Autor Wątek: MSI GX740 problem z dual channel  (Przeczytany 1163 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Robert11

• Szeregowiec
  • *
  • :
MSI GX740 problem z dual channel
« dnia: 22 Październik 2016, 21:58:48 »

Witam,
mam problem z pamięcią RAM w GX740. Zauważyłem, że w Windows i Ubuntu wyświetla się 4 GB pamięci RAM zamiast 8 GB. Sprawdziłem w ustawieniach BIOS i tam wyświetlane jest 8192MB.
Odpaliłem aida64, tam pokazane są także dwie kostki RAM, jednak kontroler pokazuje tryb: singiel zamiast dual(tak samo jest w CPU-Z).
Postanowiłem rozkręcić laptopa i sprawdzić sloty: na 1 slocie laptop odpaliły(pojedynczo sprawdzane kostki) na drugim nie odpalił(także pojedynczo sprawdzone). Jednak zastanawiam się czy ne musi być najpierw umieszczona kostka w 1 slocie, żeby drugi zadziałał. Przy dwóch kostkach laptop odpala normalnie, ale działa tylko jedna.
Jak sądzicie, czy może to być wina uszkodzonego slotu? Chciałem wgrać odblokowany bios i spróbować wymusić tryb dual(jeżeli byłaby taka opcja), ale mam problem ze znalezieniem tego biosu, na jednym forum nie jest dostępny dla nowych użytkowników.

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
Odp: MSI GX740 problem z dual channel
« Odpowiedź #1 dnia: 22 Październik 2016, 23:59:25 »

Witaj

Ciężko powiedzieć co się dzieje.
Skoro BIOS pokazuje prawidłowe wartości, to może być problem z systemem. Spróbuj może przeinstalować Windows'a, i upewnij się że jest to wersja 64 bitowa.

Nie, nie pracuję dla MSI. Jakiekolwiek uwagi, pretensje, skargi, proszę kierować do MSI.
Nie udzielam pomocy przez Prywatne Wiadomości.

Robert11

• Szeregowiec
  • *
  • :
Odp: MSI GX740 problem z dual channel
« Odpowiedź #2 dnia: 23 Październik 2016, 00:47:04 »

Niestety ubuntu, windows 7 i  obecnie windows 8.1 pokazują 4GB. Wygląda to tak, jakby nie mógł się uruchomić tryb dwukanałowy(2 kostki są widoczne, ale kontroler jest w trybie singiel). BIOS,EC,VBIOS machnąłem już od nowa, ale niestety nic to nie dało  :( Albo szwankuje kontroler, albo pamięć RAM.

EDIT:
Po włączeniu laptopa na jednej kości RAM - 3,98 , po włożeniu 2 - 4 GB. Czyli musi widzieć te dwie kostki, tylko jakim cudem obcina to na wszystkich systemach do 4 GB - czyżby faktycznie kontroler?
« Ostatnia zmiana: 23 Październik 2016, 01:54:45 wysłana przez Robert11 »