Autor Wątek: RX 480 Gaming X 4G VRM1 VRM2  (Przeczytany 1614 razy)

lukrzy

• Szeregowiec
  • *
  • :
RX 480 Gaming X 4G VRM1 VRM2
« dnia: 16 Styczeń 2017, 07:12:54 »

Witajcie.
Od 2 tyg posiadam tę kartę i generalnie jestem bardzo zadowolony, wydajna i cicha.
Zastanawiają mnie jedynie wartości temperatur, a konkretnie jednej z nich - VRM1, która po godzinie grania rozgrzewa się do blisko 90C. Pozostałe temp. tj. dioda GPU i VRM2 są idealne. GPU: 55-65C (zależy od gry) a VRM2 to w ogóle jakby oderwana od reszty - 27-30C. Szukałem informacji o VRM, ale nie wiele znalazłem. Czy ktoś mógłby mi wyjaśnić co to dokładnie jest? Tzn wiem, że coś związane z zasilaniem karty, ale chodzi mi dokładniej, gdzie na karcie się to znajduje? i dlaczego jest tak dużo wyższa temp od innych komponentów? Czy dobrze kombinuje, że VRM1 to jest zasilane z PCIe, a VRM2 to 8pin wtyczka? Czy powinienem się martwić tą wysoką temp VRM1? Dodam, że mam dobrze wentylowaną obudowę, z dużym 20cm wiatrakiem na przodzie i 12cm na tyle. Temperatury pozostałych komponentów są wręcz idealne, no może PCH trochę się grzeje, ale bez tragedii. Coś ktoś wie/zna temat? Ogólnie cały komp mam nowy i jestem na etapie różnych testów i wszystko wygląda dobrze, tylko martwi mnie właśnie ta sprawa z VRM1

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
Odp: RX 480 Gaming X 4G VRM1 VRM2
« Odpowiedź #1 dnia: 16 Styczeń 2017, 07:57:15 »

Witam

Niestety nie mam info dokładnie gdzie się znajdują czujniki.
VRM to regulatory napięcia (V). Z tego co wiem, to mogą one spokojnie do 110C~ dochodzić, o ile nie wyżej.

Ile masz w sumie wentylatorów w obudowie? Pomijając CPU i GPU.

Wszystkie moje posty odzwierciedlają moje zdanie i opinię. Nie pracuję dla MSI.

lukrzy

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #2 dnia: 16 Styczeń 2017, 08:30:16 »

NO tak jak wspomniałem w poprzednim poście  dwa wentyle w obudowie, pchający powietrze z przodu 20cm i wyciągający powietrze z tyłu 12cm, obudowa jest typu gaming cube, jest niewielka, ale bardzo przewiewna, przynajmniej tak mi się wydaje ;) chociaż raz, gdy testowałem proca wyłaczyłem przedni wiatrak i temepratura procesora (chłodzenie Spartan 3 Pro) po 15min testu, była o dwa stopnie niższa niż przy włączonym przednim wentylu oczywiście prędkość wentyla procka też była mniejsza - i to w sumie temat też ciekawy.. natomiast cała reszta podzespołów przy wyłączonym przednim wentylu bardziej się grzała zwłaszcza dyski i pch, dlatego pozostawiam wentylator włączony..
Czyli generalnie 90C dla VRM to nie tragedia?

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #3 dnia: 16 Styczeń 2017, 08:35:25 »

90C na VRM bym się nie przejmował.

https://www.reddit.com/r/Amd/comments/4v4zz1/have_any_of_you_checked_your_rx_480_vrms_temp/
Tutaj ktoś złapał 98C :)
Więc do 100C nie ma co się przejmować. Powyżej 105C warto zapytać producenta na ile jest w stanie VRM wytrzymać.

Wszystkie moje posty odzwierciedlają moje zdanie i opinię. Nie pracuję dla MSI.

lukrzy

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #4 dnia: 16 Styczeń 2017, 08:47:49 »

OK to trochę się uspokoiłem ;] ale sam przyznasz, że różnica między vrm1 a vrm2 to przepaść którą ciężko zrozumieć, i przejść koło tego obojętnie się nie da ;]

Dziękuje za pomoc, a do MSI napisałem zapytanie o temperatury tej karty, zobaczymy czy i co odpiszą..