Następnie przeprowadziliśmy pomiary korzystając z równie popularnego testu Geekbench.
Ten same wyniki dotyczące wydajności, co powyżej, można również zaobserwować i w tym wypadku. Seria HQ jest zdecydowanie szybsza od serii U.
Szczególnie widać to w wypadku procesora Core i5-7300HQ, który nie tylko szybszy jest od modelu Core i5-7200U o 40%, ale także wyprzedza procesor Core i7-7500U o 22%.

---

Benchmark X264Jeśli uważasz, że „wydajność obliczeniowa” to zbyt abstrakcyjny parametr, test X264 powinien Ci pomóc w zrozumieniu różnić wydajności pomiędzy procesorami. Benchmark ten symuluje bowiem wydajność transkodowania materiałów wideo przez procesor. Im lepszy wynik, tym szybciej procesor konwertuje formaty wideo.
Procesory serii HQ wygrywają tutaj po raz kolejny i średnio są o około 30% szybsze.

---

Za długie, nie przeczytałem

Jeśli zależy Ci się przyzwoitej wydajności urządzenia, zawsze wybieraj procesor serii HQ.
Nie pozwól, aby oznaczenie „i7” Cię zmyliło, ponieważ nawet procesory z serii i5-HQ mogą przewyższać pod względem wydajności procesory z serii i7-U.
Oprócz oczywistej liczby rdzeni/wątków, wiele innych cech, takich jak pobór mocy i wielkość pamięci podręcznej, sprawiają, że procesory z serii HQ stają niezbędnym elementem wyposażenia notebooków o wysokiej wydajności. Notebooki gamingowe są tego najlepszym przykładem.
Nie uważamy jednak procesorów serii U za produkty, które są relatywnie gorsze. Zostały one po prostu zaprojektowane w innym celu.
Na ich bazie buduje się bowiem ultrabooki, gdzie mobilność i oszczędność energii są najważniejsze.
Pamiętaj, aby zawsze wybierać serie HQ, gdy wydajność ma dla Ciebie największe znaczenie.
Zapisane
Proszę nie pisać do mnie prywatnych wiadomości w sprawie problemów ze sprzętem. Od tego jest forum, a ja czytam wszystkie tematy.

Lista najczęściej zadawanych pytań - https://forum-pl.msi.com/index.php?topic=13785.0

MSI FAE Poland