Autor Wątek: X299 Raider - nie budzi się z uśpienia  (Przeczytany 688 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

promyclon

• Szeregowiec
  • *
  • :
X299 Raider - nie budzi się z uśpienia
« dnia: 22 Wrzesień 2017, 14:07:09 »

Po wprowadzeniu komputera w stan uśpienia, komputer nie budzi się. Mimo ustawienia wybudzenia przez dowolny przycisk klawiatury lub mysz, nie ma żadnej reakcji. Dioda zasilania mruga.

Po użyciu przycisku zasilania dioda zasilania gaśnie na chwilę, po czym zapala się, ale monitor pozostaje wyłączony, nic się nie dzieje, komputer nie reaguje również na przycisk RESET.

Uruchomienie następuje dopiero po wyłączeniu maszyny (przytrzymanie przycisku zasilania na 4s lub odłączenie/podłączenie kabla albo wyłączenie/włączenie zasilacza) i ponownym wciśnięciu przycisku zasilania. Start zaczyna się wówczas konserwacji macierzy dysków, awaryjnego wejścia do BIOSu, po czym nastepuje bootowanie systemu od zera.

Powyższy problem występuje przy nominalnych parametrach pracy, tzn. bez podkręcania.

Windows 10
Płyta X299 Raider, BIOS v 1.4, S/N 601-7A94-010B1706004588
CPU i5 7640X (4GHz)
RAM Corsair Vengeance LPX 2x8GB 2666MHz DDR4 CL16 1.2V
3x HDD 1TB @ RAID5, przyspieszony partycją na
SSD 64GB
GeForce 750Ti
KB & mysz @ USB

Stan uśpienia jest ważną funkcją, gdyż pozwala na przerwę w pracy bez zbędnego zużywania energii i szybki powrót do produktywności. Nie próbowałem jeszcze hibernacji. Po zwykłym wyłączeniu maszyny rozruch odbywa się bez przeszkód.
« Ostatnia zmiana: 22 Wrzesień 2017, 14:56:16 wysłana przez promyclon »

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
Odp: X299 Raider - nie budzi się z uśpienia
« Odpowiedź #1 dnia: 22 Wrzesień 2017, 15:35:13 »

Witam

Zobaczę co da się z tym zrobić. Myślę że na wtorek znajdzie się BIOS BETA jeżeli MSI będzie w stanie odtworzyć problem.

Nie, nie pracuję dla MSI. Jakiekolwiek uwagi, pretensje, skargi, proszę kierować do MSI.
Nie udzielam pomocy przez Prywatne Wiadomości.

promyclon

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #2 dnia: 25 Wrzesień 2017, 15:12:57 »

Sprawdziłem, że wyjście z hibernacji powiodło się. A wybudzenie z uśpienia - wciąż nie. Tym razem sprawdzałem z zamontowanym modułem OPTANE 16GB PCIe. Nie jestem do końca pewien, czy OPTANE były włożone wcześniej, czy nie. Zasilanie jest, bo dyski startują i szumią.

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #3 dnia: 25 Wrzesień 2017, 16:45:14 »

Ok.
Ja nadal czekam na info w tej sprawie. Prawdopodobnie jest to błąd w BIOSie.

Nie, nie pracuję dla MSI. Jakiekolwiek uwagi, pretensje, skargi, proszę kierować do MSI.

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #4 dnia: 26 Wrzesień 2017, 18:20:58 »

Więc wygląda to tak:
MSI nie było wstanie odtworzyć Twojego problemu, i proszą o dodatkowe informacje-

1. OS jest na RAID czy SSD?
2. Podaj pełny model pamięci RAM oraz dołącz zdjęcie naklejki która jest na RAM.
3. Sprawdź raz jeszcze czy na wcześniejszej wersji BIOS problem występuje.
4. Jakieś OC na CPU / RAM?
5. Model zasilacza?

promyclon

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #5 dnia: 27 Wrzesień 2017, 00:49:40 »

1. OS jest na RAID czy SSD?

OS jest na RAID5 (3 x 1TB) przyspieszony SSD (partycja na dysku 60GB)

2. Podaj pełny model pamięci RAM oraz dołącz zdjęcie naklejki która jest na RAM.

(to jak wyłączę komputer...)

3. Sprawdź raz jeszcze czy na wcześniejszej wersji BIOS problem występuje.

Na pewno nie występował z płytą GB na Z68 z tymi samymi dyskami, zasilaczem i GPU (ale nie używałem, bo po wybudzeniu nie działała karta dźwiękowa w PCI)

4. Jakieś OC na CPU / RAM?

Zachowuje się tak samo z OC jak i bez OC

5. Model zasilacza?

URANO VX 650 (650W)

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #6 dnia: 27 Wrzesień 2017, 02:16:16 »

Cóż, możliwe że obejdzie się bez wsparcia MSI.
Zmień zasilacz. Model z ~2012 roku, nie ma szans by poprawnie działał z nowszymi systemami (S3 resume które zostało wprowadzone w Haswell).

promyclon

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #7 dnia: 27 Wrzesień 2017, 12:27:35 »

Widzę, że się nie wysłał post z fotkami i screenshotami w którym pisałem, że...

