Autor Wątek: MSI GE72 6QF Problem z fps w CS:GO  (Przeczytany 9145 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

adamnizio97

• Szeregowiec
  • *
  • :
MSI GE72 6QF Problem z fps w CS:GO
« dnia: 22 Wrzesień 2016, 18:11:38 »

Witam wszystkich,

Jak w temacie, problem znajduje się tylko w tej jednej grze. GTA V, Battlefield 4 itp. chodzą płynnie na ustawieniach wysokie/ultra w przedziale 50-60 fps (zależnie od sytuacji), nie odczuwam żadnego dyskomfortu podczas gry. Jeśli chodzi o CS:GO, gra powinna chodzić na 200+ klatek na sekundę, niestety jestem zmuszony do gry na rozdzielczości 4:3 i bardzo niskich ustawieniach to wtedy mam 80-150 fps, czuć spadki.Widziałem na youtube różne filmy gdzie podobne konfiguracje laptopa bezproblemowo osiągały w tej grze ponad 200 klatek. Czytałem też na zagranicznych forach, że ludzie mają podobny problem. Laptop jest ciągle podpięty do ładowania, ustawiona wysoka wydajność również w panelu sterowania Nvidia, jestem pewny że korzystam z karty Nvidia podczas gry, temperatury nie są problemem, próbowałem przeinstalować system i sterowniki (używając DDU) do tej pory nie znalazłem rozwiązania tego problemu. Zastanawiam się przeinstalować grę na dysk SSD tylko nie wiem w jakim stopniu to pomoże i czy opłaca się to robić. Prosiłbym bardzo o pomoc w tej sprawię, zależy mi bardzo na tym aby gra chodziła płynnie ponieważ jestem jej wieloletnim weteranem.

Pozdrawiam

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
Odp: MSI GE72 6QF Problem z fps w CS:GO
« Odpowiedź #1 dnia: 22 Wrzesień 2016, 18:36:23 »

Witaj

Też mam ten problem. Nic nie poradzisz, tyle mogę powiedzieć. Steam ma wywalone i dotyczy tylko gier na silniku Valve. Mam i7 6700HQ, 16GB RAM i gtx970m  w laptopie. Na stacjonarnym w którym miałem Intel Pentium i GTX750Ti miałem stabilne FPS na wysokich.

Wszystkie moje posty odzwierciedlają moje zdanie i opinię. Nie pracuję dla MSI.

adamnizio97

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #2 dnia: 22 Wrzesień 2016, 18:41:58 »

Witaj

Też mam ten problem. Nic nie poradzisz, tyle mogę powiedzieć. Steam ma wywalone i dotyczy tylko gier na silniku Valve. Mam i7 6700HQ, 16GB RAM i gtx970m  w laptopie. Na stacjonarnym w którym miałem Intel Pentium i GTX750Ti miałem stabilne FPS na wysokich.

Masz może wersje laptopa z dyskiem SSD? Próbowałeś może na nim zainstalować? Albo próbowałeś może aktualizować BIOS?
« Ostatnia zmiana: 22 Wrzesień 2016, 21:31:17 wysłana przez adamnizio97 »

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #3 dnia: 23 Wrzesień 2016, 08:04:20 »

W moim lapku mam 2 dyski SSD. 1 to M.2 128gb co byl fabrycznie wbudowany, a drugi wlozylem 500GB SATA III zamiast fabrycznego 1TB. Laptop MSI GT72 6QD. BIOS nie pomoze.

adamnizio97

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #4 dnia: 23 Wrzesień 2016, 08:30:39 »

W moim lapku mam 2 dyski SSD. 1 to M.2 128gb co byl fabrycznie wbudowany, a drugi wlozylem 500GB SATA III zamiast fabrycznego 1TB. Laptop MSI GT72 6QD. BIOS nie pomoze.
Czyli pozostajemy na łasce Valve i ew. aktualizacji CS'a do nowego silnika Source?  :(

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #5 dnia: 23 Wrzesień 2016, 13:57:04 »

Nie wiem szczerze mówiąc. Osobiście nie lubię CS:GO, aczkolwiek Insurgency mi wpadło w oko i też nie da się grać na laptopie. Na stacjonarnym bez problemu (oba komputery w rozdzielczości 1920x1080 ).

