Autor Wątek: R9 290x 95 stopni  (Przeczytany 1840 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Cyrkiel1

• Szeregowiec
  • *
  • :
R9 290x 95 stopni
« dnia: 24 Czerwiec 2016, 12:30:24 »

Były zalecenia żeby tak zaczynać więc...

Płyta główna: MSI x99s Gaming 7
Numer seryjny Nie chce mi się rozkręcać kompa :)
Procesor:Intel Core i7-5820 k
Chłodzenie procesora: enermax liquitech 240
Grafika: MSI r9 290x
Dysk twardy: Goodram SSD 120 GB M2.0 + ST1000Dm... 1TB
Pamięć RAM: crucial ballistix 2x4GB 2400 MHz 16-16-16
Zasilacz: chieftec 750 W
Bluray/DVD-RW: -
System Operacyjny: Windows 10 Pro

Opis problemu np.:
Karta mi się grzeje. 95 stopni na większości gierek, Wiedźmin, AC unity itp rozumiem, ale zdarza mi się że w dość średnich grach łapie wysokie temperatury. Radiator czyszczę regularnie. czy ktoś ma jeszcze 290x i ma to samo?
Gwarancji chyba na pewno nie mam, więc pytanie: Jak wygląda wymiana pasty? robił ktoś, jakieś większe problemy, coś na co trzeba uważać?
Z góry dziękuję
Ewentualnie jakieś inne propozycje, inwestować w obudowę,

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
Odp: R9 290x 95 stopni
« Odpowiedź #1 dnia: 24 Czerwiec 2016, 13:05:15 »

Witaj

Zacznę od tego, że problemem może nie być słaba/wysuszona pasta na karcie, lecz zasilacz. Ale to tylko na marginesie taka notka.

Wymiana pasty jest dość prosta. Co na pewno będzie potrzebne:
śrubokręt (różne karty, różne rozmiary, musisz sam dopasować)
pasta oczywiście
waciki do demakijażu (lub coś podobnego, co nie szkoda wyrzucić po użyciu, i nie zostawia kawałku materiału za sobą po przetarciu)
izopropanol (90% lub wyżej). Jeśli nie masz, lub jest trudno dostępny, to czysta wódka, ewentualnie zmywacz do paznokci.

Rozkręcasz kartę (wszystkie śrubki trzeba odkręcić!)
Czyścisz delikatnie (ale skutecznie) procesor GPU (troszkę alkoholu na wacik i przecierasz). Skutecznie będzie, jak zobaczysz swoje odbicie w GPU ;)
Nakładasz świeżą pastę. I spowrotem cały radiator.
Uważaj przy ściąganiu radiatora, kabelek od wentylatorów trzeba odłączyć (i łatwo go zerwać).

Co do obudowy, jeżeli masz 2 lub mniej wentylatorów, to dokup jeszcze 1-2 sztuki. Polecam Corsair :)

Wszystkie moje posty odzwierciedlają moje zdanie i opinię. Nie pracuję dla MSI.

mateusz.ruta992

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #2 dnia: 24 Czerwiec 2016, 16:02:18 »

Podaj model obudowy i jak byś dał radę zdjęcie środka :D TAK JAK WYŻEJ TO MOZĘ BYĆ PROBLEM Z WENTYLACJĄ W PC

Cyrkiel1

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #3 dnia: 25 Czerwiec 2016, 15:25:43 »

Dziękuję serdecznie za Waszą pomoc :)
Link do zdjęć: https://goo.gl/photos/axNBR9zCsyQHNF3BA

Jeśli chodzi o zasilacz, to zapomniałem dodać, że mam starszą obudowę (po kompie z 2004 roku) i zasilacz jest na górze, nie podgrzewa powietrza dostarczanego do karty graficznej. Poza tym, wydawało mi się że 130 W zapasu to dość sporo, liczyłem po maksymalnych poborach energii elementów

Co do przewiewu w obudowie: Na samej górze mam dwa dość potężne wentylatory od enermaxa 120, szerokie łopaty, 2500 rpm. Problem jest jednak taki, że karta nie odczuwa dodatkowej wentylacji, próbowałem podkładać pod nią dodatkowe wentylatorki, nie pomaga.
Załączyłem wykres, na którym widać, że wentylatory karty praktycznie nie wpływają na temperaturę.
Jak widać, na temperaturę nie wpływa za bardzo wentylator, ani później obniżenie taktowań. Dodam, że podczas tego pomiaru miałem odpaloną przeglądarkę firefox, jedno okno ze zwykłym tekstem (rozd. 2048x1152) a na drugim ekranie stream meczu (1280x1024).

