Autor Wątek: Apache GE72 6QD - dysk ssd M.2 typ oraz montaż  (Przeczytany 8493 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

medyq

• Szeregowiec
  • *
  • :
Apache GE72 6QD - dysk ssd M.2 typ oraz montaż
« dnia: 09 Grudzień 2015, 11:50:24 »

Witam,

Przymierzam się się do zakupu notebooka MSI z opcją montażu dysku SSD KLIK jednak to już nie pierwszy raz kiedy w opisie na stronach sklepów czy porównywarkach cen widzę że brak jest elementów montażowych (w różnych modelach). Dlatego mam pytanie czym w wypadku tego modelu GE72 6QD-028XPL są elementy montażowe? chodzi o śrubkę do przykręcenia dysku czy też cały moduł do którego M.2 wepniemy? I gdzie i w jakiej cenie to nabyć gdyż dział obsługi klienta x-kom nie potrafi na to pytanie odpowiedzieć ;)

//edit tytułu
« Ostatnia zmiana: 17 Grudzień 2015, 05:41:27 wysłana przez medyq »

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
Odp: Elelementy montażowe do dysku SSD w Apache
« Odpowiedź #1 dnia: 09 Grudzień 2015, 13:03:28 »

Witaj

Pidejrzewam że śrubkę trzeba dokupić. Aczkolwiek polecam zadać pytanie supportowi MSI bo to są moje domysły. W podpisie profilu jest link "jak skontaktować się ze wsparciem MSI" :)

Wszystkie moje posty odzwierciedlają moje zdanie i opinię. Nie pracuję dla MSI.

medyq

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #2 dnia: 11 Grudzień 2015, 08:22:12 »

Dzięki za info :). Po wysłaniu ticketu do MSI jedyne co mi się udało uzyskać (też w innym temacie) to że
Wszystkie modele GE62\72, GT72\80 oraz GS60\70 z oznaczeniem 2Px lub 2Qx posiadają wsparcie dla zwykłych dysków M.2
Wszystkie modele GE62\72, GT72\80 oraz GS60\70 z oznaczeniem 6Qx  posiadają wsparcie dla dysków M.2 PCI-e NVMe
Niestety żadnego potwierdzonego info na temat elementów montażowych. W internecie najczęściej mowa jest o śrubce  M2 x 3 mm albo podobnych więc zapewne odwiedzić będzie trzeba sklep komputerowy w celu dobrania odpowiedniej ;)
Raz jeszcze dzięki.

macflay

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #3 dnia: 11 Grudzień 2015, 15:06:18 »

Witaj,
W GE70 Apache Pro śrubki do SSD były na miejscu.

medyq

• Szeregowiec
  • *
  • :
Odp: Apache GE72 6QD - dysk ssd M.2 typ oraz montaż
« Odpowiedź #4 dnia: 17 Grudzień 2015, 06:05:12 »

Dzięki, od MSI dostałem info że w GE72 6QD jest śrubka do ssd wkręcona - zobaczymy najwyżej się dokupi na giełdzie komputerowej..

Martwi mnie jednak inny temat.

Od dnia założenia tematu próbowałem ustalić jaki dysk M.2 można zamontować w modelu GE72 6QD. Po wyczytaniu w opisie produktu że obsługuje dyski PCI-E NVMe M.2  do 2200 mb/s zaczęło mnie zastanawiać czemu na x-kom są wersje z ssd o 400zł droższe niż bez dysku. W końcu ssd nvm m.2 to nie 400 a już 800zł za 256 gb. Wysłałem więc ticket do x-kom. Dostałem odpowiedź że w modelu zamontowany jest zwykły dysk M.2 (do 500 mb/s). Zapaliła mi się lampka. Wysłałem kolejne tickety do MSI Polska i uzyskałem odpowiedzi (już skleiłem tu razem)

Jeśli chodzi o dyski twarde to GE72 6QD wspiera tylko 1 x PCIe Gen3 X4 .
Tak, na dysku można zainstalować system operacyjny.
Tak, dysk musi pracować w trybie nvm.

