Autor Wątek: MSi GL62 6QF - konfiguracji: Windows 7 i procesor 6 generacji(Skylake)  (Przeczytany 3506 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

tomaszborowczyk93

• Szeregowiec
  • *
  • :

Mam pytanie odnośnie konfiguracji: Windows 7 i procesor 6 generacji(Skylake) - moim przypadku jest to konkretnie Win7 Professional, wersja 64 bitowa i procesor Intel Core i5-6300HQ.

Słyszałem sporo o problemach związanych z instalacją, ale osobiście żadnych trudności nie miałem(instalacja z płyty) więc ta kwestia mnie nie interesuje + dużo informacji można łatwo znaleźć w google.

To co mnie natomiast interesuje to taktowanie procesora. Czy normalnym jest utrzymywanie się takich wartości(zdjęcie) przy praktycznie zerowym obciążeniu(fabryczne taktowanie: 2300 MHz)? Czy tu jest jakikolwiek powód do zmartwień?
Od razu informuję, że nie znam się na tym zbytnio. ;)

« Ostatnia zmiana: 26 Wrzesień 2016, 13:39:22 wysłana przez tomaszborowczyk93 »

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
Odp: MSi GL62 6QF - konfiguracji: Windows 7 i procesor 6 generacji(Skylake)
« Odpowiedź #1 dnia: 26 Wrzesień 2016, 14:06:50 »

Witaj

Jeśli sie nie mylę, to HWinfo musi zmuszać procesor do pewnego użycia by poprawnie odczytywać wartości (moge się mylić).
Zobacz co CPU-Z pokaże, gdy dosłownie wszystko zamkniesz.

Wszystkie moje posty odzwierciedlają moje zdanie i opinię. Nie pracuję dla MSI.

tomaszborowczyk93

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #2 dnia: 26 Wrzesień 2016, 14:34:37 »

Niestety to nie wina HWiNFO64. Poprosiłem przyjaciela aby na swoim laptopie, dokładnie z tym samym procesorem tylko, że z Win10 sprawdził i o to wynik(zdjęcie)

keiytom

• Generał
  • :
« Odpowiedź #3 dnia: 26 Wrzesień 2016, 14:55:59 »

A masz zainstalowane MSI Dragon Gaming Center? Czasem max użycie procesora u mnie pokazywało się gdy laptop był podłączony do zasilania Shift mode ustawione na Sport i dodatkowo włączone Max Performance.

tomaszborowczyk93

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #4 dnia: 26 Wrzesień 2016, 15:07:43 »

Plan zasilania: "Zrównoważony"

DGC zainstalowane i na kablu:

DGC na baterii:

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #5 dnia: 26 Wrzesień 2016, 15:28:47 »

Cos mozliwe ze w tle uzywa CPU. Sprawdz to Process Explorer 'em. W google znajdziesz program, chyba od Microsoftu on nawet jest.

Wszystkie moje posty odzwierciedlają moje zdanie i opinię. Nie pracuję dla MSI.

tomaszborowczyk93

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #6 dnia: 26 Wrzesień 2016, 15:35:35 »

Praktycznie nic CPU nie obciąża:

pit_1975

• Generał
  • :
« Odpowiedź #7 dnia: 26 Wrzesień 2016, 17:43:22 »

Sprawdź innym programem,według mnie ma włączone TURBO
co pokazuje menadżer zadań (wydajność)?,jest obciążenie na rdzeniach?,bo z fotki wyżej wnioskuję że procek ma 0% zużycia.

tomaszborowczyk93

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #8 dnia: 26 Wrzesień 2016, 23:33:03 »

Na 99,9% problemem była sama kombinacja Win7 i Skylake. Zainstalowałem update do Win10 Pro i już jest ok:

Uważam też tak dla tego, że znalazłem w google problem innego użytkownika(tylko że z zbyt niskim taktowaniem - http://forum.pclab.pl/topic/1102010-Intel-i5-6300HQ/).

