Autor Wątek: MSI GTX 980 Ti - problemy ze stabilnością  (Przeczytany 3012 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

pstryczek321

• Szeregowiec
  • *
  • :
MSI GTX 980 Ti - problemy ze stabilnością
« dnia: 31 Styczeń 2017, 07:44:02 »

Witam wszystkich,
ostatnio chciałem nacieszyć się smogiem/mgłą nad miastem w watch dogs 2 i z tej okazji chciałem podkręcić kartę Zainstalowałem więc gaming app i... zaczeły się problemy Gry crashują się nawet przy ustawieniu "gaming" nie mówiąc o "oc" czy faktycznym podkręcaniu w afternburnerze  (nawet mmo typu ESO!) Mój błąd że nie sprawdziłem ustawień zegara przed instalacją tego gaming appa i jednocześnie zainstalowałem nowe sterowniki. Przeraża mnie to bowiem normą w tej karcie jest oc ponad 1400 mhz Ma ktoś jakiś pomysł czy pozostaje mi odinstalowanie wszystkiego i szukanie jakiegoś starego sterownika do tej karty (miałem stery sprzed ok pół roku i pewnie będzie problem ze znalezieniem takich "wiekowych". Jeśli powinienem to umieścić w dziale o oc to przepraszam
Mój windows to 10 a dane karty:
https://pl.msi.com/Graphics-card/GTX-980Ti-GAMING-6G-LE.html#hero-overview

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
Odp: MSI GTX 980 Ti - problemy ze stabilnością
« Odpowiedź #1 dnia: 31 Styczeń 2017, 09:28:22 »

Witam

A co z resztą podzespołów?
Co do sterowników, to nie ma z tym problemu. Nvidia udostępnia "archiwa" ze sterownikami.
http://www.geforce.co.uk/drivers

Tam masz takie fajne pudełko; ustawiasz swoją kartę graficzną (GTX980Ti), system Win10 64bit, i "Szukasz". Poniżej dostaniesz listę około 10 różnych wersji dla tej karty.

Wszystkie moje posty odzwierciedlają moje zdanie i opinię. Nie pracuję dla MSI.

pstryczek321

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #2 dnia: 31 Styczeń 2017, 12:10:01 »

Specyfikacja to:
Cpu-I5 6600K
Mobo-Asus Z170 pro gaming
Ram-16 gb DDR4 3000
Zasilacz OCZ 750W
Obudowa bequiet silent base (2x140 zasysające i 1x120 wylotowy) :P

Za tą bazę to dzięki wielkie Nie wiedziałem że nvidia udostępniła ;)

Dodam może że msi afterburner umożliwia mi ustawienie "tylko" 109% power limit gdzie w recenzjach wszyscy piszą o 120% Ma ktoś może tą kartę? Nie wiem czy zmienili to w aktualizacji biosu czy o co chodzi...

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #3 dnia: 31 Styczeń 2017, 12:40:41 »

Jak miałem 980Ti Gaming, to mogłem 122% ustawić. Zależy od partii pewnie.

pstryczek321

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #4 dnia: 01 Luty 2017, 05:16:55 »

Zapewne masz większą wiedzę ode mnie więc obstawiasz partie? Ja myślałem o biosie... Niestety podjarany nowym zestawem (przesiadałęm sięz lapka msi z pierwszym i7 i hd5870) aktualizowałem wszystko po kolei... I obawiam się że to nowy bios zmniejszył power limit (sporo się też czyta o zmniejszaniu mocy starych kart nvidii)
Swoją drogą wymieniłeś 980Ti na 1070? Ja byłem przed tym dylematem przy zakupie (czyli w ekonomicznie lepszej sytuacji) i stwierdziłem że nie warto dokładać 700 zł do nowszej karty bo nie wnosi istotnych zmian mocy...

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #5 dnia: 01 Luty 2017, 07:38:09 »

Oj zanim ja doszedłem do 1070... Teraz na gtx1080 jestem.
Podaj S/N karty oraz aktualny vBIOS. W "aktualnościach" znajdziesz link co potrzebne do aktualizacji vBIOS.

pstryczek321

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #6 dnia: 01 Luty 2017, 15:28:45 »

Mój serial number to 602-V323-080B1603002 (usunąłem ost 3 cyfry zgodnie z Twoimi zaleceniami)
Co do mojego vbiosu to mam tam 84.00.41.00.2D A robiąc backup zapisuje w rom'ie wg GPU czyli GM200

Zaskoczyłeś mnie tym biosem i zacząłem czytać Mam rozumieć że powinienem mieć 84.00.36.00.06 lub 84.00.36.00.07??

Ogólnie możesz się dowiedzieć również czegoś jeszcze akurat o tej karcie? Np czy to jakiś prefabrykat... Zdziwiony byłem bowiem gdy paczka przyszła bowiem folia nie zgrzewana, opakowanie również bez folii MSI oficjalnie odp że tak ma być  A z for się dowiedziałem że prawdopodobnie tylko asus zabezpiecza opakowania Z reguły jak składałem to zawsze elementy były pootwierane
Rozpisuje się bo nie wiem co mogłbyś powiedzieć...

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #7 dnia: 01 Luty 2017, 17:34:34 »

Daj ten plik vBIOS. Chyba że nie czytałeś  ::)

Po S/N stwierdzam że jest to normalna karta, żadne prototypy czy inne takie.