Użyte mogą być tylko takie dyski http://www.x-kom.pl/p/263885-dysk-ssd-samsung-256gb-18-seria-950-pro-m2-2280-nvm.html
lub http://www.x-kom.pl/p/263886-dysk-ssd-samsung-512gb-18-seria-950-pro-m2-2280-nvm.html
oraz taki http://www.amazon.com/Samsung-SM951-512GB-AHCI-MZHPV512HDGL-00000/dp/B00VELDBJ6

Z taka odpowiedzią udałem się do x-kom gdzie uzyskałem następującą informację

Informacje, które uzyskałem od osoby zajmującej się w naszej firmie kontaktem z MSI prezentują się następująco:
Otrzymaliśmy dostawę w.w komputerów, które według specyfikacji producenta miały obsługiwać dyski M.2 PCIe. Niestety, po fizycznej weryfikacji okazało się, że wspomniane dyski nie są wykrywane z powodu błędnego montażu komputera. Serię tą odesłaliśmy producentowi i otrzymaliśmy w zamian komputery obsługujące standardowe dyski M.2. Tak więc komputery w naszej ofercie wyposażone są w dyski M.2 tradycyjnego typu.
Rozpoznać to można również poprzez kod producenta umieszczony na stronie. dla podanego modelu wygląda on następująco:
GE72 6QD-028XPL-256SSD M.2   
Natomiast dla modelu z portem M.2 wyglądać będzie on tak:
GE72 6QD-028XPL-256SSD M.2PCIE

Skoro nie mają modelu obsługjących NVMe (choć MSI takiej opcji / wariantu nie wskazuje) to napisałem do innych dystrybutorów. Wątpliwości nie rozwiała też odpowiedź z gamedragon

6QD posiadają 1 slot na dysk m.2 i można tam włożyć jak zwykły dysk na złączu M.2 jak i
dysk VNMe. (..) Zwykłe dyski na złączu m.2 nie są na przejściówce, tylko z normalnym
złączem PCie laptopowym. Jedyną opcją jest to, że są one 2 razy
wolniejsze niż rodzaj dysku przedstawiony przez Pana.
Złącze jest kompatybilne jak ze zwykłymi dyski m.2 tak i z dyskami VNMe.

a wisienką na torcie jest dzisiejsza odpowiedź z supportu MSI na powyższe rewelacje

Złącze M.2 jest to złącze wlutowane na płycie głównej i połączone bezpośrednio z PCIe.
Teoretycznie można by zastosować zwykły dysk M.2 lecz firma MSI nie gwarantuje jego poprawnego działania gdyż takie dyski nie były testowane na tym złączu.Testowane były tylko podane powyżej dyski Samsung.

Wiem że to nie forum do składania jakichś roszczeń, ewentualną niezgodność z opisem na x-kom, które reklamuje produkty MSI jako SSD 5 x szybsze na PCI-E 3.0 v 4 zgłaszać powinienem do nich ale może jest tu ktoś kto kupował model GE72 6QD i montował w nim SSD? Wtedy podpowie mi czy model ten działa (i bootuje windowsa) z

- SSD M.2 bez NVMe
- SSD M.2 PCI-E w trybie NVMe
- a może mimo że MSi  tego nie sprawdzało, obsługuje oba typyi może działać jako nvme ale nie musi?

Chciałbym bowiem uniknąć sytuacji że nastawię się że model posiada pcie m.2 a nie będę mógł użyć samsunga 950 pro (o czym dowiem się dopiero po jego kupieniu co sueruje x-kom) lub też kupię do niego np Premiera Pro i nie będzie działał jak należy co sugeruje msi lub tez kupie model na x-kom z m.2 zwykłym jak piszą i nie wymienię go na na nvme lub bede miał problem  z działaniem.. pat :)
« Ostatnia zmiana: 17 Grudzień 2015, 06:26:23 wysłana przez medyq »