Autor Wątek: MSI B150M Mortar - zmiana AHCI na IDE  (Przeczytany 3148 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

48796847534108

• Szeregowiec
  • *
  • :
MSI B150M Mortar - zmiana AHCI na IDE
« dnia: 02 Kwiecień 2016, 13:38:59 »

Witam

Mam płytę MSI B150M Mortar, chciałem bardzo zainstalować Windows XP ale ciągle wywala nim do czegokolwiek dojdzie. Polecono mi przełączyć kontroler dysków na IDE, tylko jak to zrobić na tej płycie?

Pozdrawiam

RMK_99

• Szeregowiec
  • *
  • :
Odp: MSI B150M Mortar - zmiana AHCI na IDE
« Odpowiedź #1 dnia: 21 Czerwiec 2016, 04:04:37 »

Ale XP bezproblemowo powinien działać z kontrolerem AHCI. Musisz wgrać z dyskietki lub klucza usb drivery do kontrolera SATA AHCI lub RAID.

MSI FAE

• Global Moderator
  • Generał
  • :
  • Technical Support
    • MSI Polska
« Odpowiedź #2 dnia: 23 Czerwiec 2016, 14:00:44 »

Obecne płyty nie mają  wsparcia już dla XP więc tylko tryb AHCI ci pozostaje.
Proszę nie pisać do mnie prywatnych wiadomości w sprawie problemów ze sprzętem. Od tego jest forum, a ja czytam wszystkie tematy.

Lista najczęściej zadawanych pytań - https://forum-pl.msi.com/index.php?topic=13785.0

MSI FAE Poland

janeo100

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #3 dnia: 28 Grudzień 2017, 05:33:52 »

Ale XP bezproblemowo powinien działać z kontrolerem AHCI. Musisz wgrać z dyskietki lub klucza usb drivery do kontrolera SATA AHCI lub RAID.

A skąd wziąć te kontrolery / sterowniki do SATA AHCI lub RAID żeby Windows XP się zainstalował?
(płyta B250 PC MATE)

MSI FAE

• Global Moderator
  • Generał
  • :
  • Technical Support
    • MSI Polska
« Odpowiedź #4 dnia: 28 Grudzień 2017, 05:41:03 »

Nikt już teraz XP nie wspiera.  Nie ma szans abyś znalazł takie sterowniki. Jedyne rozwiązanie to zainstalować Windows 7.
Proszę nie pisać do mnie prywatnych wiadomości w sprawie problemów ze sprzętem. Od tego jest forum, a ja czytam wszystkie tematy.

Lista najczęściej zadawanych pytań - https://forum-pl.msi.com/index.php?topic=13785.0

MSI FAE Poland

pit_1975

• Generał
  • :
« Odpowiedź #5 dnia: 28 Grudzień 2017, 18:38:15 »

Spróbuj tych,są od płyty głównej MSI,co prawda na czip "nforce",ale bez problemu instalowałem na laptopie z czipem Intela.
Podczas instalacji xp,musisz nacisnąć F6 ,jest to na samym początku = inne sterowniki F6 (oczywiście po angielsku)

http://www52.zippyshare.com/v/pSEp6OXz/file.html

janeo100

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #6 dnia: 29 Grudzień 2017, 09:15:56 »

Spróbuj tych,są od płyty głównej MSI,co prawda na czip "nforce",ale bez problemu instalowałem na laptopie z czipem Intela.
Podczas instalacji xp,musisz nacisnąć F6 ,jest to na samym początku = inne sterowniki F6 (oczywiście po angielsku)

http://www52.zippyshare.com/v/pSEp6OXz/file.html

1. Rozumiem, że słowo "chip" = chipset. Precyzuję, bo na płytce MSI jest katalog Chipset a w nim drivery Setup na Intela. Niestety nie ma jak mówisz żadnego "nforce" w żadnym z podkatalogów. Zatem miałbym skorzystać z podanego linka na nForce2.zip i odpalić plik "nvuide.exe" żeby zainstalować nforce na płycie głównej?

2. Czy podczas instalowania WinXP naciśnięcie F6 powoduje pobranie potrzebnych zewnętrznych driverów wcześniej wgranych do płyty głównej?