adamnizio97

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #6 dnia: 23 Wrzesień 2016, 18:21:55 »

Właśnie chodzi o to że jestem weteranem CS'a i zależy mi żeby ten problem naprawić. Napisałem do supportu, może coś poradzą :/

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #7 dnia: 23 Wrzesień 2016, 18:32:17 »

Zależy który support  :D
MSI nic nie zrobi z tym, bo problem na silniku Valve. A Valve (steam) ma wywalone na problem. Na forum też nic nie pomogli.

adamnizio97

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #8 dnia: 23 Wrzesień 2016, 19:03:55 »

Napisałem po angielsku, i osoba która mi odpisała zainteresowała się tematem :D

supermix01

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #9 dnia: 25 Wrzesień 2016, 18:28:27 »

Mam ten sam problem, ten sam model laptopa, dysk ssd, w cs go malutko fps, poprzedni laptop ogarnial na okolo 200 fps... byl to asus...
W czym dokladnie tkwi problem?

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #10 dnia: 25 Wrzesień 2016, 18:41:02 »

Mam ten sam problem, ten sam model laptopa, dysk ssd, w cs go malutko fps, poprzedni laptop ogarnial na okolo 200 fps... byl to asus...
W czym dokladnie tkwi problem?
W silniku Valve. MSI tego nie rozwiąże, nvidia? Może. W tym Wam nie pomogę, bo sam tego nie rozwiązałem i sobie odpuściłem gry Valve na laptopie.

supermix01

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #11 dnia: 25 Wrzesień 2016, 19:00:43 »

Testowalem rowniez na Dying Light, rowniez stabilnosc gry nie jest mega. Czese spadki fps z 50 do 30, nie rozumiem co ma msi do valve... Chodzi o procesor czy grafike?

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #12 dnia: 25 Wrzesień 2016, 19:03:56 »

Valve - silnik gry.

supermix01

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #13 dnia: 25 Wrzesień 2016, 19:22:45 »

No ok rozumiem - valve - silnik gry. Ale co ze strony msi jest powodem niskich fps? Grafika, model uzytego procesora? Musi byc chyba jakas przyczyna?

Zasilacz 150W do tego kompletu to tez jest jakaś kpina...
« Ostatnia zmiana: 25 Wrzesień 2016, 20:19:01 wysłana przez supermix01 »

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #14 dnia: 25 Wrzesień 2016, 20:39:26 »

Sprzet jest jak najbardziej sprawny. Tutaj wina od strony silnika, ma problemy z jakiegos powodu z laptopami.

keiytom

• Generał
  • :
« Odpowiedź #15 dnia: 26 Wrzesień 2016, 07:07:05 »

W takim większym uproszczeniu. Po pierwsze problemem jest silnik który był napisany i zoptymalizowany dla Windows XP. Po drugie w jaki sposób chcecie zobaczyć np. 240 fps na monitorze który ma odświeżanie 60Mhz? W teorii w takim przypadku przy 240 fps na monitorze powinna być wyświetlana co czwarta klatka aby obraz był płynnie wyświetlany na monitorze który może maksymalnie wyświetlić 60 klatek na sekundę ale z powodu, że silnik jest kiepsko zoptymalizowany zdarza się, że gra wyświetla np. 4 klatki pod rząd a następnie pomija 12 kolejnych co objawia się klatkowaniem obrazu. W takiej sytuacji silnik gry żeby temu przeciwdziałać zmniejsza liczbę fps następnie powraca do pierwotnych ustawień i tak w kółko. Teoretycznie takim sytuacją powinien przeciwdziałać włączony vsync ale po pierwsze i chyba najważniejsze przeszkadzałoby to "fanom" gry bo liczba fps byłaby równa częstotliwości odświeżania monitora więc nie mogliby się chwalić kolegom, że mają np. 400 fps! ale z powodu prawie 12 lat różnicy pomiędzy silnikiem gry a sterownikami karty też nie bardzo ona sobie z tym radzi.
I tak dla informacji dla ludzkiego oka obraz jest płynny gdy wyświetlany jest z częstotliwością 25 fps a maksymalnie może zobaczyć 50 fps

adamnizio97

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #16 dnia: 26 Wrzesień 2016, 10:16:26 »