Po przełaczeniu switcha na płycie uruchomił się stary BIOS (płytę dostałem z v1.0). Poza tym, że bardzo pragnął konfigurować OPTANE (kategorycznie zabroniłem) i przy pierwszym uruchomieniu pozawieszały się w windowsie wszystkie okna, w które klikałem (przeżył tylko kursor myszy), po drugim uruchomieniu wprowadziłem komputer w stan uśpienia i bezproblemowo go potem wybudziłem. Jakaś szansa więc jest, a przynajmniej była w starym BIOSie.

Pewnie nikt się nie przejmie jednym userem, który chciał wymienić tylko to, co mu się spaliło (i tak musiałem dokupić DDR4), więc chyba potestuję v1.0. Kasę wolę pozbierać na i9 ;)
« Ostatnia zmiana: 27 Wrzesień 2017, 13:05:48 wysłana przez promyclon »

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #8 dnia: 27 Wrzesień 2017, 13:32:01 »

Cóż tu nie chodzi o jednego użytkownika, bo jeżeli problem jest rzeczywiście po stronie BIOS to MSI to naprawi. Ale sam fakt, że używasz stary model zasilacza. Wcześniejsze wersje BIOS nie były w 100% sprawne, i niektóre funkcję nie działały tak jak powinny. Pomijam fakt, że pod i9 będziesz i tak potrzebował dobrej jakości zasilacz.

promyclon

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #9 dnia: 28 Wrzesień 2017, 12:35:00 »

Cóż, możesz mieć rację. 10 rdzeni ssie dużo prądu. Z drugiej strony rok produkcji nie jest jakimś wyznacznikiem oznaczającym automagicznie wsparcie dla BIOSu 1.4 MSI. Gdybym więc kiedyś chciał kupić właściwy zasilacz, po czym poznam, że pozwoli on obudzić się mojej maszynie? Czy może mogę się spodziewać, że wsparcie dla starszych jednostek z wersji 1.0 zostanie przywrócone?

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #10 dnia: 28 Wrzesień 2017, 13:51:04 »

Tu chodzi o nowsze technologie, które są używane w systemach Haswell (i nowszych). Czyli od około 2013/14 roku. Od Haswella rozpoczęły się trochę inne wymagania jeśli chodzi o zasilacze, i najbardziej właśnie chodzi o stan uśpienia, hibernacji czy oszczędzania energii podczas spoczynku (wskakuje wtedy 0.8GHz na zegarze jak nic nie robisz przy PC). Dochodzi też kontrola energii podczas uśpienia i hibernacji, więc żaden BIOS nie ma nic z tym wspólnego. W v1.0 brakowało ustawień zarządzania energią i kilku innych drobnych rzeczy (sprawdziłem logi).

http://www.frazpc.pl/aktualnosci/924174,zasilacz-dla-haswella---obalamy-mity-czy-trzeba-kupic-nowy.html

1. Czy większość zasilaczy nie obsługuje procesorów Haswell?
NIE, praktycznie wszystkie zasilacze będą działały z procesorami Haswell, problem może wystąpić tylko przy hibernacji/uśpieniu, ale tak jak opisaliśmy to powyżej, większość jak nie wszyscy producenci płyt głównych wprowadzą stosowne zabezpieczenia w BIOSie/UEFI.

Na 10 rdzeni to zapomnij że ten zasilacz Ci ruszy. Spali podzespoły, to najbardziej prawdopodobne. Dobrej jakości zasilacz to podstawa ;)

promyclon

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #11 dnia: 29 Wrzesień 2017, 18:07:35 »

Dzięki za link. W tamtym czasie maszyna była nowa i działała mi dobrze, więc nie za bardzo interesowałem się takimi rzeczami. Do czasu aż nie będę miał co robić z kasą i kupię i9 wolałbym zostać przy starym zasilaczu. Wtedy pewnie też zmienię i grafikę, więc zasilacz będzie musiał poradzić sobie także z tym obciążeniem. Póki co, nie widziałem w BIOSie opcji wyłączenia stanów C6/C7, a S3 mi wystarczy. Pogrzebię w domu, może są, ale gdyby nie było, to jest szansa, że się pojawią?

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #12 dnia: 29 Wrzesień 2017, 19:28:44 »

Wydaje mi się że ustawienia C6/C7 są już w standardzie i nie ma możliwości przestawienia tego. Aczkolwiek możesz zapytać MSI: https://forum-pl.msi.com/index.php?topic=10546.0