Autor Wątek: Jak wydajnie podkręcić laptop MSI GL72 6QC  (Przeczytany 1243 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

visioninput

• Szeregowiec
  • *
  • :
Jak wydajnie podkręcić laptop MSI GL72 6QC
« dnia: 17 Kwiecień 2017, 06:04:12 »

Witam. Ja z pytaniem jak w temacie. Niestety nie znam się na podkręcaniu w ogóle a nie stać mnie też na lepszy sprzęt :P Nie wymagam jakiegoś wysokiego przyrostu klatek/s ale fajnie by było mieć ich po prostu więcej.  Wymagania i oczekiwania:
-Nie dbam o zużycie energii
-Nie chcę spalić podzespołów przy długim przesiadywaniu z grami
-Chciałbym użyć gotowego programu jaki mam zainstalowany fabrycznie od intela "Intel Extreme Tuning Utility

Wielkie dzięki za pomoc.

P.S. Nie wiem czy to ma znaczenie ale mam lekko zmodyfikowany komputer, mianowicie: Zmieniłem ram na HyperX Impact HX421S13IBK2 32gb 2x16 2133 MHz i dodałem dysk SSD Samsung 950 PRO NVMe M.2 256 GB.
« Ostatnia zmiana: 17 Kwiecień 2017, 06:08:51 wysłana przez visioninput »

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
Odp: Jak wydajnie podkręcić laptop MSI GL72 6QC
« Odpowiedź #1 dnia: 17 Kwiecień 2017, 17:47:08 »

Witam

Nie podkręcisz procesora na tym laptopie.
Najbardziej "cierpisz" na słabej karcie graficznej. Ale nawet podkręcenie o 100% czy 200% (oczywiście niemożliwe) to i tak wiele by to nie zmieniło.

Nie, nie pracuję dla MSI. Jakiekolwiek uwagi, pretensje, skargi, proszę kierować do MSI.
Nie udzielam pomocy przez Prywatne Wiadomości.

jush2

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #2 dnia: 29 Maj 2017, 17:56:59 »

Trzeba by też rozważyć chłodzenie. Im bardziej coś jest podkręcone, tym więcej ciepła generuje i tym samym potrzebuje lepszego chłodzenia.

rifek4

• Kapral
  • *
  • :
  • Szanuj będziesz szanowany.
« Odpowiedź #3 dnia: 14 Czerwiec 2017, 15:53:59 »

Pierwsze co powinien zrobić każdy bardziej znający się na sprzęcie użytkownik po zakończeniu gwarancji to staranne spolerowanie styków radiatora z chipsetami. W większości lapków MSI nie jest to wykonane na miarę możliwości. Przykładowo w ASUS'ach styki są w większości miedziane i fabrycznie spolerowane praktycznie do poziomu lusterka - co daje najlepsze osiągi ponieważ nie powstają pęcherzyki powietrza i CPU/GPU przylegają idealnie do radiatora. W moim MSI styki radiatora były "fabrycznie" chropowate, miały też lekkie wżerki - no nie były idealnie równe i nie przypominało to wgl idealnie równej powierzchni lusterka ;) Poświęciłem około godziny na spolerowanie tego do idealnie gładkiej powierzchni wodnymi papierami ściernymi w gradacji 1000 i 2000. Wyniki są niesamowite ;) Porównując z temperaturami z recenzji fabrycznie nowego tego modelu i również z temperaturami z różnych innych źródeł mogę powiedzieć, że niema porównania :P A w przypadku mojego egzemplarza temperatury spadły nawet o 7 stopni na CPU (głównie na tym mi zależało ponieważ GPU akurat w moim modelu tak czy tak nie osiąga wysokich temperatur). Pasta termoprzewodząca jakiej akurat użyłem to Arctic MX-4, wymienione zostały też wymęczone termopady na kondensatorach karty graficznej na Phobya Thermopad Ultra 5W/mk (2mm) również jeden taki sam tyle że cieńszy 0.5mm na większych kondensatorach, umiejscowiłem też dwa małe radiatorki (15mm x 15mm x 7,5mm, Dłu./Sze./Wys.) z samoprzylepną taśmą termoprzewodzącą (1W/mk) na kondensatorach od CPU. W tej chwili po kilku godzinach gry w CS:GO (z pozoru nie wymagająca gra ale tak naprawdę obciążająca konkretnie proca ponieważ nie jest odpowiednio zoptymalizowana) temperatura nie przekracza 80 stopni dla CPU oraz 67 stopni dla GPU, gdzie wcześniej CPU osiągał nawet 87 stopni a GPU 73-74 stopnie ;) Jak znajdę chwilę czasu powrzucam screeny z testów z temperaturami z kilku nowszych gier oraz testów stresujących (full-strees P95 + FurMark oraz oba osobno). Mam też w planie napisać ładny poradnik jak "trochę ostudzić" nasze lapki właśnie tymi metodami lecz nie wiem kiedy znajdę na to czas :(
« Ostatnia zmiana: 14 Czerwiec 2017, 16:01:11 wysłana przez rifek4 »
~> MSI GP60-2PE Leopard (i5-4200H 3.4GHz, 12GB-1600MHz, GF 840M@Core 1250MHz@Memory 2300MHz 2GB, Samsung 750 EVO 250GB SSD + Seagate Laptop Thin 500GB SSHD, Win7 64bit HomeP, Trust GXT 130) <~