Autor Wątek: Z270 Tomahawk nie wstaje po zmianie ustawienia napięcia z AUTO na ADAPTIVE/OFFSE  (Przeczytany 2033 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

dominix.s

• Szeregowiec
  • *
  • :

Witam.
Posiadam w/w płytę od stycznia, ostatnio zabrałem się za delid procesora 7700k i czas na ustabilizowanie OC.
Do tej pory płyta chodziła na sztywnym napięciu 1.184 przy 4.5Ghz tak aby temperatury nie były za wysokie (Nocuta NH-D15)
Już wcześniej przy próbie ustawienia adaptive płyta nie wstawała ale nie zagłębiałem się więcej.
Problematyczne w takim momencie jest oczywiście resetowanie ustawień biosu bo trzeba wyciągnąć grafikę by dostać się do zworki -_-
Teraz chciałem na spokojnie podejść do tematu (obecnie piszę przy komputerze uruchomionym na zintegrowanej grafice) i pierwsza rzecz jaką zauważyłem a co pominąłem wcześniej, to w momencie kiedy płyta nie wstaje (wiatraki chodzą ale ekran wyświetla czarny obraz, oszczędzanie energii) na płycie ez.debug wyświetla błąd VGA (kiedy dedytkowana karta jest włożona oraz teraz kiedy komputer korzysta z integry)
Dodam ustawienia z biosu (zrobie zdjęcie, niestety opcja w biosie do zrobienia SS u mnie nie działa) jak mam ustawione OC.
W każdym razie przy ustawieniach z napięciem ustawionym na sztywno (AUTO) oraz ręcznie ustawionym na 1.184 wszystko działa jak należy poza tym że w idle procesor nie zbija taktowania.
Kiedy zamiast AUTO przestawię na ADAPTIVE lub OFFSET albo jedno połączone z drugim, pozostawieniu pozostałych ustawień i następnie zapisaniu wszytkiego płyta albo wstaje ale z błędem i resetuje ustawienia, albo nie wstaje (czarny ekran, monitor przechodzi w trym oszczędzania energii) i na płycie wyświetla się błąd VGA.

Czy ktoś z użytkowników tej płyty lub podobnej może mi podać jak ma ustawiony bios pod Adaptive/offset?
BIOS w wersji 1.2, na 1.0 było to samo.
« Ostatnia zmiana: 19 Kwiecień 2017, 18:06:12 wysłana przez dominix.s »

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!

Witam

Do zrobienia zrzutów w BIOS, potrzebujesz Pendrive (max 8GB) w formacie FAT32. Powinno wtedy ruszyć.

Osobiście nie bawię się w Adaptive czy Offset. Ustawiam u siebie Override Mode, sztywne 1.45V i mój procesor jedzie bez problemów na 5.0GHz (patrz w stopce). Na wodnym chłodzeniu, 1.45V jest dość bezpieczne. Dla powietrza, 1.35V będzie OK. Z procesorem po delidzie, myślę że nawet na 1.4V możesz się szarpnąć jeśli zajdzie taka potrzeba.

Używając zintegrowanej karty, obciążasz procesor, a co za tym idzie: mniejsze potencjalne OC.
Dla Offset/Adaptive, wydaje mi się że będziesz potrzebował 1.2V-1.25V.
Jaki masz zasilacz?

Nie, nie pracuję dla MSI. Jakiekolwiek uwagi, pretensje, skargi, proszę kierować do MSI.
Nie udzielam pomocy przez Prywatne Wiadomości.

dominix.s

• Szeregowiec
  • *
  • :

Wolałbym żeby napięcie sobie odpowiednio dobierało, tym bardziej aby w idle je zbijało (mniejsza temperatura=ciszej)
Wiem że przy adaptive będzie potrzebowało w load ciut więcej, ale to większe znaczenie będzie miało przy OCCT/Linx itp a nie w grach czy normalnym użytkowaniu.
Integry używam obecnie dla tego abym nie musiał co złe ustawienie wyciągać grafy (palit JS 1070 a to cegła troszkę) Jak ustabilizuje ustawienia to wsadzam dedykowaną spowrotem.
Corsair RM550X
Ciągle oczywiście kombinuje i częściowo chyba natrafiłem na problem który powoduje że płyta nie wstaje.
Kiedy dam domyślne ustawienia biosu, następnie napięcie zmienie z AUTO na ADAPTIVE to komp się odpala, zmniejsza się też wtedy napięcie pod obciążeniem (przy auto jest trochę ponad 1.3, przy adaptive ok 1.28) zbija w idle więc jest ok.
Kiedy przestawię mnożnik z AUTO na 45 to przy ustawieniu adaptive płyta już nie wstaje z błędem VGA.
« Ostatnia zmiana: 19 Kwiecień 2017, 18:39:50 wysłana przez dominix.s »

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!

Niestety musisz się z tym sam pobawić. Każdy procesor jest inny, ustawienia inne. Mi nie zależy na opadaniu napięcia, więc się z tym nie bawiłem.

