Autor Wątek: Windows 10 x64 - Event ID 157  (Przeczytany 603 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

jumper9

• Szeregowiec
  • *
  • :
Windows 10 x64 - Event ID 157
« dnia: 31 Październik 2017, 02:35:04 »

Witajcie,
Moja płyta główna to MSI Z370 GAMING PRO CARBON.
Po kilkugodzinnej pracy w systemie Windows 10 x64 nagle przestaje być widoczny mój drugi dysk WD Blue 1TB (fizycznie działa, ale system go nie widzi). Pierwszy systemowy dysk SSD działa prawidłowo. Muszę wtedy zrestartować system. W podglądzie zdarzeń widzę wpis: Event ID 157 - Dysk 0 został nieoczekiwanie usunięty.
Na innej płycie głównej (od konkurencji) problem nie występuje. Przeskanowałem również dysk - żadnych problemów z zasilaniem, błędów, temperatura w normie.

Napisałem również do supportu MSI. Niestety nie znam zbyt dobrze języka angielskiego - wyszło coś takiego:
Hi,
After several hours of work my second disk has been removed (first ssd disk work fine). I see Event ID 157 - Disk 0 has been surprise removed. I have to restart my computer.
On another motherboard there is no problem.
I scanned the disk - it works fine.

My system is Windows 10 x64.
Please update the bios.

Co sądzicie o tym problemie? Z góry dziękuję za wszelką pomoc.
« Ostatnia zmiana: 31 Październik 2017, 02:42:36 wysłana przez jumper9 »

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
Odp: Windows 10 x64 - Event ID 157
« Odpowiedź #1 dnia: 31 Październik 2017, 19:05:39 »

Witam

Możliwe że ma to związek z nowym chipsetem, i może brakować kilku rzeczy.
Możesz proszę podać S/N płyty oraz wersję BIOS w użyciu?
Próbowałeś może inny kabel SATA?

Edit:
Po kontakcie z MSI, mają świadomość że taki problem występuje i pracują nad łatką.
Aczkolwiek nadal proszę o podanie S/N płyty i wersji BIOS w użyciu.
Powiedz też proszę jaki SSD używasz.
« Ostatnia zmiana: 31 Październik 2017, 19:42:54 wysłana przez Nichrome »

Nie, nie pracuję dla MSI. Jakiekolwiek uwagi, pretensje, skargi, proszę kierować do MSI.
Nie udzielam pomocy przez Prywatne Wiadomości.

jumper9

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #2 dnia: 31 Październik 2017, 23:23:13 »

Wielkie dzięki za odpowiedź.
Tak, próbowałem inny kabel sata oraz inny port sata.

S/N Płyty głównej: 601-7B45-020B1709001831
Wersja biosu: E7B45IMS.A00
Dysk SSD: Plextor 256GB M.2 PCIe M8Pe, kod producenta: PX-256M8PEG

Napiszę w tym temacie o jeszcze jednym zjawisku jakie zaobserwowałem. Być może to wada bądź "natura" płyty głównej.
Po odpięciu HDD komputer jest bardzo cichy (budowałem go z myślą o ciszy i chłodzie). I gdy w takiej konfiguracji (bez HDD) włączę sobie w miarę cicho muzykę to słychać minimalny "stukot" z płyty głównej.
Zrobiłem eksperyment. Odkręciłem boki obudowy, włączyłem muzykę i wyzerowałem suwak głośności (muzyka była odtwarzana, ale głośniki były wyłączone) - "stukot" na pewno nie pochodzi od innych podzespołów, chłodzenia itd. Nie jestem w stanie powiedzieć dokładnie z jakiego miejsca na płycie głównej ów "szmer" pochodził - być może sekcja audio. Po zatrzymaniu muzyki "stukotu" automatycznie nie ma. Nie ma też znaczenia z jakiego źródła słucham muzyki - pliki na dysku, youtube itd. Jest to dość cichy "stukot", "pykanie" - przy podłączonym HDD jest niesłyszalny, zagłuszony pracą dysku (trzeba bardzo przybliżyć się do obudowy i skupić).

Piszę o tym tutaj, ponieważ pierwszy raz zaobserwowałem takie zjawisko (buduję ciche jednostki, często z samym dyskiem SSD) i nie wiedziałem jak ując to po angielsku oraz przekazać supportowi MSI.

Pozdrawiam i dziękuję za pomoc

« Ostatnia zmiana: 31 Październik 2017, 23:25:59 wysłana przez jumper9 »

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #3 dnia: 31 Październik 2017, 23:26:03 »

A powiedz mi, jaki zasilacz jest w użyciu?