Jedynie co mnie jeszcze ciekawi to kwestia zaznaczonego na czerwono "SST"
U mojego znajomego(zdjęcie już wstawiłem wcześniej) jest ta funkcja na zielono. To całe "SST" to Intel SST Audio Device? Powinno mnie to w ogóle interesować skoro mam "Realtek high definition audio"?

pit_1975

• Generał
  • :
« Odpowiedź #9 dnia: 27 Wrzesień 2016, 15:40:06 »

SST
http://www.anandtech.com/show/9751/examining-intel-skylake-speed-shift-more-responsive-processors
i teraz dylemat,u Twojego kumpla na "Home" działa,a u Ciebie na "Pro" już nie :)

Ja korzystam z desktop i7 Skylake 6700K i w win 7 HW też mi pokazuje wszystko na.....żółto ,ale procek podkręcony
po ustawieniu procka na "default" (cały Bios),to też mi pokazuje na ......zielono,cały czas stałe Ghz,mimo że inne programy pokazują skoki procka do minimum 900mhz a HW tego nie wyłapuje
nawet temperatury nie potrafi dobrze pokazać (spora różnica)
wolę wierzyć w to co mi pokazuje Bios i inne softy.
Mogłeś sprawdzić jeszcze programem CPU-Z na Win7.

tomaszborowczyk93

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #10 dnia: 27 Wrzesień 2016, 21:13:26 »

No rzeczywiście mogłem jeszcze zweryfikować podawane przez HWiNFO64 informacje innym programem. Jednak, że i tak w moim przypadku kwestią czasu była przesiadka na Win10(samo MSi zaleca właśnie ten system w przypadku mojego modelu, jak również jest wiele opinii, że Skylake i Win7 to złe połączenie więc nie ma co ciągle iść pod wiatr). Oczywiście nie będę bronił twierdzenia, że na pewno mój problem z procesorem był winą Win7, może rzeczywiście można było to rozwiązać inaczej. Ja poradziłem sobie jednak tak. ;)

Co do "Intel Speed Shift Technology" to to że mój znajomy ma Asus-a GL552VW(zakupiony z systemem) a nie MSi może mieć na to jakikolwiek wpływ? Raczej nie chyba co? Bo z tego co wyczytałem ta technologia związana jest z aktualizacją Win10. Może to więc wynika z różnicy w build-ach? Ja mam "14393", a on ma "10240.16430". Teoretycznie Windows Update pisze, że "Urządzenie jest aktualne", ale może czegoś jeszcze nie pobrał?

Ogólnie chce po prostu wiedzieć czy obecnie mój procesor działa ok i czy brak tego SST jest powodem do zmartwień. Powinienem się martwić? :P

EDIT:

Poczytałem trochę na różnych forach i ogólnie wnioskuje, że po pierwsze wersja Win-a(czy to Home czy Pro,...) nie ma żadnego znaczenia.
Dwa, mój build jest na tyle nowy, że powinien SST już obsługiwać.
Trzy, nie mam w BIOSie opcji włączenia "Intel Speed Shift Technology", a widziałem na screenach, że niektórzy taką opcje mają więc właśnie dlatego może u mnie SST jest na czerwono. Procesor obsługuje tą technologie ale BIOS już nie. Moja wersja BIOS: E16J5IMS.114, Data wydania BIOS: 2016/04/29, Wersja EC: 16J5EMS3.1060307201610:55:35
Na koniec, w systemie raczej nie da się tego włączyć. 
« Ostatnia zmiana: 27 Wrzesień 2016, 22:06:13 wysłana przez tomaszborowczyk93 »

pit_1975

• Generał
  • :
« Odpowiedź #11 dnia: 28 Wrzesień 2016, 13:05:30 »

Ogólnie chce po prostu wiedzieć czy obecnie mój procesor działa ok i czy brak tego SST jest powodem do zmartwień. Powinienem się martwić? :P
W skrócie,ta technologia ma za zadanie "bójnąć" procka w szybszym czasie do maksymalnych wartości (obliczeń),są to dosłownie mikrosekundy
nie ma to wpływu na pracę czy możliwości procesora,ja też mam to wyłączone i nie zauważyłem nic dziwnego,a tym bardziej nie zainstaluję Win10 dla tej technologii,wszystko hula i jest moc :)
nie przejmowałbym się tym,może jakaś następna "łatka" to odblokuje.
od 6:30

Może na ekranie dotykowym zobaczyłbym różnicę,ale nie posiadam.

tomaszborowczyk93

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #12 dnia: 29 Wrzesień 2016, 13:38:32 »

Dzięki za informacje i tak zrobię, że nie będę się tym przejmował.  ;) Temat do zamknięcia, bo i tak już mam Win10 więc sprawa Win7 i Skylake nieaktualna.  :)