Autor Wątek: MSI B150 Gaming - problem z RAM w dual'u  (Przeczytany 2688 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

b.lewandowski93

• Szeregowiec
  • *
  • :
MSI B150 Gaming - problem z RAM w dual'u
« dnia: 12 Styczeń 2016, 07:58:56 »

Witam

Płyta główna: MSI B150M MORTAR
Numer seryjny: 601-7972-040B1510003451
Wersja BIOSu: C.2
Procesor: Core i5-6600
Grafika: Gigabyte GeForce GTX 960 OC
Dysk twardy: GoodRam C100 240GB
Pamięć RAM: HyperX Fury Kingstone CL14 2x4GB 2133MHz (pn HX421C14FBK2/8)
Zasilacz: Chieftec 700W GPS-700A
System Operacyjny: Windows 10 Pro
Inne: Karta muzyczna Creative X-Fi Surround 5.1 Pro

Opis problemu np.:
Komputer złożyłem w zeszły czwartek (07.01.2015) - przy próbie instalacji systemu wywalił się instalator kilka razy. W końcu udało się zainstalować, ale system i to co chwile się wywalał (BlueScreen'y). Zaciągnąłem MemTest'a, uruchomiłem i po chwili masa błędów. Wyciągnąłem jedną z kości, puściłem jeszcze raz MemTest'a i było OK, po czym niestety zbyt pochopnie stwierdziłem, że uszkodzona jedna z kości pamięci RAM. Wczoraj przyniosłem nowy RAM i znów to samo, sprawdziłem więc jeszcze raz wszystko MemTest'em i błędy pojawiają się tylko kiedy wkładam RAM w DualChennel'u - kiedy kości włożę bez DualChannel'u wszystko działa OK. Tutaj moje pytanie, czy ktoś się z problemem spotkał ? Próbowałem trochę googlować, gdzieś tam problem znalazłem, płyty były wymieniane przez MSI, aczkolwiek średnio mi się uśmiecha pozbyć płyty na 3 tygodnie lub więcej, a póki co nie przeszkadza mi to mocno. Może jest to problem z kompatybilnością i zostanie to poprawione przez kolejnych aktualizacjach BIOSu ?

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
Odp: MSI B150 Gaming - problem z RAM w dual'u
« Odpowiedź #1 dnia: 12 Styczeń 2016, 11:12:19 »

Witaj

Pierwszy raz spotykam się z problemem RAMu od Kingston i płytą MSI. Spróbuj wyczyścić pamięć BIOS oraz bez karty graficznej. Jest możliwość że RAM jest wadliwy a nie płyta.

Wszystkie moje posty odzwierciedlają moje zdanie i opinię. Nie pracuję dla MSI.

b.lewandowski93

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #2 dnia: 12 Styczeń 2016, 11:48:12 »

Myślisz że cała partia była by uszkodzona? Bo tak jak pisałem, ram wymieniłem na nowy.

BIOS już czyściłem i próbowałem konfigurować na wszelkie sposoby. Ewentualnie bez karty jeszcze zobaczę ale nie sądzę.

Najgorsze jest to, że ddr4 dopiero wchodzą na rynek i nikt ze znajomych nie ma sprzętu, na którym mógłbym przetestować z inną konfiguracją sprzętową.
« Ostatnia zmiana: 12 Styczeń 2016, 11:59:50 wysłana przez b.lewandowski93 »

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #3 dnia: 12 Styczeń 2016, 12:20:44 »

DDR4 jest od ponad roku, ale fakt, jest jeszcze dość drogi (w porównaniu do DDR3).

Może być też problem z procesorem. Nie zapominajmy że procesor też jest odpowiedzialny za prawidłowe działanie wszystkich podzespołów. Sprawdź gniazdo CPU. Użyj lupy i dobrego, jasnego światła, i szukaj powyginanych pinezek (pin'ów). Jeśli nic nie ma powyginanego, to znaczy: albo wadliwy procesor, albo płyta główna.

Do testów możesz ewentualnie zanieść komputer do lokalnego serwisu i poprosić o sprawdzenie.

Wszystkie moje posty odzwierciedlają moje zdanie i opinię. Nie pracuję dla MSI.

MSI FAE

• Global Moderator
  • Generał
  • :
  • Technical Support
    • MSI Polska
« Odpowiedź #4 dnia: 15 Styczeń 2016, 09:55:28 »

Proszę nie pisać do mnie prywatnych wiadomości w sprawie problemów ze sprzętem. Od tego jest forum, a ja czytam wszystkie tematy.

Lista najczęściej zadawanych pytań - https://forum-pl.msi.com/index.php?topic=13785.0

MSI FAE Poland

b.lewandowski93

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #5 dnia: 19 Styczeń 2016, 15:14:26 »