Autor Wątek: Brak możliwości wejścia do Biosu  (Przeczytany 10343 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

eldudczakos

• Szeregowiec
  • *
  • :
Brak możliwości wejścia do Biosu
« dnia: 12 Maj 2016, 07:52:30 »

Witam

Problem jak w temacie pojawiał się praktycznie od samego początku czyli od momentu złożenia komputera i po zainstalowaniu sytemu wraz ze sterownikami dla płyty głównej. Przed instalacją systemu nie było problemu z wejściem do biosu.

Specyfikacja;

płyta - Z97 Gaming 3
procesor  -  i5 4690k
ram - DDR3 Crucial Ballistic Tactical 1600 cl8 2x4GB
grafika  -  Gigabyte GTX 970 Gaming
sys.  - Win7 Ultimate 64bit
zasilacz -  Chieftec 750W
Bios  - 2.8 lub 2.9 (nie ma mnie w domu więc pewności nie mam).

Ustawienia Biosu defaultowe - nic nie było w ustawieniach zmieniane.

Przejrzałem forum i pomimo podobnych w tematyce postów nie znalazłem żadnych rozwiązań problemu.

coś więcej o problemie;

1. A więc po 1 instalacji systemu i dedykowanych sterowników po restarcie komputera nie było już możliwości dostania się do biosu. Próba wywołania biosu z klawiatury kończyła się fiaskiem (miganie diod klawiatury, praca dysków słyszalna czyli bootowanie było ale przy czarnym ekranie monitora). Komputer startował normalnie i poprawnie ładował system. 

2. Użycie FastBoota z poziomu Windowsa (opcja FastBoot włączona) działało poprawnie czyli system po restarcie miał krótki rozruch  czyli wsiookej.

3. Użycie FastBoota (sprawdzałem w 2 opcjach włączona/wyłączona) przy pomocy zakładki Go2bios kończyło się restartem systemu, po czym występował  czarny ekran, zawieszenie startu pcta (tzn diody migały/dyski szumiały ale do Biosu wejść się nie dało, nie startował również system). Użycie przycisku reset na obudowie nie działało. Żeby ponownie uruchomić system Pomagał jedynie twardy reset.

Ciąg  dalszy prób dostania się do Biosu nieskuteczny   (jak w pkt 1,2,3).

Pomogło jedynie wyjecie baterii i reset biosu. Wtedy po uruchamianiu komputera bootowanie następowało w tradycyjny sposób, była możliwość wejścia do Biosu przy pomocy klawiatury. System startował normalnie lecz po jego ponownym uruchomieniu lub restarcie
powyższy problem powraca (pkt. 1,2,3)

Po formacie i kolejnej nowej czystej instalacji Sytemu (nie instalowałem Intel ME oraz Tych podejrzanych driverow Microsoftu) wraz z aktualną wersją programu FaastBoot wszystko o dziwo zadziałało bez problemu. Czyli po każdym restarcie można było wejść do Biosu przy pomocy klawiatury lub przy Użyciu przycisku Go2bios w programie FaastBoot (testowane i sprawdzane przez kilka dni).

ale pięknie działało  do czasu

kiedy wczoraj chciałem wejść do Biosu okazało się że problem wrócił i że w żaden sposób nie można tego zrobić.
NIE pomaga również wyjecie baterii i reset biosu.
Żeby w ogóle po restarcie uruchomić system znowu potrzebny jest tylko twardy reset i to kilkukrotny.

Nie mam pomysłów jak rozwiązać ten problem.
Komputer jest mi potrzebny do pracy i nie mam czasu na kolejne zabawy w reinstalację systemu itp, lub też na reklamowanie płyty bo o tym tez myślałem ale na ten moment z uwagi na powyższe nie wchodzi ona w grę.

Dlatego tez liczę na Wasze doświadczenie i pomoc gdyż problem może się okazać jednak banalnie prosty w rozwiązaniu.

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
Odp: Brak możliwości wejścia do Biosu
« Odpowiedź #1 dnia: 12 Maj 2016, 13:15:47 »

Witaj

Proponuję wyciągnąć karte graficzną i spróbować tylko z 1 kością RAM.
Upewnij się jaką masz wersję BIOS, możliwe że aktualizacja/odświeżenie by pomogło.