Owszem, żadne z produktów MSI nie jest foliowane. Z tego co pamiętam to tylko ASUS i EVGA używają folię (ale też nie na wszystkich produktach).

pstryczek321

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #8 dnia: 02 Luty 2017, 15:23:01 »

Oczywiście że czytałem I oczywiście że zrobiłem backup Nawet o tym pisałem Po prostu nie dodałem załącznika :/ A przy swoim kompie jestem tylko wieczorami... A dziś wiem czemu ROM ma 194KB a zip 147KB W arc jest 143KB więc daleko do wymaganych 128KB Gdzie mógłbym ten plik umieścić do weryfikacji? Jakieś preferencje?

pstryczek321

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #9 dnia: 02 Luty 2017, 16:11:48 »

Albo po prostu tutaj sa wszystkie vbiosy do tych kart Edit: Właśnie nie. Przeczytaj uważnie instrukcje. ~Nichrome
« Ostatnia zmiana: 02 Luty 2017, 16:44:17 wysłana przez Nichrome »

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #10 dnia: 02 Luty 2017, 16:45:47 »

Wrzuć na chmurę (Dropbox/Google Drive itp) i podaj link.

pstryczek321

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #11 dnia: 02 Luty 2017, 20:29:39 »

No wybacz - wiem że są modowane biosy ale aktualizując zawsze operowałem na numerach z gpuz i po prostu nie znam powodu dla którego się tego nie stosuje  Zapewne chodzi o całkowitą pewność odnośnie integralności biosu ale mogę tylko gdybać
Link do rom'a:
https://www.dropbox.com/s/lcxjpx7ed7n1lo2/GM200.rom?dl=0

link do zip'a:
https://www.dropbox.com/s/b3f32hgzwhdpuqa/GM200.zip?dl=0
« Ostatnia zmiana: 02 Luty 2017, 20:34:39 wysłana przez pstryczek321 »

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #12 dnia: 02 Luty 2017, 20:40:01 »

Tu chodzi o to, że Nvidia wypuszcza jakąś wersję. Kwestia jest taka, że ta wersja jest "uniwersalna" dla kart referencyjnych. Pod każdą inną kartę (Gaming, AERO, Armor, SeaHawk, Lightning) MSI dostosowuje vBIOS, i z tego powodu nie można flashować byle którego pliku znalezionego online.

Posiadasz najnowszą wersję (.1A1).

pstryczek321

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #13 dnia: 03 Luty 2017, 08:28:15 »

Pod model to wiedziałem ale nie wiedziałem że jest różnica vbiosów względem numerów seryjnych
Ogólnie ślicznie dziękuję za potwierdzenie że bios dobrze zaktualizowany
Pytanie czy masz możliwość weryfikacji co dany update wprowadził? Wtedy wyjaśniłoby się czy power limit zalezy od partii jak mówiłeś czy od vbiosu jak mi się wydawało
Ze sterownikami będę się bawił w weekend i napiszę czy starsze sterowniki stabilizują kartę i umożliwiają dłuższe granie

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #14 dnia: 03 Luty 2017, 10:54:29 »

Update wprowadził rzeczy które nie dotyczą power limitu. Jak już mówiłem, jest to zależne od partii.

pstryczek321

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #15 dnia: 15 Luty 2017, 11:43:30 »

Można  powiedzieć że wstępnie testowałem ;) Widać że karta na innych sterownikach działa stabilnie Podkręciłem ją i po benchmarku przez kilka godz gry ESO nie wykrzaczył się Odpaliłem Watch Dogs 2 i karta pracując przy 1408 MHz na rdzeniu i 1879 MHz na pamięci jednak się wykrzacza Z nowych gier mam jeszcze Battlefield 1 ale tam karta pracuje na dużo niższych taktach mimo maksymalnych ustawień grafiki (FHD) Reasumując z Watch Dogs 2 będę musiał pokombinować z grafiką w grze. Niedosyt pozostaje bo referenty kręciły do 1414 MHz na rdzeniu choć z drugiej strony maksymalną temp którą zobaczyłem to 74 stopnie a maksymalne obroty to 1467.
Chciałem jeszcze zapytać o aplikację gaming app Zanim kartę kupiłem sporo czytałem i wyczytałem m.in że żeby podkręcić należy mieć tą aplikację i ustawić właśnie na tryb "oc" a dopiero wtedy afterburner "odblokuje" możliwość oc. Dlatego w pierwszym poście pisałem o tej apce Sporo tych informacji było bowiem ludzie narzekali że aplikacja wzbudza wszystkie dyski co chwilę (np system i gra na ssd a aplikacja uruchamia pozostałe 2 hdd co jakiś czas Doczytałem się jednak tutaj Twojej wypowiedzi że to tylko aplikacja dodatkowa i nie wpływa na oc Pisałeś to odnośnie innej karty i dlatego chciałem sprecyzować czy Twoja wypowiedz tyczy się tylko wspomnianej przeze mnie sytuacji czy każdej karty?

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #16 dnia: 15 Luty 2017, 12:14:52 »

Odnośnie GamingApp i Afterburner:
Nie można odpalić jednej i drugiej aplikacji jednocześnie. Kolidują ze sobą, tak jak 2 antywirusy. Albo jedno, albo drugie. Sam fakt posiadania obu zainstalowanych może powodować problemy.
GamingApp nie odblokowuje nic. Ustawia automatycznie wyższe prędkości zegarów, oraz bardziej agresywny FanCurve.
To dotyczy każdej karty MSI z serii Gaming.

Osobiście używam Afterburner'a, bo jest to zaawansowany program. GamingApp jest dla leniwców jak i tych co mają mniej wiedzy czy doświadczenia z podkręcaniem karty.
Jedyne do czego może się przydać GamingApp, to do kontroli LED karty (pod warunkiem że to jest karta z LEDami RGB). Inaczej, Nvidia LED Controller wystarczy.