Autor Wątek: Reset i zawieszanie się systemu - MSI GeForce GTX 1080 GAMING X+ 8GB  (Przeczytany 316 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Konrad_1

• Szeregowiec
  • *
  • :

Dzień Dobry

Poniżej opis kłopotu jaki napotkałem.  Zestaw nowy (3 tygodnie działania). Objawy:
- od początku sporadycznie samoczynny reset systemu, brak możliwości uruchomienia (zawieszanie się w trakcie wczytywania systemu przed ekranem logowania). Trzeba resetować kilka razy aby uruchomić system, czasem nawet brak możliwości uruchomienia BIOS (nic się nie uruchamia po resecie).
- ostatni tydzień - zupełny brak możliwości logowania, reset samoczynny (nie pojawia się ekran logowania przy uruchomieniu systemu), ze dwa razy reset ustawień BIOS do domyślnych. Często świecąca na niebiesko dioda CMOS. Kilka razy po uruchomieniu zasilania czarny ekran bez możliwości uruchomienia BIOS.

Konfiguracja sprzętowa:

Płyta główna MSI Z270 GAMING M7 Z270 (BIOS 1.4)
Procesor Intel Core i7-7700K, 4.2GHz
Chłodzenie CPU be quiet! Dark Rock 3
Pamięć Corsair Vengeance LPX DDR4, 2x8GB, 3600MHz, CL18 (CMK16GX4M2B3600C18R)
Karta graficzna MSI GeForce GTX 1080 GAMING X+ 8GB
Zasilacz Enermax Platimax EPM750 AWT
Dysk SSD Patriot Hellfire 240GB M.2
Obudowa be quiet! DARK BASE PRO 900
System Windows 10, 64bit

Aby wyeliminować problem instalowałem kilka razy system w różnych konfiguracjach:

- na dysku SDD M.2
- na dysku HDD
- z pełnym update Windows 10
- bez ostatniej dużej aktualizacji Windows 10
- wyłączona zupełnie usługa update Windows 10 (tylko zainstalowane to co z instalki Windowsa)
- BIOS płyty głównej z wersją 1.0 a potem 1.4
- sterowniki karty graficznej (z update do najnowszych jak i bez update, tylko to co instaluje Windows)
- opcje odzyskiwania lub naprawiania nie powodują poprawy
- przedostatnia próba to instalacja Windows 10 z zamontowana kartą MSI GeForce GTX 1080 GAMING X+ 8GB była możliwa tylko do momentu kiedy system przełącza rozdzielczość z tej instalacyjnej na Full HD. Potem reset i już koniec zabawy. Zachowanie tak ja pisałem powyżej.
Objawy zawsze takie same bez względu gdzie (na jakim dysku), i jak, i w jakiej sekwencji instalowałem.

Ostatnią próbę podjąłem to instalacja z wymontowaną fizycznie kartą grafiki MSI GeForce GTX 1080 GAMING X+ 8GB i efekt jest taki że system zainstalowany,  działa stabilnie bez zawieszek i restartów (podłączenie do monitora poprzez HDMI na płycie głównej). Pełny update Windows 10 (dysk M.2), BIOS płyty 1.4. Ram taktowanie 3600. Wszystko działa jak należy bez żadnych kłopotów.
Skoro działa to zamontowałem ponownie kartę grafiki MSI GeForce GTX 1080 GAMING X+ 8GB. System uruchomił się (udało się zalogować) i po 15 sekundach zresetował się - ale nie uruchomił ponownie tylko reset. Potem już ładowanie systemu i reset samoczynny przed ekranem logowania i tak w kółko. Wejście w tryb awaryjny systemu - działa, uruchomienie ponowne pełne: ten sam efekt, ładowanie systemu do jakiegoś momentu (bez logowania) i samoczynny reset.
Wymontowałem fizycznie kartę (podłączenie do monitora poprzez HDMI na płycie głównej), wszystko działa poprawnie.

Moje pytanie jest następujące: co może być przyczyną? Jak sobie z tym przypadkiem poradzić?

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
Odp: Reset i zawieszanie się systemu - MSI GeForce GTX 1080 GAMING X+ 8GB
« Odpowiedź #1 dnia: 06 Listopad 2017, 18:22:42 »

Witam

Mamy kilka możliwości:
Płyta główna
Procesor
Zasilacz
Karta graficzna

Więc po kolei-
* Wyciągnij płytę główną z obudowy, postaw ją na kartonie/drewnianym stole i odpal;
* Spróbuj kartę w porcie PCIe 4;
* Spróbuj inną karte w swoim systemie LUB swoją kartę w innym systemie;
* Sprawdź w gnieździe CPU czy piny nie są powyginane;
* Test z innym zasilaczem;
* Spróbuj też z inną wtyczką PCIe od zasilacza.

Nie, nie pracuję dla MSI. Jakiekolwiek uwagi, pretensje, skargi, proszę kierować do MSI.
Nie udzielam pomocy przez Prywatne Wiadomości.

Konrad_1

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #2 dnia: 07 Listopad 2017, 05:05:04 »

Dziękuję za podpowiedzi.

Wtyczki od zasilacza też już wcześniej testowałem więc to nie ta przyczyna.
Karta MSI Geforce 1080 w innym porcie PCIe - ten sam problem co opisywałem.
Zamontowałem kartę GeForce 260 (taką tylko miałem pod ręką) i zero kłopotów.
Więc to raczej coś z tą 1080.

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #3 dnia: 07 Listopad 2017, 19:27:06 »

Ok, w takim razie reklamuj kartę.

Nie, nie pracuję dla MSI. Jakiekolwiek uwagi, pretensje, skargi, proszę kierować do MSI.
Nie udzielam pomocy przez Prywatne Wiadomości.

Konrad_1

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #4 dnia: 17 Grudzień 2017, 03:35:11 »

Ciąg dalszy historii. Karta wróciła z serwisu MSI - opinia brak usterki.

Zamontowałem kartę i dokładnie te same efekty co poprzednio.
Postarałem się i zainstalowałem jeszcze na tym zestawie Windows 7 Pro, tak żeby zobaczyć czy to może nie jest wina Win10. To samo z tym że system się ładuje (słychać melodię), obrazu brak. Można poprzez skróty klawiszowe zrobić np: uruchom ponownie lub zamknąć system. Obraz znika zaraz jak tylko przełącza się system na full HD. Żeby nie było podłączałem zestaw też do TV HD. Też ten sam objaw czyli brak obrazu. Karta wyświetla obraz tylko jak jest w trybie awaryjnym system lub w trakcie ładowania aż do momentu przełączenia na wyższą rozdzielczość.
Na Windows 10 te same objawy co w pierwszym moim poście.
W miedzyczasie wgrałem kolejną najnowszą wersje BIOS mobo - nic to nie poprawiło.
Na GTX 260 z tym zestawem wszystko działa bez żadnych kłopotów.
Sprawdzałem też na innym kablu HDMI i też na przejściówce z portu DVI.

Robiłem też wymianę zasilacza - bez rezultatu.
Wymontowywałem i po kolei wkładałem RAM - ten sam efekt czy to Windows 10 czy to Windows 7.

Posłałem kartę jeszcze raz do serwisu - właśnie wraca - diagnoza brak usterki, karta sprawna.
Cierpliwość mam na wykończeniu.

Macie może jakieś inne pomysły?
« Ostatnia zmiana: 17 Grudzień 2017, 03:48:01 wysłana przez Konrad_1 »