Wszystkie moje posty odzwierciedlają moje zdanie i opinię. Nie pracuję dla MSI.

eldudczakos

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #2 dnia: 12 Maj 2016, 17:10:49 »

Dzieki za szybki kontakt i podpowiedzi, w miarę wolnego czasu zastosuje się do porad.

1. Mam tutaj tylko pytanie jak bezpiecznie wyciągnąć kartę graficzną??. Z tego co się orientuje to na płycie jest jakaś zapadka/zabezpieczenie/zatrzask lub inny patent. Przy pierwszych wyżej opisanych problemach próbowałem wyciągnąć kartę graficzną ale nie wychodziła ona w całości, coś ja tam trzymało w slocie (koniec slotu od środka płyty).

Tego miejsca za bardzo nie widać więc nie znam patentu na bezpieczne wyciągnięcie karty. Niestety w dzisiejszych czasach atrakcyjny wygląd płyt o niczym nie świadczy a tym bardziej o ich trwałości. Jakość i trwałość wykonania moim zdaniem pozostawia  zazwyczaj sporo do życzenia. Nie inaczej jest w tym wypadku. Przy próbie wyciągnięcia karty wychodzi ona w 3/4 normalnie pozostaje tylko to miejsce w którym coś tam ją trzyma. Sama płyta główna przy próbach wyjęcia karty zaczyna niebezpiecznie trzeszczeć i wyginać się. Wolałbym  uniknąć reklamacji przy możliwości jej ew. uszkodzenia. Sama realizacja gwarancji potrwałaby zapewne nie wiadomo ile czasu a przecież nie o to chodzi.

Dlatego chciałem się do informować o sposobach jej bezpiecznego wyjęcia.

2. Mam w domu stary Ram 2x2Gb Patriot Viper Sector5 pracujący przy napięciach 1066 i 1,5v  i 1333 na 1,65v
Nie znam specyfikacji Haswella ale dla starszej generacji procesów napięcia ramu miały znacznie. I tutaj pytanie czy użyć tych ramów do celów testowych i pod katem w/o problemu??

3. kilka dni temu 2 krotnie w ciągu dnia zdarzył się samoistny restart systemu. Stało się to przy próbie uruchomienia przeglądarki internetowej i pracy przy aplikacjach.

dziennik zdarzeń wyświetlał błąd

Krenell Power 41 (63) - dot. najprawdopodobniej zaniku zasilania

Zasilacz co prawda ma już z ponad 5lat (planowana jest jego wymiana ), ale ostatnio był testowany pod obciążeniem OCCT itp. oraz mierzony miernikiem. Żadnych skoków napięć i innych odchyłek nie stwierdziłem.  Twardo trzymie napięcia i wszystko w granicach normy.

możliwe że aktualizacja/odświeżenie by pomogło.

być może
Ale z uwagi na nieznane przyczyny samoistnego restartu systemu narazie wolałbym uniknąć aktualizacji biosu zwłaszcza przerwanej przez nagły bsod, restrat etc.

Zresztą jak mam zrobić aktualizacje Biosu jak nie potrafię do niego wejść??

Dlatego jeżeli są jeszcze jakieś dodatkowe pomysły na rozwiązanie problemu to prosiłbym o dodatkowe info.
- Może jest to wina jakichś niedoróbek softwerowtych typu jakieś ustawienia windowsa etc.
- jakieś inne sposoby resetu Biosu, może robię coś źle lub czegoś nie robię  (bateria była wyjmowana, reset przez zworkę również. Na ten moment to nie pomogło chociaż po 1 instalacji to skutkowało).
- czy i jakie wymagania systemowe do poprawnego działania ma program FastBoot??
- czy na sposób uruchamiania się Biosu maja wpływ jakieś jego wewnętrzne ustawienia (np. jak on jest zintegrowany z programem Fast Boot)

Bo wygląda to tak, że wszystko niby działa prawidłowo. System startuje i wyłącza się normalnie, normalnie jest wygaszany i wzbudzany monitor, system normalnie przechodzi w stan uśpienia i hibernacji i jest wybudzany bez żadnych problemów.

