Autor Wątek: 970 Gaming - problem z zasilaniem procesora  (Przeczytany 2937 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

fikymiky

• Szeregowiec
  • *
  • :
970 Gaming - problem z zasilaniem procesora
« dnia: 16 Styczeń 2016, 21:09:48 »

Witam, mam następujący problem z nową płytą, otóż po wpięciu 2x4 pin (czyli komplet tak jak powinno być) do gniazda zasilania cpu płyta nie chce wstać (brak sygnału wideo, wszystkie wiatraki pracują, podświetlenie pracuje). Natomiast po wpięciu tylko jednej wtyczki 1x4 do gniazda zasilania cpu system normalnie wstaje, wszystkie parametry są w normie itp. Pytanie, czy jest to celowy zabieg płyty, np. jakaś blokada przed podaniem niepotrzebnej/zbyt dużej mocy na ten rodzaj procesora (jeśli tak, to czy nie powinno być jakiejś wzmianki o tym w manualu, coś w stylu że dla procesorów o takim a takim poborze mocy podpinamy tylko 1x4 pin na cpu)? Czy też taka sytuacja to anomalia i powinna działać konfiguracja wpięcia 2x4 pin?

- AMD FX4300 (95W)
- MSI 970 GAMING (fabrycznie najnowszy bios v4)
- BE Quiet pure power l8 500W (zasilacz ma tydzień i oczywiście odpada)
- Asus GTX 750Ti
- 8GB w dualu Crucial

« Ostatnia zmiana: 16 Styczeń 2016, 22:19:28 wysłana przez fikymiky »

fikymiky

• Szeregowiec
  • *
  • :
Odp: 970 Gaming - problem z zasilaniem procesora
« Odpowiedź #1 dnia: 18 Styczeń 2016, 11:16:58 »

Witam, coś mnie tknęło aby ponownie zajrzeć do środka i wypiąć wpięty i działający1x4 i przepiąć w "dolne" gniazdo zasilania cpu, żeby zobaczyć czy gniazdo na płycie jest sprawne. System wstał bez problemu także na samym dolnym sockecie (dodam że tu używałem oczywiście tej wtyczki psu 1x4 "bez kwadracików" gdyż ta druga z "kwadracikami" możliwa jest do wpięcia tylko w dolne gniazdo - wiadomo oczywistość). Później przy okazji i z ciekawości, nie licząc na jakieś olśnienie sytuacji, wpiąłem jeszcze raz wszystkie 2x4, dokładnie tak samo, jak podczas pierwszego montażu gdy mobo nie wstało, i CUD, system wstał. Pytanie, z czego to wynika i jakim cudem teraz zastartowało? Bo mobo jakiś czas działało na 1x4 (górnym), czy dlatego że uruchomiłem na chwilę na samej dolnej sekcji? Może powinienem dłużej czekać podczas pierwszego odpalenia po złożeniu (z tym że dałem sobie spokój z czekaniem po ponad minucie)? Jakieś olśnienie na PSU? Czy złośliwość elektroniczna?

W każdym razie problem nieaktualny (o ile będzie działało bezproblemowo) i można zamknąć wątek, chyba, że ktoś się spotkał z podobną sytuacją lub zna wyjaśnienie? Bo ja pierwszy raz od 15 lat składania sobie i znajomym sprzętu spotkałem się z czymś takim ;)

fikymiky

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #2 dnia: 24 Styczeń 2016, 15:50:08 »

witam, a jednak pojawił się nowy problem, z którym nigdy wcześniej (czytaj na innych mobo) się nie spotkałem. Otóż zdarza się, że procesor pracuje na swoich minimalnych parametrach i nie wskakuje "z uśpionych parametrów" na właściwe kiedy jest potrzeba (stresując procesor w CPUZ czy odpalając 3d marka ma dalej swoje właściwości minimalne - mnożnik x9, napięcie 0,9v). Po restarcie komputera jest ok, w testach 3D mark wskakuje na normalną ilość FPS, CPUZ po stresie wykazuje pełną wartość częstotliwości i napięcia. Ktoś wie, czym to może być spowodowane? (slow mode w pozycji normalnej), sprawa staje się irytująca... OS WIN 10 x64 (tak więc bez sterów od chipsetu). P.s. dodam, że na win 7 nie było takich problemów...

pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: 24 Styczeń 2016, 15:52:39 wysłana przez fikymiky »

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #3 dnia: 24 Styczeń 2016, 18:23:13 »

Witaj

Co do poboru energii, to problem sam rozwiązałeś :)

Niestety z Win10 są nadal roblemy, jak widać. Zobacz raz jeszcze, czy Win7 działa poprawnie (zainstaluj na osobnej partycji). Jeśli tak to niestety problem ze sterownikami. Jeśli nie będzie działać jak należy, poszukamy rozwiązania.

Wszystkie moje posty odzwierciedlają moje zdanie i opinię. Nie pracuję dla MSI.

fikymiky

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #4 dnia: 24 Styczeń 2016, 19:48:22 »

Witam,

Na wstępie chciałem podziękować za odpowiedź. Jeśli chodzi o W7(x64), to jestem w 100% przekonany, że problem nie występował. Na W7 wielokrotnie uruchamiałem testy, choćby z CPUZ żeby wszystko posprawdzać i ani razu nie zauważyłem stagnacji wydajności, co od razu nastąpiło na W10 ;) więc raczej instalacja na nowo W7 nie ma sensu.. też mi się wydaje, że problem może leżeć po stronie sterów. Na W7x64 były do zainstalowania dedykowane stery chipsetu od MSI, natomiast do W10x64 nie ma żadnych od producenta, więc jak mniemam, stery lecą na jakichś z OS W10. Może coś jest niedopracowane jeśli chodzi o ten model CPU? Mam jeszcze małą nadzieję w aktualizacji OS do 1511, będę robił jak znajdę chwilkę i zobaczymy, może coś tam poprawiono.. bo jak nie to zostaje do grzebania w biosie lub zgłoszenie na wsparcie... chyba że ktoś zna rozwiązanie ;)

pozdrawiam

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #5 dnia: 24 Styczeń 2016, 20:09:18 »

Witaj

Część sterowników znajdziesz na stronach producentów podzespołów (AMD/Nvidia). Możesz spróbować zainstalować sterowniki "dedykowane" dla Win8.1 (jak Win10 był jeszcze w BETA, używałem sterowników Win8.1, śmigało bez problemów).

Wszystkie moje posty odzwierciedlają moje zdanie i opinię. Nie pracuję dla MSI.

fikymiky

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #6 dnia: 29 Styczeń 2016, 12:46:43 »

witam, problem został rozwiązany. Jakby ktoś się spotkał z czymś podobnym to podaję rozwiązanie: funkcja HPC (high performance computing mode) w UEFI jest domyślnie ustawiona na "disabled" -> trzeba ją włączyć, inaczej może następować blokowanie mnożnika. Moim skromnym zdaniem powinna być na restore defaults zawsze włączona...

pozdrawiam, można zamknąć wątek.