W takim większym uproszczeniu. Po pierwsze problemem jest silnik który był napisany i zoptymalizowany dla Windows XP. Po drugie w jaki sposób chcecie zobaczyć np. 240 fps na monitorze który ma odświeżanie 60Mhz? W teorii w takim przypadku przy 240 fps na monitorze powinna być wyświetlana co czwarta klatka aby obraz był płynnie wyświetlany na monitorze który może maksymalnie wyświetlić 60 klatek na sekundę ale z powodu, że silnik jest kiepsko zoptymalizowany zdarza się, że gra wyświetla np. 4 klatki pod rząd a następnie pomija 12 kolejnych co objawia się klatkowaniem obrazu. W takiej sytuacji silnik gry żeby temu przeciwdziałać zmniejsza liczbę fps następnie powraca do pierwotnych ustawień i tak w kółko. Teoretycznie takim sytuacją powinien przeciwdziałać włączony vsync ale po pierwsze i chyba najważniejsze przeszkadzałoby to "fanom" gry bo liczba fps byłaby równa częstotliwości odświeżania monitora więc nie mogliby się chwalić kolegom, że mają np. 400 fps! ale z powodu prawie 12 lat różnicy pomiędzy silnikiem gry a sterownikami karty też nie bardzo ona sobie z tym radzi.
I tak dla informacji dla ludzkiego oka obraz jest płynny gdy wyświetlany jest z częstotliwością 25 fps a maksymalnie może zobaczyć 50 fps

Dla mnie gra moze miec nawet 80fps, tylko chodzi o to zeby gra miala stabilne klatki a nie jak w moim przypadku ze ze 150 mam nagle spadek do 60 i nie zparzeczysz to jest do zauwazenia zwlaszcza na najnizszych ustawieniach gry, i jest smieszne ze moj poprzedni komputer i3 2x 3.0 GHZ gtx 660 i 6GB RAM mogl utrzemac gre stabilnie na 120 fps.

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #17 dnia: 26 Wrzesień 2016, 13:01:14 »

@keiytom
Tu nie chodzi o to że mało FPS, tylko o fakt że FPS skaczą, gdzie dowcip polega na tym że gra jest tak stara, że telefon powinien sobie z nią poradzić na stabilnych FPS.
Pozatym, większośc wie że ludzkie oko widzi 24~ fps itd itd.  Ale w zależności od silnika i optymalizacji, czasem nawet 60FPS jest za mało by gra płynnie działała. Popatrz na Call of Duty 4. Gra oparta na silniku Quake'a. W CoD4, 91FPS jest "fabrycznie" ustawione i chodzi płynnie. Poniżej tej wartości, jest lipa. A teraz wisienka: 125,250 i 333FPS jest bardzo dobrze znane graczom tych gier. Te wartości nie wpływają na Twoje widzenie płynności gry, tylko na silnik. Silnik i gra inaczej się zachowują, i (jak można dostrzec, jestem weteranem CoD4), przy 125FPS w CoD4 nie przeskoczysz pewnej ścianki, a przy 250 lub 333 jesteś w stanie to zrobić bez problemu. W porównaniu, BF4 multiplayer chodzi na 60FPS płynnie, a singleplayer wymaga jedynie 30FPS by było płynnie.

Wracając do silnika Valve: optymalizacja była na poziomie WinXP/Win7. Tylko wtedy większość laptopów była tak słaba, że nikt nie zwracał uwagi na optymalizację, a na pewno nie robił tego VALVE. Dzisiaj jest już za późno dla Valve by to zrobić, bo mają wywalone. Poczekają jeszcze z 2-3 lata i wypuszczą nowego CS'a. I tak jak wspomniałeś, silnik CS'a ma około 12 lat, więc musieliby na prawdę sporo czasu poświęcić by to wszystko zoptymalizować na dzisiejsze "standardy".