Nie, nie pracuję dla MSI. Jakiekolwiek uwagi, pretensje, skargi, proszę kierować do MSI.

dominix.s

• Szeregowiec
  • *
  • :

Ja nie przyszedłem tutaj by pytać o napięcia.
W tym przypadku procesor nie ma pewnie znaczenia, a nawet jeśli to nie będzie różnicy w 10 różnych 7700k.
Problemem jest to że przy ustawieniu adaptive i ręcznym ustawieniu mnożnika płyta nie wstaje z błędem VGA.
Dlatego pytam osoby które z takich ustawień korzystają o to by napisały jak mają to u siebie zrobione.
Bez obrazy, ale ty masz stałe więc mi nie pomożesz :)
http://imgur.com/rrNGKQl
Co w tym przypadku ustawić aby przy taktowaniu 4.5Ghz pod obciążeniem na wszystkich rdzeniach napięcie było na poziomie 1.25? może mniej to już sam będę sprawdzał(obecnie 1.184 jest wystarczające do wszystkiego poza OCCT/linx) oraz aby w idle napięcie zbijało na 0.7xx

Tutaj myślę że wszystko lepiej i dokładniej widać
http://imgur.com/a/nSlmB
Pierwsze 3 zdjęcia, przy takim ustawieniu komp się odpala, napięcie skacze wzależności od zapotrzebowania, w idle spada pod obciążeniem rośnie, pomijając kwestię że przy takim ustawieniu max zanotowałem 1.28 to wszystko działa tak jak bym chciał.
Wystarczy że zmienię mnożnik na 45 i już komp nie wstaje, tym razem nie zawiesza się z błędem VGA na płycie, tylko po prostu się nie uruchamia, reset biosu i zabawa od nowa.
Co muszę jeszcze zmienić, jeśli chcę zmienić mnożnik przy ustaweniu adaptive+offset?
« Ostatnia zmiana: 19 Kwiecień 2017, 20:25:18 wysłana przez dominix.s »

dominix.s

• Szeregowiec
  • *
  • :

Trochę czasu minęło bo siedziałem nad tym oczywiście.
Dziwne rzeczy się działy ale do rzeczy.
http://imgur.com/a/GqGLL
Pod obciążeniem napięcie na poziomie 1.168
Na tych ustawieniach "pracowałem" przez długi czas, taki miałem zapisany profil i nie było problemów, system był stabilny nic się nie działo.
Zacząłem znowu próbować tego adaptive i nastąpił przełom, bo adaptive zadziałało przy ręcznie ustawionym mnożniku, przy którejś próbie zwiększenia offsetu system nie wstał i rozpoczęły się problemy.
W/W ustawienia przestały działać, nie byłem w stanie uruchomić systemu bo miałem błąd ustawień i wyrzucało mnie do biosu, metodą prób i błędów okazało się że ustawienie napięcia pamięci z 1.35 na auto które daje 1.36 zadziałało.
Więc rozpocząłem dalsze kombinowanie z biosem i adaptive i doszedłem do takiego stanu:
http://imgur.com/a/4vGh8
Przy tym ustawieniu maksymalne odnotowane napięcie w HWinfo to 1.208, pod obciążeniem (handbrake/gta/csgo) spada do 1.192-1.200v, w idle spada do 0.608 i również jest stabilnie.
Różnica między stałym napięciem a adaptive to raptem 0.024 więc nie jest dużo wyższe, zapewne normalne, przy tym w idle mam mniejszą temperaturę i ogólny komfort jest lepszy.
Czemu tak się wszystko zaczeło sypać (głównie z tym że ustawienia które były używane długi czas nagle powodowały niestabilność) nie mam pojęcia.
Najważniejsze że to co chciałem czyli dynamiczne napięcie działa, teraz przyjdzie czas na drobne OC bo to było robione tylko przy delidzie, później wróciłem na 4.5Ghz i szukanie najniższego stabilnego napięcia.

dominix.s

• Szeregowiec
  • *
  • :

Nastąpił nowy problem, być może to było głównym powodem nie działania adaptive wcześniej.
Obecnie powoli podkręcałem procesor, obecnie jest ustawiony na 4.8Ghz przy napięciu 1.34, dobicie do 5Ghz będzie ciężkie.
Ale do rzeczy, chciałem zwiększyć na 4.9 i zauważyłem że napięcie pamięci jest ustawione na 1.37 (Auto)
Pamięci nie są podkręcone, działa tylko XMP na 3200@CL16 które zalecane napięcie ma ustawione na 1.35
Jeśli zmienię ręcznie napięcie na 1.35 to komp już nie wstanie.
Pytanie moje jest takie, dlaczego przy podkręcaniu samego procesora, wzrasta dodatkowo napięcie na pamięciach które nie są podkręcane?
Czy to normalne na tych płytach?

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!

IMC (Integrated Memory Controller, PL: Zintegrowany Kontroler Pamięci) jest częścią procesora. Podkręcenie procesora nie zmieniłoby napięcia na RAM, ale używasz XMP. XMP automatycznie podnosi odpowiednie napięcia, razem z podniesionym napięciem CPU. Nie wiem jak to się dokładniej odgrywa, ale jest to normalne i "gwarantuje" stabilność.

Ciekawostka:
Jeśli ustawisz ustawienia BIOS na domyślne, i odpalisz tylko XMP, to zauważysz że VCCIO i kilka innych ustawień wskoczy na 1.3V lub wyżej. Jeżeli byś to ustawił manualnie, to BIOS by to odczytał jako niebezpieczne (by podświetlił na czerwono). XMP został tak zaprogramowany, i mimo że pokaże na czerwono, to jest to bezpieczna wartość.

dominix.s

• Szeregowiec
  • *
  • :

Wyłączyłem XMP
Dałem napięcie na 1.350
Bios dalej zawyża na 1.360
http://i.imgur.com/xAJc0rO.png
http://i.imgur.com/SdEpyEm.png
Dodatkowo napięcie IO oraz SA mimo ustawienia na 1.050 jest zwiększone do 1.064

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!

To są akurat drobnostki, normalne zachowanie. O te 0.01 nawet do 0.05 nie ma czym się przejmować.
Druga sprawa, to że masz mnożnik w trybie Dynamic, oraz napięcie Adaptive+Offset.