Nie, nie pracuję dla MSI. Jakiekolwiek uwagi, pretensje, skargi, proszę kierować do MSI.

jumper9

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #4 dnia: 31 Październik 2017, 23:34:46 »

Zasilacz: be quiet! 600W Straight Power 10 CM, kod producenta BN235

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #5 dnia: 01 Listopad 2017, 01:19:58 »

Spodziewałem się słabej jakości zasilacza..
Szczerze powiem, że nie mam pojęcia na czym może polegać ten "szmer". Możliwe że jest to po prostu piszczenie cewek od audio.

jumper9

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #6 dnia: 01 Listopad 2017, 01:30:18 »

I teraz bardzo ważne. Kolejny eksperyment.
Muzykę odtwarzam w programie foobar2000. Dodałem do niego wtyczkę wasapi, która tworzy nowe wyjście audio omijające systemowy mixer Windows 10 - jest tylko foobar2000 -> zintegrowana karta dźwiękowa.
"Stukotu" już nie ma podczas odtwarzania. Problemem są więc zakłócenia na linii płyta główna <-> systemowy mixer audio Windows 10 x64.
Dla pewności jeszcze raz zainstalowałem na "czysto" najnowszą edycję Windows 10 x64 oraz pobrałem wszystkie aktualizacje.

Czy mógłbyś zgłosić ów problem do MSI? Ja spróbuję skontaktować się z Microsoft.

Pozdrawiam

/Edit
Nie sądzę, aby były to cewki. Dźwięk raczej porównałbym do uderzeń "młoteczka" - oczywiście w dużo mniejszej skali. Na początku myślałem, że to dźwięk zapisu / odczytu na moim SSD. Szybko jednak to obaliłem podmieniając SSD z drugiego komputera, gdzie problemu nie ma i przysłuchując się jego pracy.
« Ostatnia zmiana: 01 Listopad 2017, 01:40:38 wysłana przez jumper9 »

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #7 dnia: 01 Listopad 2017, 04:12:03 »

Spróbuj jeszcze tak:
wyciągnij płytę z obudowy i postaw na pudełku lub drewnianym stole. Wtedy odpal, i zobacz czy wtedy dziwne stukanie będzie występować.

jumper9

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #8 dnia: 01 Listopad 2017, 15:03:12 »

Zrobiłem tak jak napisałeś - wyciągnąłem płytę. Dziwne dźwięki cały czas występują. Niestety nadal nie jestem w stanie określić z jakiego miejsca dokładnie. Musiałbym mieć coś w rodzaju stetoskopu.
Dźwięków nie ma po skorzystaniu ze źródła, które daje wtyczka wasapi w programie foobar2000. Omija ona systemowy mixer - niestety gry, przeglądarka (youtube) nie mają możliwości ze skorzystania z tej wtyczki. Jednakże nie powinno tak być i wynika z tego, że tworzy się jakaś anomalia pomiędzy płytą a systemem.

pit_1975

• Pułkownik
  • :
« Odpowiedź #9 dnia: 01 Listopad 2017, 15:59:44 »

Stetoskop przewidzi prąd
użyj kartki papieru zwiniętego w rulon :)

jumper9

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #10 dnia: 01 Listopad 2017, 19:53:06 »

Dzięki za sugestię. WYDAJE mi się, że dźwięk wydobywa się z okolic gniazda procesora (a może przestrzeń między procesorem a układem dźwiękowym). Nie będę bawił się w fachowca, więc moja informacja nie jest pewna.
Reasumując płyta ma jakiś problem z integracją do mixera systemowego.

\Edit
Przypominam, że dzieje się tak tylko podczas odtwarzania dźwięku. Żadne inne duże obciążenie podzespołów tego nie powoduje.
« Ostatnia zmiana: 01 Listopad 2017, 19:54:38 wysłana przez jumper9 »

jumper9

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #11 dnia: 02 Listopad 2017, 15:30:07 »

@Nichrome
MSI wysłało mi beta bios. Jutro zacznę go testować i dam Ci znać jak się sprawuje. Napiszę w tym temacie. Dzięki za pomoc.

jumper9

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #12 dnia: 11 Listopad 2017, 21:39:49 »

Witajcie ponownie,
Myślę, że minęło już wystarczająco dużo czasu związanego z testami nowego biosu od MSI. Wnioski są bardzo krótkie i pozytywne. Nowy bios eliminuje problem z odłączającym się dyskiem. Wszystko działa bardzo dobrze.

Dziękuję zarówno społeczności tego forum jak i supportowi MSI.
Temat do zamknięcia.

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #13 dnia: 11 Listopad 2017, 21:44:22 »

Dobrze słyszeć :)
Temat zamknięty.