Nie zauważyłem zbytnio skoków w grach Left 4 Dead(2). Dość dziwne, bo są to też gry na silniku Valve. Możliwe że różnica polega na tym, że jest to trochę inna gra niż CS(GO) oraz Insurgency ( w której też mam dziwaczne skoki na laptopie).

adamnizio97

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #18 dnia: 26 Wrzesień 2016, 13:30:10 »

@keiytom
Tu nie chodzi o to że mało FPS, tylko o fakt że FPS skaczą, gdzie dowcip polega na tym że gra jest tak stara, że telefon powinien sobie z nią poradzić na stabilnych FPS.
Pozatym, większośc wie że ludzkie oko widzi 24~ fps itd itd.  Ale w zależności od silnika i optymalizacji, czasem nawet 60FPS jest za mało by gra płynnie działała. Popatrz na Call of Duty 4. Gra oparta na silniku Quake'a. W CoD4, 91FPS jest "fabrycznie" ustawione i chodzi płynnie. Poniżej tej wartości, jest lipa. A teraz wisienka: 125,250 i 333FPS jest bardzo dobrze znane graczom tych gier. Te wartości nie wpływają na Twoje widzenie płynności gry, tylko na silnik. Silnik i gra inaczej się zachowują, i (jak można dostrzec, jestem weteranem CoD4), przy 125FPS w CoD4 nie przeskoczysz pewnej ścianki, a przy 250 lub 333 jesteś w stanie to zrobić bez problemu. W porównaniu, BF4 multiplayer chodzi na 60FPS płynnie, a singleplayer wymaga jedynie 30FPS by było płynnie.

Wracając do silnika Valve: optymalizacja była na poziomie WinXP/Win7. Tylko wtedy większość laptopów była tak słaba, że nikt nie zwracał uwagi na optymalizację, a na pewno nie robił tego VALVE. Dzisiaj jest już za późno dla Valve by to zrobić, bo mają wywalone. Poczekają jeszcze z 2-3 lata i wypuszczą nowego CS'a. I tak jak wspomniałeś, silnik CS'a ma około 12 lat, więc musieliby na prawdę sporo czasu poświęcić by to wszystko zoptymalizować na dzisiejsze "standardy".

Nie zauważyłem zbytnio skoków w grach Left 4 Dead(2). Dość dziwne, bo są to też gry na silniku Valve. Możliwe że różnica polega na tym, że jest to trochę inna gra niż CS(GO) oraz Insurgency ( w której też mam dziwaczne skoki na laptopie).

Widac ze ktos wie o co chodzi :P W Modern Warfare 2 na modowanych serwerach typu zombii tez tak bylo ze masz 100-200 fps nie wejdziesz w dane miejsce/przeskoczysz scianki a powyzej tej wartosci mozna bylo zwiedzic cala mape po dachach budynkow tylko dzieki duzej ilosci FPS. Jednak nie zgodze sie z tym ze wypuszcza nowego, CS'a, dzienny obrot skinami/skorkami do broni to kilkaset tysiecy dolarow dziennie, ta gra daje im zbyt duzy zarobek. Jedyne co Valve robi odswieza i wypuszcza gry na nowym silniki Source 2 np. Dota 2 juz jest po takim liftingu. Teraz trzeba czekac tylko az CS'a zaktualizuja do niego, ale patrzac jak Valve zabiera sie za nie ktore aktualizacje to jeszcze pare miesiecy im zejdzie :P

keiytom

• Generał
  • :
« Odpowiedź #19 dnia: 26 Wrzesień 2016, 14:24:53 »

@Nichrome
Dlatego napisałem, że w uproszczeniu. Jeśli jest dobry sprzęt i dobrze zoptymalizowana gra to jej silnik powinien zapobiegać występowaniu w grze takich zjawisk jak Tearing, Judder czy Stuttering. Jeśli gra sobie nie radzi z prawidłowym generowaniem klatek i ich synchronizacją to teoretycznie w takich przypadkach powinien pomóc vscync, Adapiti vsync lub Frame Rate Targeting Control ale żeby zadziałało gra również musi dobrze współpracować ze sterownikami. Jak napisałem jeśli monitor ma odświeżanie np. 60MHz to nie jest w stanie wyświetlić więcej niż 60 klatek na sekundę, masz rację z tym, że coś możesz zrobić gdy masz większe fps ale nie wynika to z tego ile widzisz klatek na ekranie tylko z tego w jaki sposób silnik gry je generuje. Jeśli jest słaba optymalizacja gry to nawet przy stałych 500 fps może się zdarzyć, że gra nie będzie działała płynnie bo wystąpi Stuttering

adamnizio97

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #20 dnia: 26 Wrzesień 2016, 16:27:54 »

Tak w ogole ktos probowal grac w gry od Valve na tych laptopach z windows 7? Myslicie ze mogloby to jakos rozwiazac problem?