3. Przy przeglądaniu płytki MSI zobaczyłem katalog "WinXPPatch", a w nim dotNetFx40.exe (...45.exe, ...46.exe). Co to może być?
« Ostatnia zmiana: 29 Grudzień 2017, 09:42:33 wysłana przez janeo100 »

pit_1975

• Generał
  • :
« Odpowiedź #7 dnia: 29 Grudzień 2017, 09:39:18 »

Możliwe że źle zrozumiałem pierwszy post
zainstalowałeś win xp? , czy nie możesz go zainstalować?

dotNetFx40.exe (...45.exe, ...46.exe).

To Framework,potrzebny do zainstalowania oprogramowania,niektóre sterowniki/programy wymagają instalacji najpierw dotNetFramework w odpowiedniej wersji.

janeo100

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #8 dnia: 29 Grudzień 2017, 09:48:21 »

Nie, niestety nie mogę zainstalować Windowsa XP. W trakcie, nawet przy zastosowaniu F6, po zainstalowaniu sterowników (widać w trakcie) wylatuje niebieski ekran (zdjęcie)

pit_1975

• Generał
  • :
« Odpowiedź #9 dnia: 29 Grudzień 2017, 09:53:46 »

I użyłeś tych sterowników co podałem?
Jaki to dysk?,czy jest sprawny i czy instalowałeś inny system na nim i wszystko działało?
Musisz mieć win xp?

Z tego co widzę,to nie ma sterowników do tej płyty głównej dla win xp,więc nawet jak uda się zainstalować ,to skąd weźmiesz sterowniki do neta/muzyki/grafiki/czipsetu itp.....?
« Ostatnia zmiana: 29 Grudzień 2017, 10:01:23 wysłana przez pit_1975 »

janeo100

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #10 dnia: 29 Grudzień 2017, 10:42:36 »

I użyłeś tych sterowników co podałem?
Jaki to dysk?,czy jest sprawny i czy instalowałeś inny system na nim i wszystko działało?
Musisz mieć winXP?

Z tego co widzę,to nie ma sterowników do tej płyty głównej dla win xp,więc nawet jak uda się zainstalować ,to skąd weźmiesz sterowniki do neta/muzyki/grafiki/czipsetu itp.....?

Nie muszę instalować na partycji, ale wtedy mógłbym korzystać z WinFax Symanteca gdyż emulowany WinXP nie rozpoznaje karty modemowej. Ale to się daje ominąć innym programem faxowym na Windowsa 8/10.
Po drugie , tylko spod WindowsaXP mogę korzystać z programu dla mojej drukarki HP (poziom tuszu, czyszczenie dysz itp..), ale to się daje ominąć poprzez instalację Windowsa XP EMULOWANEGO (VirtualBox) i to działa jak należy.
Tak, że wszystko, co tu drążę w celu instalacji WindowsaXP na partycji (czyli zwykłej) to dla zasady... Jak już widzę, nie da się tego ominąć.
Pozdrawiam i dziękuję za próbę pomocy  :)
« Ostatnia zmiana: 29 Grudzień 2017, 10:44:31 wysłana przez janeo100 »

pit_1975

• Generał
  • :
« Odpowiedź #11 dnia: 29 Grudzień 2017, 11:07:25 »

Też miałem kiedyś problem ze skanerem,działa poprawnie tylko na xp i żadne kombinacje na win7 nie pomagały,niby działał,ale jakość skanów pozostawiała wiele do życzenia,widocznie korzysta z dedykowanego oprogramowania (win98/xp).
Na szczęście udało mi się zdobyć stery do xp dla mojego laptopa,a sterowniki zostały usunięte ze strony producenta po wyjściu win7.
Ale dla Twojej płyty głównej,MSI nawet pewnie nie brało pod uwagę tak starego systemu,i pewnie sterowniki nie zostały kiedykolwiek zrobione.

janeo100

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #12 dnia: 29 Grudzień 2017, 13:10:49 »

Na emulowanym WinXP da się wgrać każdy program dedykowany pod warunkiem, że będzie przez ten WinXP wykrywany hardware współpracujący z tym programem - u mnie WinFax+modem, u Ciebie program+skaner i o ile ten skaner byłby wykryty to mógłbyś z niego dalej korzystać. U mnie USB, sieć, audio, wideo, wszystkie dyski (trzeba ustawić bo domyślnie tylko C:) skaner i drukarka są wykrywane.
Ładuje się spod Windowsa10 tylko 10 sek., tylko podczas startu nieraz się zacina to trzeba w menu okna nacisnąć Pause raz czy dwa wtedy się rozwinie do końca :).

« Ostatnia zmiana: 29 Grudzień 2017, 13:14:48 wysłana przez janeo100 »