Autor Wątek: MSI B350 PC MATE - problem z pamięcią RAM w dual channel  (Przeczytany 185 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

K_B

• Szeregowiec
  • *
  • :

Witam,

Płyta główna: MSI B350 PC MATE
Numer seryjny 601-7A34-020B1703007119
Wersja BIOSu : E7A34AMS.40
Procesor: RYZEN 1600 3,2Ghz(taktowanie stockowe)
Chłodzenie procesora: chłodzenie box-owe
Grafika: MSI Radeon RX 470 GAMING X 4GB
Dysk twardy: GOODRAM 240GB 2,5'' SATA SSD Iridium PRO
Pamięć RAM: [HyperX] Fury DDR4, 16GB(2x8GB), 2666MHz, CL15, (HX426C15FBK2/16)
Zasilacz: be quiet! STRAIGHT POWER 10 500W 80PLUS GOLD
System Operacyjny: Windows 10 Home

Od założenia komputera mam problem z pamięcią RAM. Przy pierwszych rozruchach komputera pomimo wykrywania 2 kości 8gb, bios pokazywał dostępne tylko 8gb pamięci. Po kilku przełożeniach kości w różnych kombinacjach, komputer uruchomił się z dostępnymi 16gb. Po kilku dniach wystąpił pierwszy blue screen i ilość dostępnej pamięci powróciła do 8gb. Powtórzyłem ponownie cały proces przekładania pamięci i ponownie dostępnych było 16gb. Niestety po jakimś czasie w podobnych okolicznościach sytuacja powtórzyła się jeszcze dwa razy. Sprawdziłem pamięci przy włożonych 2 kościach programem memtest86 i bardzo szybko pojawiło się sporo błędów. Aby sprawdzić która kość jest uszkodzona przetestowałem każdą z nich z osobna, ale okazały się sprawne, przechodząc test bez błędów. Podczas pracy z komputerem i jedną kością pamięci nie zdarzyły mi się także blue screeny. Pierwsze problemy miałem na wersji biosu 7A34vA2. Przetestowałem jeszcze bios 7A34vA3 i 7A34vA4. Większość testów w memtest86 przeprowadziłem na domyślnym taktowaniu 2400mhz. Wykonałem też sprawdzenie na taktowaniu 2133 i 2666mhz, niestety bez powodzenia. Nie mam już pomysłu co robić dalej. Pamięci znajdują się na liście wspieranych i kompatybilnych z tą płytą główną.

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
Odp: MSI B350 PC MATE - problem z pamięcią RAM w dual channel
« Odpowiedź #1 dnia: 16 Maj 2017, 04:33:20 »

Witam

Może zacznijmy od podstaw:
Wyciągnij procesor i sprawdź czy wszystki piny są na miejscu i czy są równe.
Przeczyść styki RAM alkoholem (70% +).
Dobrze dociśnij kości RAM. Ja raz miałem obie włożone, a tylko 8GB wykrywane. Jedna kość była niedociśnięta, mimo że zatrzask trzymał kość..
Wyciągnij wszystko z obudowy, postaw na kartonie lub drewnianym stole i odpal.

Idziemy dalej:
Inny zestaw RAM. Kości mogą być OK z osobna, ale razem może coś im przeszkadzać.
Dalej już tylko trudniej:
Inny procesor lub inna płyta główna.

Nie, nie pracuję dla MSI. Jakiekolwiek uwagi, pretensje, skargi, proszę kierować do MSI.
Nie udzielam pomocy przez Prywatne Wiadomości.

K_B

• Szeregowiec
  • *
  • :
Odp: MSI B350 PC MATE - problem z pamięcią RAM w dual channel
« Odpowiedź #2 dnia: 21 Maj 2017, 01:42:55 »

Witam,

wyciągnąłem procesor i wszystkie piny były nienaruszone. Po złożeniu wszystkiego ponownie zrobiłem test pamięci przy włożonych dwóch modułach(taktowaniu 2400 mhz) i nie wyskoczyły żadne błędy. Po zmianie na 2666 mhz błędy pojawiają się po kilku minutach testu(przypuszczam że winny jest niedopracowany jeszcze bios). Pozostaje mi narazie częstotliwość 2400 mhz i nadzieja że problemy nie wrócą. Przejrzałem inne tematy dotyczące pamięci i wydaje mi się że problem mógł leżeć w zbyt mocno dokręconym chłodzeniu. Dziękuję ze wszystkie wskazówki.