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #21 dnia: 26 Wrzesień 2016, 20:02:46 »

A no nie  ;D

adamnizio97

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #22 dnia: 27 Wrzesień 2016, 06:40:50 »

Chcialbym sprobowac z tym windows 7, ale mam internet z limitem i ciezko byloby sciagac wszystko :(

adamnizio97

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #23 dnia: 27 Wrzesień 2016, 06:49:08 »

@Nichrome
A duzo bylo juz takich tematow albo zgloszen na forum z podobnym problemem? Masz moze jakas mozliwosc zgloszenia problemu gdzies wyzej? Moze wtedy MSI zglosi problem do Valve ktore sie tym zajmie ;D

keiytom

• Generał
  • :
« Odpowiedź #24 dnia: 27 Wrzesień 2016, 10:30:19 »

Ogólnie to nawet na samym Steamie było setki takich wątków i poradników co zrobić żeby choć trochę zoptymalizować CS-a np. http://steamcommunity.com/sharedfiles/filedetails/?id=203342675 ten dotyczy w większości Windows 7 i jedną z opcji która może pomóc jest nawet uruchamianie tej gry w trybie zgodności z Windows XP

adamnizio97

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #25 dnia: 27 Wrzesień 2016, 11:23:55 »

Ogólnie to nawet na samym Steamie było setki takich wątków i poradników co zrobić żeby choć trochę zoptymalizować CS-a np. http://steamcommunity.com/sharedfiles/filedetails/?id=203342675 ten dotyczy w większości Windows 7 i jedną z opcji która może pomóc jest nawet uruchamianie tej gry w trybie zgodności z Windows XP

Przeczytałem bardzo dużo tych wątków na ten temat nawet te pokazujące jak coś zmienić w systemie co może pomóc, nic nie pomagało  :(

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #26 dnia: 27 Wrzesień 2016, 12:08:38 »

@Nichrome
A duzo bylo juz takich tematow albo zgloszen na forum z podobnym problemem? Masz moze jakas mozliwosc zgloszenia problemu gdzies wyzej? Moze wtedy MSI zglosi problem do Valve ktore sie tym zajmie ;D
Dużo może nie, ale kilka owszem. Mam możliwość ale Valve i MSI nie będą współpracować, 2 różne światy. To tylko i wyłącznie kwestia kontaktu z Valve/Steam.

adamnizio97

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #27 dnia: 27 Wrzesień 2016, 14:40:05 »

@Nichrome
Czy ja wiem patrząc na to że MSI głównie tworzy "Sprzęt Gamingowy" to wydaje mi się, że to może być bardzo dobry partner dla Valve jeśli chodzi o turnieje w których Valve ma duży wkład, szczególnie tak zwane "Majory". A nawet nie wiem czy MSI nie wspierało takich imprez od Valve podsyłając sprzet czy też fundując nagrody. Zawsze warto spróbować poza tym wpisując problem w Google to dużo wyskakuję tematów głównie na forach MSI. Oczywiście moja opinia i zawsze można spróbować  ;D ;D ;D

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #28 dnia: 27 Wrzesień 2016, 17:16:34 »

MSI nic z tym nie zrobi bo ich to nie obchodzi. Sprzet dziala poprawnie wiec to kwestia producenta gry. Jak zwauzyliscie, temat byl poruszany w wielu miejscach, wiec jesli by zalezalo Valve na tym to by to naprawili.

adamnizio97

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #29 dnia: 27 Wrzesień 2016, 18:19:56 »

No to poświęcę się, zainstaluje win 7. Wtedy się okaże czy to wina silnika czy coś po prostu nie jest kompatybilne  ;D ;D