Autor Wątek: X299 Raider - OPTANE _albo_ RAID?  (Przeczytany 418 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

promyclon

• Szeregowiec
  • *
  • :
X299 Raider - OPTANE _albo_ RAID?
« dnia: 22 Wrzesień 2017, 14:40:29 »

Wiem już, że OPTANE jest kulawym rozwiązaniem, pozwalającym w najlepszym razie przyspieszać pojedynczy dysk systemowy. Nikt o tym nie pisze, bo to by negatywnie wpłynęło na sprzedaż i to też jest zrozumiałe, choć nie fair. Skoro jednak już kupiłem 2 moduły M.2 po 16GB pamięci OPTANE chciałbym wiedzieć, czy istnieje jakakolwiek możliwość ich użycia.

Z poprzedniej płyty mam macierz RAID5 złożoną z 3 dyków WD o pojemności 1TB każdy. Jest to macierz na system i dane, przyspieszana partycją pamięci SATA SSD.

Kiedy włączę M.2 GENIE oraz RAID, podczas rozruchu startuje BIOS Intel RST, pokazując macierz złożoną z dysków 1TB, ale macierz nie jest dalej dostępna, w BIOSie nie jest widoczna, widać tylko dyski osobno, a system - z powodu niewidocznej macierzy dysków - nie ładuje się (komunikat o braku systemu kończy rozruch).

Gdy włączony jest tryb RAID, ale wyłączony M.2 GENIE, macierz jest widoczna, system ładuje się, ale:
- gdy OPTANE jest w slocie M.2 pod kartą graficzną pamięć nie jest widoczna w aplikacji RST
- gdy OPTANE jest drugim slocie M.2, widać pamięć w aplikacji RST, ale jest wyłączona, a "włącz" jest szare.

W obu przypadkach próba zainstalowania sterowników OPTANE kończy się komunikatem o niewłaściwym trybie BIOS.

W ustawieniach BIOS mogłem, obok macierzy RAID5, stworzyć macierz RAID0 złożoną z pamięci OPTANE. Niestety, RAID5 była wtedy niedostępna (włączony M.2 GENIE). Byłoby świetnie, gdyby, skoro już nie można wprost cacheować macierzy, chociaż móc użyć OPTANEów jako wydajnej pamięci podręcznej. Niestety, nie znalazłem sposobu na jakiekolwiek użycie pamięci OPTANE, mając w systemie RAID5.

Czy jest jakakolwiek możliwość skorzystania z nich?

Windows 10
Płyta X299 Raider, BIOS v 1.4, S/N 601-7A94-010B1706004588
CPU i5 7640X (4GHz)
RAM Corsair Vengeance LPX 2x8GB 2666MHz DDR4 CL16 1.2V
3x HDD 1TB @ RAID5, przyspieszony partycją na
SSD 60GB
GeForce 750Ti
OPTANE 16GB (x2)
« Ostatnia zmiana: 22 Wrzesień 2017, 14:56:47 wysłana przez promyclon »

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
Odp: X299 Raider - OPTANE _albo_ RAID?
« Odpowiedź #1 dnia: 22 Wrzesień 2017, 15:34:00 »

Witam

Wydaje mi się że nie użyjesz Optane podczas innego rodzaju RAID.
I szczerze mówiąc, Optane to coś co omijam szerokim łukiem.

Nie, nie pracuję dla MSI. Jakiekolwiek uwagi, pretensje, skargi, proszę kierować do MSI.
Nie udzielam pomocy przez Prywatne Wiadomości.

promyclon

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #2 dnia: 22 Wrzesień 2017, 16:14:44 »

Jak dla mnie OPTANE mógłby być jako osobny SSD widoczny. Chociaż byłoby miło, nawet nie musi być zmacierzowany. Pomysł z dołożeniem dysku systemowego, który mógłbym przyspieszyć OPTANEM chyba też nie jest dobry, bo macierz zniknie mi tak, czy inaczej... Ale czy znikanie macierzy w przypadku włączenia M.2 GENIE nie jest jakimś błędem? W BIOSie 1.0 macierz znikała gdy tylko któreś złącze M.2 było obsadzone, niezależnie od ustawień. W 1.4 jest lepiej, ale też wygląda to trochę dziwnie (ale chociaż maszyna działa).

Z tego, co podaje Intel w swoim FAQ,

I want to set RAID up on my system. Can I accelerate these RAID volumes with Intel Optane memory?
Intel Optane memory cannot accelerate a RAID volume. An Intel Optane memory volume can reside in the same system as a RAID volume. The operating system must be on the SATA drive accelerated by Intel Optane memory.

Note
In a system with this configuration, we recommend using the Intel RST application to manage your RAID volume and Intel Optane memory volume.

wnioskuję, że zoptanizowany dysk systemowy może istnieć obok macierzy... ale nie za bardzo rozumiem, co znaczy "Intel Optane memory volume" w notce. Że widać to jako dysk, czy jest to skrót od "Optane accelerated system volume"?

I czy w takim razie teoretycznie konfiguracja HDD^OPTANE + RAID5^SSD mogłaby być możliwa? (Oczywiście wówczas wchodziłby w grę 1 moduł OPTANE, bo zabrakłoby portów SATA, gdyż drugi wyłącza porty 5, 6, 7, 8)

Pomysł z szerokim łukiem wydaje się dobry, ale trochę spóźniony (że też na to wcześniej nie wpadłem).

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #3 dnia: 22 Wrzesień 2017, 17:02:31 »

Jedyne rozwiązanie jakie widzę, to 1xHDD + Optane ustawione przez BIOS.
RAID5 z reszty dysków + SSD ustawione w systemie operacyjnym.
Niestety nie mam nawet dysku Optane by to osobiście sprawdzić, i jeżeli powyższy pomysł nie wypali, to proponuję kontakt z MSI oraz Intel.

Nie, nie pracuję dla MSI. Jakiekolwiek uwagi, pretensje, skargi, proszę kierować do MSI.

promyclon

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #4 dnia: 22 Wrzesień 2017, 22:44:46 »

Zauważyłem, że BIOS pokazuje napęd OPTANE, więc pogrzebałem w systemie i znalazłem go. Był niezainicjowany, więc założyłem mu partycję i działa  :D. Kopiowanie dużych plików w ramach tej partycji sięga 100MB/s. Do przyspieszania HDD się nie nada, ale jako pamięć podręczna może być, a to też potrafi zamulić. Trochę szkoda, że drugi moduł "zjadłby" 4 porty SATA, bo jeszcze spóbowałbym zrajdować je w 0, ale musiałbym wybierać: SSD albo DVD. Oba czasem się przydają.

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #5 dnia: 23 Wrzesień 2017, 00:09:23 »

Ja z DVD już ponad rok temu zrezygnowałem. I tak wszystko mam na Steam, Origin, uPlay, w chmurze, GDrive i dyski zewnętrzne..
W razie potrzeby wypalania to używam laptopa :)

Dobrze że coś tam odkryłeś. Niestety na temat Optane mam minimalne pojęcie, nie tylko dlatego że nie mam, ale też że niezbyt mnie to interesuje.