Autor Wątek: B350 PC Mate - czasem komputer nie odpala  (Przeczytany 517 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

mjachnowicz

• Szeregowiec
  • *
  • :
B350 PC Mate - czasem komputer nie odpala
« dnia: 10 Sierpień 2017, 18:35:53 »

Świeżo zakupiony sprzęt: Ryzen 5 1600, tytułowy B350 PC Mate, pamięci 2x4GB Corsair Vengeance 3000 MHz, Gigabyte GTX 1050 Ti. Mocy dostarcza używany w poprzednim komputerze OCZ StealthXStream 2 600W. I niestety - są problemy z bootowaniem. Po wciśnięciu Powera, wszystko się odpala, wentylatorki kręcą, lampki na Debug LED zamrygają - i nic. Stoi. Na ekranie "No signal". Wciskam przycisk Reset - znów Debug LED zaświeci i tym razem wstanie i działa ok. Sprawdziłem CPU przez Prime95, GPU FurMarkiem (i w ogóle wymieniłem na chwile na starszego Radeona), RAM przez Memtest86, pograłem chwilę w GTA 5 - wszystko w porządku. Ale nawet jak z poziomu Windowsa zrobię restart, to loteria czy wstanie czy nie. Co się dzieje?
Zauważyłem, że jeżeli komputer się nie odpala to raz na 2-3 sekundy zapali się dioda Debug LED przy CPU, gaśnie - i nic się nie dzieje. Jeżeli zaś ma odpalić - zapali się ta sama dioda, zgaśnie. I po chwili znów się zapali, przełączy na inną, zgaśnie i w tym czasie odpala już normalnie bios (ekran z logiem MSI itd.).
« Ostatnia zmiana: 10 Sierpień 2017, 18:38:14 wysłana przez mjachnowicz »

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
Odp: B350 PC Mate - czasem komputer nie odpala
« Odpowiedź #1 dnia: 11 Sierpień 2017, 01:31:16 »

Witam

Zacznij może od nowszego zasilacza. Zasilacze OCZ to coś czego bym nawet jako stoper do drzwi nie używał.

Nie, nie pracuję dla MSI. Jakiekolwiek uwagi, pretensje, skargi, proszę kierować do MSI.
Nie udzielam pomocy przez Prywatne Wiadomości.

mjachnowicz

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #2 dnia: 11 Sierpień 2017, 01:45:48 »

Z tego co pamiętam to ten model ma całkiem pozytywne opinie i sprawność na poziomie certyfikatu 80 Bronze (którego niewiedzieć czemu mu brak). :)

A tak czysto teoretycznie - jaki wpływ może mieć zasilacz na to czy komputer się zbootuje, czy nie? Skoro, jak widać, energię dostarcza, jak wszystkie wentylatorki się kręcą (dokładnie 3 od obudowy, 1 CPU, 1 VGA, 1 PSU) i LEDy zapalają?

pit_1975

• Pułkownik
  • :
« Odpowiedź #3 dnia: 11 Sierpień 2017, 12:10:16 »

Ledy zapalą się nawet przy 6V,wentylator będzie się kręcił nawet przy 2V,ale płyta główna może wariować mając 11,99V z zasilacza.
Przypadek z wczoraj,laptop ma zasilacz dający 19V,oczywiście się uruchamia,ale potrafi się wyłączyć "od tak sobie",mimo że diody sygnalizacyjne się świecą,czyli prąd dochodzi a laptop się po prostu wyłącza,dlaczego?
Zasilacz daje równe 19V bez podłączenia do niego laptopa,czyli bez obciążenia,po obciążeniu zasilacz daje mniej niż 19V = 18,7V a nawet do 18,6V
Po podłączeniu innego zasilacza laptop działa elegancko bez problemów,bo daje 19,5V po obciążeniu (uruchomiony laptop).
Tak to mniej więcej wygląda.
http://www40.zippyshare.com/v/qbiCsHS5/file.html
Po testach zaleciłem wymianę zasilacza.

Zasilacz powinien dawać na każdej linii napięć więcej niż to opisane,na 12V (CPU/GPU/MOBO) powinno być minimum 12,1V po obciążeniu na maksa,niektóre zasilacze potrafią "pływać" z napięciami,raz masz 12,2V a za moment 11,95V.
Jeżeli masz możliwość to sprawdź na innym zasilaczu,lub miernik w dłoń i zobacz co się dzieje z napięciami.

mjachnowicz

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #4 dnia: 11 Sierpień 2017, 12:17:34 »

Ok, problem rozwiązany z pomocą innego forum.

Płyta chyba nieco się żre z pamiątkami. Zrobiłem clear cmos (czyli tym samym wyrzuciło ustawienie profili XMP pamięci, co właściwie było jedyną rzeczą którą zmieniłem) i ostatnie 15-20 resetów i uruchomień ok. Problem natomiast się zrobił w Windowsie gdzie po 30 sekundach od odpalenia po prostu sie zamrażał. Kursor niby działał, jednak nic nie można było kliknąć - system na nic nie reagował. Musiałem reset przez przycisk. Ustawiłem na pamięciach napięcie 1.3V (na Auto było 1.2V) i póki co jest stabilnie. Poresetuje go kilka razy, odpale jakieś gierki i stress testy i zobaczę co dalej.

pit_1975

• Pułkownik
  • :
« Odpowiedź #5 dnia: 11 Sierpień 2017, 12:22:09 »

:)
właśnie miałem edytować o pamięci ram,po testuj na normalnych 2133,i na podkręconych,to też może być przyczyną.
« Ostatnia zmiana: 11 Sierpień 2017, 12:24:06 wysłana przez pit_1975 »

mjachnowicz

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #6 dnia: 11 Sierpień 2017, 13:03:22 »

Ok, coś się dzieje.

Na 1.3V też w końcu Windows zamarzł. Postanowiłem podnieść napięcie do 1.35V, a przy okazji ręcznie ustawiłem 2400 MHz. W blend teście Prime95 niemal na wstępie dwa razy pod rząd dwa wątki dostały "FATAL ERROR: Rounding was 0.5, expected less than 0.4. Hardware failure detected.". Postanowiłem znów dać częstotliwość na Auto, zaś napięcie na 1.32V. Puszczam Prime, tym razem wytrzymał dwie minuty jak aż 4 wątki rzuciły ten sam błąd. Co robić?

EDIT: Spojrzałem po paru tematach obok mojego, że nie tylko ja mam problemy nawet dokładnie z tymi samymi pamięciami i płytą. Jako, że kupione ledwie kilka dni temu, to myślę, że najrozsądniej będzie zwrócić i wziąć coś bardziej kompatybilnego. Bo chyba nie ma wątpliwości, że problem jest z pamięcią. Propozycje?

EDIT2: Ustawiłem napięcie na 1.31V i znów puściem Prime95. Tym razem po niemal 20 minutach się poddały aż 6 wątki pod rząd -> https://pastebin.com/Gb5g3kyQ
« Ostatnia zmiana: 11 Sierpień 2017, 13:30:26 wysłana przez mjachnowicz »

mjachnowicz

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #7 dnia: 11 Sierpień 2017, 16:22:24 »

Zrobiłem ponownie Memtest na 1.3V i 2133 Mhz. I niestety wykrył błędy. W załączniku raport HTML.