Autor Wątek: Msi Z97 Gaming 5 - problem z PCI-E  (Przeczytany 1813 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

jedreksiuda

• Szeregowiec
  • *
  • :
Msi Z97 Gaming 5 - problem z PCI-E
« dnia: 25 Kwiecień 2016, 10:51:39 »

Witam, mam problem z płytą MSI Z97 Gaming 5 a mianowicie ze slotem PCI-E. Karta graficzna od dłuższego czasu była wpięta w pierwszy slot PCI-E na płycie lecz po pojawieniu się problemów z wydajnością komputera w grach postanowiłem przepiąć GPU w inny slot. Po całej operacji porównałem parametry karty w GPU-Z, zarówno te przed jak i po przepięciu. Zaintrygowała mnie jedna rzecz, otóż gdy karta jest wpięta w pierwszy slot w polu "Bus interface" w GPU-Z widnieje wartość "PCI-E 2.0 x16 @ x16 2.0" natomiast gdy podłączam kartę do drugiego slotu wartość zmienia się na "PCI-E 3.0 x16 @ x8 3.0". Zastanawiałem się czy może mieć to wpływ na niską wydajność komputera a także czy nie oznacza to iż slot jest być może uszkodzony. Poniżej wklejam pełną specyfikację komputera na wypadek gdyby okazała się pomocna. Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

CPU: Intel Core i7 4790k
GPU: Asus Strix GTX970
MOBO: MSI Z97 Gaming 5
Dysk twardy: Crucial M500 240GB
RAM: Geil Dragon 8GB + Kingston HyperX Savage 8GB
Zasilacz: OCZ ZS Series 550W
DVD: Bodajże LG niestety nie pamiętam modelu
Numer seryjny płyty: 601-7917-010B1408019370
Wersja Bios-u: V1.4

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
Odp: Msi Z97 Gaming 5 - problem z PCI-E
« Odpowiedź #1 dnia: 25 Kwiecień 2016, 11:50:32 »

Witaj

Pierwsze co zauważyłem, to że mieszasz pamięci RAM. Nie robimy takich rzeczy ;) Odłącz jedną kość i zobacz czy to coś zmieni.
Druga sprawa, BIOS masz z 2014 roku. Tutaj masz najnowszy 2016-02-17 >>1.D<<. Jest szansa że to zmieni działanie pierwszego slotu na 3.0.
Ogółem, różnica między 2.0 a 3.0 jest nie odczuwalna, chyba że naprawdę grasz w bardzo wymagającą grę, to czasem parę FPS to może zmienić.

Slot nie koniecznie uszkodzony, bo karta działa w X16 2.0. Jeśli masz możliwość, to sprawdź kartę w innym PC.
Sprawdź również co mówi BIOS na temat karty (Board Explorer).

Wszystkie moje posty odzwierciedlają moje zdanie i opinię. Nie pracuję dla MSI.