Nie można tylko wejść do Biosu przy starcie systemu i przy użyciu GO2Bios, przy czym przy użyciu 2 opcji zaczynają się wyżej opisane problemy.

wersja BIOSU 2.8
« Ostatnia zmiana: 12 Maj 2016, 17:14:55 wysłana przez eldudczakos »

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #3 dnia: 12 Maj 2016, 17:31:36 »

No więc tak:
1. Tak, jest tam zatrzask. Ja przeważnie końcówką palca/paznokcia odbezpieczam kartę.

2. Spróbuj z tym :)

3. Zasilacz skoro stary, to i nie ma on prawa działać poprawnie z systemem Haswell.

- Może jest to wina jakichś niedoróbek softwerowtych typu jakieś ustawienia windowsa etc.
Windows nie ma nic do tego. BIOS to część fizyczna (chip) i czy masz zainstalowany Windows czy nie, nie powinno mieć znaczenia.

- jakieś inne sposoby resetu Biosu, może robię coś źle lub czegoś nie robię  (bateria była wyjmowana, reset przez zworkę również. Na ten moment to nie pomogło chociaż po 1 instalacji to skutkowało).
Dobrze robiłeś.

- czy i jakie wymagania systemowe do poprawnego działania ma program FastBoot??
Nic szczególnego. Tyle że w BIOS nie powinieneś/nie zalecam włączać FastBoot (Windows 8 features) jeżeli na pokładzie jest Win7.

- czy na sposób uruchamiania się Biosu maja wpływ jakieś jego wewnętrzne ustawienia (np. jak on jest zintegrowany z programem Fast Boot)
Nie. BIOS i POST (Power-On-Self-Test) są tylko związane ze sprzętem samym w sobie.

eldudczakos

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #4 dnia: 17 Maj 2016, 11:54:16 »

Witam

Miałem chwilkę czasu na pogrzebanie przy problemie ale zacząłem od najprostszego czyli próby ponownego resetu Biosu.
Poskutkowało albo wyjęcie baterii na parę godzin albo  reset poprzez zworkę.
W każdym bądź razie Bios się zresetował i udało się do niego normalnie dostać przy starcie systemu.

W ustawieniach biosu zrobiłem tylko 3 zmiany w stosunku do defaultowych;

- włączony tryb xmp (ramy teraz pracują na 1600Mhz czyli chyba ich fabryczny nominał)
- wyłączone logo startowe MSI ( w sumie to nie wiem czemu ta pikseloza jest wyświetlana przy starcie systemu. Czy MSI nie mogłoby się postarać o coś bardziej spektakularnego i miłego dla Oka??)
- wyłączyłem podświetlenie diodowe płyty głównej.

oraz nie zmieniałem języka menu w BIOSIE (wcześniej był ustawiony język polski przy czym  bardzo często były problemy z poprawnym wyświetlaniem czcionek polskich, albo się nie wyświetlały albo wyświetlały się dowolne symbole z klawiatury numerycznej, raz bios się zawiesił)

Nie wiem czy któryś z powyższych  czynników był decydujący ale na chwilę obecną wszystko jest WsioOkej.

P.s

Mogła być również trzecia przyczyna i ku tej najbardziej bym się skłaniał.
Wcześniej w biosie prawdopodobnie była zaznaczona opcja używania FastBoota (nie w tej zakładce dot. optymalizacji pod Win 10 ale w innej również była możliwość zaznaczenia tej alternatywnej opcji).
Jednym słowem znaczyłoby to nic innego jak jakiś feler oprogramowania FasBoot i próby przejścia do Biosu z poziomu Windowsa. Wyglądało to tak jakby użycie przycisku Go2Bios resetowało komputer ale system startował z ustawieniami szybkiego startu.

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #5 dnia: 17 Maj 2016, 15:00:42 »

Tak czy inaczej, działa?

Ustawienia niektóre czasem warto nawet zapisać na kartce co się zmienia.