Autor Wątek: GL62 6QE - ustawienia wentylatora.  (Przeczytany 4306 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

byl3mtu

• Szeregowiec
  • *
  • :
GL62 6QE - ustawienia wentylatora.
« dnia: 06 Lipiec 2017, 16:45:16 »

Witam. Miesiąc temu zakupiłem laptop MSI GL62 6QE. Posiadam taki magiczny przycisk, którego zadaniem jest włączenie oraz wyłączanie wentylatora. Od kilku dni jednak po wciśnięciu go kręci się przez 5 sekund, a na kolejne 5 przestaje i robi tak w kółko. Myślę, że coś gdzieś przestawiłem - nie mam jednak pojęcia gdzie. Dodam, że zazwyczaj osiąga on okolic 6400RPM (Najwięcej zauważyłem ~6500).
Pobrałem MSI Afterburner, tam jednak opcję regulacji RPM oraz włączenia i wyłączenia wentylatora mam zablokowaną (w ustawieniach nie mam opcji odblokowania).
Także dostanę jakąś radę co zrobić, żeby po wciśnięciu przycisku wentylatorek kręcił się i nie przestawał? Możliwe jest też to, że wyłącza się, bo CPU nie jest duże.

(Przepraszam jeśli napisałem w złym dziale, nie wiem z jakiej serii jest mój laptop. Jedyne "series", które u niego widzę to steel - te od klawiatury  :P )

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
Odp: GL62 6QE - ustawienia wentylatora.
« Odpowiedź #1 dnia: 06 Lipiec 2017, 18:51:38 »

Witam

Zainstaluj na nowo CSM. Znajdź swój produkt na www.msi.com i pobierz CSM.

Wszystkie moje posty odzwierciedlają moje zdanie i opinię. Nie pracuję dla MSI.

byl3mtu

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #2 dnia: 07 Lipiec 2017, 12:03:20 »

Witam

Udało mi się dodać laptop do listy posiadanych przeze mnie produktów, lecz wyszukując laptopy mojego odnaleźć już mi się nie udaje. Nie mogę znaleźć żadnego GL62 6QE, a tym bardziej z procesorem i5 :/

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #3 dnia: 07 Lipiec 2017, 13:20:13 »

rzuwbuotny

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #4 dnia: 27 Lipiec 2017, 21:00:23 »

Witam.

Nie chcę otwierać kolejnego wątku, więc zapytam w tym. Mam podobny problem co autor tematu, przez pół roku, po wciśnięciu tego "magicznego przycisku" uruchamiającego drugi wiatrak i pierwszy z prędkością maksymalną, ten drugi włącza się i wyłącza co 5-10s. Wcześniej tego nie było. Nic nie kombinowałem ani nie przestawiałem z profilami pracy wiatraków. Podczas używania komputera, przeglądarka, filmy etc wiatraki zachowują się normalnie. Natomiast w trakcie gry Counter Strike Global Offensive (tylko na tej narazie testowałem), wiatrak drugi włącza się i wyłącza co 5-10s. Po wyłączeniu gry nadal jest to samo. Do testów zrobiłem format dysku, wgrałem na czysto windowsa ze wszystkimi możliwymi sterownikami i programami, uruchomiłem CS GO bezskutecznie. Dodam, że laptop nigdy nie upadł, nie został uderzony, używany z podkładką chłodzącą. Nie wiem, czy to wina jakiejś aktualizacji, czy programu. Co robić? Odsyłać na gwarancję? Czy jest to uszkodzenie mechaniczne? Laptopa, oprócz gier wieczorami w domu, wykorzystuję również w pracy, więc serwis średnio wchodzi w grę...

Witam

CSM, po wybraniu produktu na stronie nie znalazłem, zaś SCM już tak, chyba o to chodzi?

Z góry dziękuje za odpowiedź.

