Autor Wątek: GE70-2OE RAID 0 - trzy dyski SSD  (Przeczytany 6512 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Danielo24

• Szeregowiec
  • *
  • :
GE70-2OE RAID 0 - trzy dyski SSD
« dnia: 27 Czerwiec 2014, 19:28:35 »

Witam

Posiadam od kilku dni ten model MSI. Posiada dwa wolne gniazda msata. Oczywiście problemem są informacje czy w tym model są dwa wolne gniazda czy nie... Sprzedawcy nie koniecznie orientują się co do możliwości rozbudowy tego laptopa :(

Ale do rzeczy pozstanowiłem postaiwś na ten model i kupić. Od razu rozkręciłem obudowę i stwierdziłem że są dwa wolne gniazda msata. Kupiłem więc dwa dyski w moim przypadku wybór padł na Crucial M550 128gb.

Wsadziłem oba i w Bios ustawiłem RAID. Po ponownym odpaleniu kompa CTRL+I i już można montować macierz. Zadziałało Windows 7 się zainstalował :)

Oczywiście przyśpieszenie pracy systemu bez porówniania do HDD tkwiącego nadal w laptopie.

Ale zastanowiło mnie czy nie da się połączyć dwóch dysków msata i gniazda SATA w którym jest tradycyjny dysk HDD 1TB.

Kupiłem dysk ssd sata również Crucial M550 128gb. Wykręciłem HDD i wsadziłem SSD. Odpaliłem laptop następnie CTRL+I i w ustawieniach skasowałem macierz dwudyskową i zainstalowałem trzydyskową RAID 0.

Restart i.... DZIAŁA!!! :)

Instalacja windows 7 z usb - potrwała kilka minut. Jeszcze instalacja sterownika RAID INTEL i juź można się cieszyć prędkościami zapisu i odczytu na poziomie 1500MB/s !!! A takie producent deklaruje tylko w najmocniejszych wersjach GT :)

W załączniku wyniki Crystal.

Teraz WIN 7 odpala się w około 12s ze wszystkimi sterownikami itp. Instalacja gry z obrazu iso to sama przyjemność, odpalenie gry dosłownie w mgnieniu oka :)

Jeśli są osoby które się zastanawiają nad budową macierzy na tym laptopie - powiem: DO ROBOTY !!! :)

Może ten post w końcu wyjaśni wiele nieporozumień i zdementuje nieprawdziwe informacje techniczne.

Pozdrawiam

MSI FAE

• Global Moderator
  • Generał
  • :
  • Technical Support
    • MSI Polska
Odp: GE70-2OE RAID 0 - trzy dyski SSD
« Odpowiedź #1 dnia: 29 Lipiec 2014, 21:16:55 »

Dobra robota ;)
Proszę nie pisać do mnie prywatnych wiadomości w sprawie problemów ze sprzętem . Od tego jest forum, a ja czytam wszystkie tematy.

MSI FAE Poland

Zapraszamy do kontaktu online z pomocą techniczną https://register.msi.com/ocss/login

Danielo24

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #2 dnia: 29 Lipiec 2014, 23:56:52 »

Dziękuję Bardzo :)

halif

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #3 dnia: 22 Sierpień 2014, 18:35:23 »

Sorry za odgrzebywanie trupa (chociaż 1.5 miesiąca, więc jeszcze ciepły :P)

Jak już sam zauważyłeś problemem jest info o ilości slotów mSATA. Ile ich w końcu jest? Drugi slot jest dostępny od razu, czy była tam np. karta sieciowa? (nie wiem nawet czy są jakieś na mSATA)? Oglądałem filmiki i i wygląda, że dostępne pod montaż jest tylko 1 gniazdo? Są różne specyfikacje GE70?

Z góry dziękuję za odpowiedź.
hal

Danielo24

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #4 dnia: 22 Sierpień 2014, 20:50:05 »

Witam

Nie powiem Ci czy na 100% wszystkie GE-70 mają identyczne wnętrza niestety nie widziałem wszystkich w środku ;) Ale sloty msata nie były zajęte - karta wifi jest zainstalowana poniżej jednego ze slotów ale nie przeszkadza to w instalacji dysku.

w mojej konfikuracji firmy (X-Ko...) oba gniazda były wolne :)

Pozdrawiam

MaNiAc

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #5 dnia: 17 Wrzesień 2014, 03:08:19 »

Witam, również posiadam GE70-2OE i zastanawiałem się nad zakupem SSD od Cruiciala M550 128GB mSATA (oba gniazda mSATA wolne) i mam tutaj pytanie czy jak dołożę mSATA M550 to będzie działał jako główny, a 1TB jako dysk na dane?

Czy Criucial M550 mSATA może będzie działał tylko jako CACHE?

A pytanie zrodziło się z tego że na stronce Cruiciala ten dysk podawany jest jako niekompatybilny z GE70-2OE?

Dzięki

Danielo24

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #6 dnia: 17 Wrzesień 2014, 11:02:00 »

Czesc

Dyski Crucial śmigają aż miło nie wiem skąd informacja o niekompatybilności aż trudno uwierzyć w takie informacje :) ja ich nie czytałem i kupiłem trzy takie dyski.

Dwa dyski msata ustawiasz w RAID i ustawiasz go jako boot. I dysk 1TB będzie jedynie dodatkowym magazynem. Jeśli chcesz wykozystac dwa dyski msata to kup 256 lub 512gb ponieważ uzyskasz szybszy czas zapisu niż z dwoma dyskami 128gb.

Mam nadzieję że pomogłem. Pozdrawiam