Najchętniej podstawiłbym kompa pod klimatyzator, ale boję się że powietrze może być wilgotne czy coś innego co mogłoby zaszkodzić

Dziękuję i czekam na odpowiedzi :)

pit_1975

• Generał
  • :
« Odpowiedź #4 dnia: 25 Czerwiec 2016, 17:46:20 »

Po pierwsze i najważniejsze,wymień pastę w grafice,skoro już po gwarancji (od początku ją posiadasz?),to minęły dwa lata,oryginalna pasta już dawno wyschła i nie oddaje ciepła
mogę Ci polecić pastę "Zalman ZM-STG2" (lub inna jaką tam sobie upatrzysz)
zamykasz obudowę?,jak tak,to brak jest tam powietrza z zewnątrz,wentyl od chłodzenia na chłodnicy też nie ma skąd brać "świeżego" powietrza,ciecz chłodząca nie jest prawidłowo schładzana
wymień obudowę (ostateczność),lub wytnij otwór w bocznej ściance obudowy na wentylator 40mm lub 80mm,i niech wentyl wtłacza powietrze na grafikę (radiator)
coś takiego http://www95.zippyshare.com/v/S4ordFJj/file.html
i jak rozkręcić

« Ostatnia zmiana: 25 Czerwiec 2016, 17:58:57 wysłana przez pit_1975 »

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #5 dnia: 25 Czerwiec 2016, 18:01:26 »

Z pastą to już co kto lubi. Na forum OverclockersUK(forum sklepu), poddali sporo past pod test, a dla zabawy, użyli też Colgate  :D
Ja używam Arctic MX4, ale przechodzę na Thermal Grizzly jak nadejdzie czas wymiany tu czy tam.

Musisz mieć przynajmniej 1 wentylator który będzie doprowadzał powietrze do środka.

Ja wspominając zasilacz, nie mam na myśli tego że dostarcza ciepło, lecz że jest to Chieftec. A zasilacze tej firmy lubią spalić to czy tam...  więc jak masz możliwość to spróbuj inny zasilacz (Corsair, Seasonic, Antec lub coś o dobrych recenzjach).

Cyrkiel1

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #6 dnia: 25 Czerwiec 2016, 18:40:44 »

Odpowiadając po kolei:
Kartę kupiłem na allegro w grudniu 2014, 1200 zeta, czyli pewnie używana była, już nie pamiętam szczerze mówiąc.
Sprawdzałem jak temperatury z zamkniętą obudową i otwartą. Nie otrzymałem jednoznacznego rezultatu. jak otworzę, to mniej się procesor nagrzewa od grafiki, ale mniejszy "przeciąg" wokół grafiki i trochę cieplej pracuje. Jak zamknę, to odwrotnie.
Specjalnie na lato wstawiłem teraz w tą przestrzeń pod grafiką mały wentylatorek 80. Głośny diabeł 4k rpm osiąga. Zwykle mnie wkurzał tym hałasem, ale skoro i tak wiatrak mam w pokoju to niewielka różnica. Wyrzuciłem te zaślepki na karty żeby miał jak wciągać.
Okazało się że pomogło to nie tyle w obniżeniu temperatury karty, a klatkami w grze. Ze spadków do 38 mam stabilne 60-70 (Heroes of the Storm, ultra)

Na obudowę czaję się od jakiegoś czasu, ale nie mogę znaleźć odpowiedniej z miejscem na ten duży radiator od wody. Już w tej obudowie musiałem wyciąć górę żeby było miejsce. Jak możecie polecić jakąś obudowę to jestem otwarty na propozycję. Miałem na oku Thormax'a, ale to aż 500 złotych, a mam co jeszcze zrobić w kompie.

Głupie pytanie, ale wolę się upewnić. Pasta do grafiki może być identyczna jak pod procesor, prawda? Nielogiczne byłoby gdyby było inaczej :)

Z tym zasilaczem fakt, kupiłem Cheftec'a bo już się budżet kończył, miałem go zmienić szybko, ale jakoś nie mogę się zebrać. Ostrze sobie zęby na jakiegoś modułowego Be Quiet'a...

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #7 dnia: 25 Czerwiec 2016, 19:32:14 »

Tak, pasta może być ta sama co pod procesor.
Obudowa... osobiście mam Corsair Air 540, ale to też jakieś 600zł.

Cyrkiel1

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #8 dnia: 25 Czerwiec 2016, 19:35:06 »

No dobra, wniosek taki, że trzeba przesmarować. A jak tylko coś odłożę to od razu zasilacz zmieniam. Przy okazji wymienię też pastę pod procesorem, 1,5 roku już tam leży.

Dziękuję serdecznie za pomoc i wskazówki odnośnie architektury wnętrza :)

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #9 dnia: 25 Czerwiec 2016, 20:24:42 »

Miłych wrażeń  ;) Jak już zrobisz swoje, to daj znać jak Ci poszła wymiana, i jakie rezultaty.