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #5 dnia: 28 Lipiec 2017, 06:56:53 »

SCM, owszem  :)
Spróbuj inną grę, nawet jakąś darmową. Może to być coś ze Steam lub jakąś aktualizacją.
Odpal 3D Mark i sprawdź jak w tym będzie się zachowywał wentylator.

rzuwbuotny

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #6 dnia: 28 Lipiec 2017, 08:58:58 »

SCM, owszem  :)
Spróbuj inną grę, nawet jakąś darmową. Może to być coś ze Steam lub jakąś aktualizacją.
Odpal 3D Mark i sprawdź jak w tym będzie się zachowywał wentylator.

Pobrałem 3D Mark ze strony producenta. Po zainstalowaniu 3D Marka, nie mogę odpalić DragonGamingCenter przyciskiem obok włączania CoolerBoosta. Próbuje ręcznie, to pojawiają się problemy z NET Framework (3d mark instalował jakieś pliki netframeworka). Sam przycisk od CoolerBoosta działa poprawnie.

No i niestety, w trakcie testu 3D Mark wentylator prawy (od GPU) podczas testu grafiki włączał się wyłączał. Po zakończeniu testu w 3D Mark wentylatory pracują bezproblemowo. Z tego co ja zaobserwowałem, gdy grafika jest w użyciu, wentylator od GPU świruje, zaś gdy tylko CPU jest używane (przeglądanie internetu etc) chodzą oba wiatraki.

Dodam, że miałem bardzo niską ilość FPS'ów. Podczas "Graphics test 1" miałem poniżej 10fps, analogiczna sytuacja podczas "Graphics test 2". W trakcie testu CPU, wystartowało z ponad 30fps, jednakże wraz ze wzrostem detali, FPSy spadły do 14. Narzuciłem na sztywno w ustawieniach nVidii, aby 3D mark używał 960m zamiast zintegrowanej karty od Intela, ale przy drugim teście wyniki były takie same.

Tak jak wspomniałem wcześniej, format robiłem wczoraj, zainstalowałem wszystkie sterowniki, aktualizacje, używane programy i problem nie zniknął. Kolega ma ten sam model co ja, tylko z 950m, ja posiadam 960m (GL62 6QF) i mówił, że miał podobną sytuację, aczkolwiek problem u niego występował 2 dni i zniknął. U mnie ciągnie już się 5 dzień.

Laptop nie był rozbierany, także nic nie było kombinowane. Nic nigdy nie było wylane na laptopa.

Co robić? Odsyłać na gwarancję? Z góry dziękuje za odpowiedź.

« Ostatnia zmiana: 28 Lipiec 2017, 09:06:17 wysłana przez rzuwbuotny »

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #7 dnia: 28 Lipiec 2017, 09:07:42 »

Spróbuj aktualizację BIOS + Firmware. Jeżeli to nie pomoże, to kontaktuj się z MSI w sprawie naprawy.

rzuwbuotny

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #8 dnia: 28 Lipiec 2017, 14:51:42 »

Spróbuj aktualizację BIOS + Firmware. Jeżeli to nie pomoże, to kontaktuj się z MSI w sprawie naprawy.

BIOS zaktualizowałem wg instrukcji na stronie zaraz po wgraniu windowsa na czysto. Nie pomyślałem o Firmware, czyli EC. Zaraz jak napisałeś, pobrałem Firmware, zainstalowałem, zrobiłem 4x pod rząd test w 3D Marku i zaraz po tym włączyłem mecz w CS GO i wentylator działa cały czas :) Następnym razem jak pojawi się ten sam problem, to oprócz wgrania EC, w instrukcji jest napisane, aby wgrać DeleteSettingsFan i wtedy będę próbował kolejny raz. Cieszę się, że otrzymałem tu pomoc, bo nawet nie brałem pod uwagi wgrywania Firmware :)

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #9 dnia: 30 Lipiec 2017, 20:12:21 »

To super że pomogło :)
Przeważnie z aktualizacją BIOS idzie aktualizacja EC.