Autor Wątek: Kilka pytań odnośnie karty graficznej MSI GTX 970  (Przeczytany 17085 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

wsde

• Kapral
  • *
  • :
Kilka pytań odnośnie karty graficznej MSI GTX 970
« dnia: 05 Listopad 2015, 13:52:50 »

Cześć,

Mam nadzieję, że to jest odpowiedzi dział w którym mogę zadać moje pytania.

- Interesuje mnie zakup karty graficznej MSI GTX 970 GAMING 4G 4096 MB DDR5, ale niestety model tej karty nie posiada backplate i to jest dla mnie dziwne, więc zapytam dlaczego ta karta nie posiada backplate? Z tego co przeczytałem to backplate wzmacnia kartę graficzną i rozprasza ciepło z PCB i sekcji zasilania, więc jeśli to jest prawda, to jak mogło się to stać, że producent nie zastosował backplate do tego modelu karty graficznej?

- Czy można gdzieś kupić odpowiednie lub oficjalne backplate do tego modelu karty? Na tej stronie:

http://www.coldzero.eu/302-msi-gtx-970-gaming-pcb-11
http://www.coldzero.eu/310-msi-gtx-970-gaming-pcb-13

Portugalczycy sprzedają robione przez siebie backplate z 3mm czarnego plexi. Gdzieś w internecie przeczytałem, że backplate z plexy działa jak izolator, który blokuje ruch ciepłego powietrza do góry. Czy to jest prawda?

- Podobno MSI GeForce GTX 970 GAMING 100ME ma backplate z plastiku, czy to jest prawda? Jeśli tak to jak ten plastik ma się do wzmocnienia karty i do rozproszenia ciepła z pcb i sekcji zasilania?

- Czy w najbliższym czasie wyjdzie jakaś nowa edycja MSI GTX 970 z backplate i bez piszczących cewek?

Stworzyłem też taki wątek na angielskim forum, ale nikt mi nie odpowiedział. ::)
« Ostatnia zmiana: 12 Listopad 2015, 08:02:09 wysłana przez kasoh271 »

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
Odp: Kilka pytań odnośnie karty graficznej MSI GTX 970
« Odpowiedź #1 dnia: 05 Listopad 2015, 17:29:14 »

Witaj

Chciałem odpowiedzieć na Angielskim forum ale coś czasu zabrakło :D

- Interesuje mnie zakup karty graficznej MSI GTX 970 GAMING 4G 4096 MB DDR5, ale niestety model tej karty nie posiada backplate i to jest dla mnie dziwne, więc zapytam dlaczego ta karta nie posiada backplate? Z tego co przeczytałem to backplate wzmacnia kartę graficzną i rozprasza ciepło z PCB i sekcji zasilania, więc jeśli to jest prawda, to jak mogło się to stać, że producent nie zastosował backplate do tego modelu karty graficznej?
Karta w rzeczywistości nie potrzebuje backplate by działała sprawnie. A czemu producent nie zastosował to już pytanie do MSI ;)

- Czy można gdzieś kupić odpowiednie lub oficjalne backplate do tego modelu karty? Na tej stronie:

http://www.coldzero.eu/302-msi-gtx-970-gaming-pcb-11
http://www.coldzero.eu/310-msi-gtx-970-gaming-pcb-13

Portugalczycy sprzedają robione przez siebie backplate z 3mm czarnego plexi. Gdzieś w internecie przeczytałem, że backplate z plexy działa jak izolator, który blokuje ruch ciepłego powietrza do góry. Czy to jest prawda?
Możesz kupić backplate od EKWB: http://www.scan.co.uk/products/ek-fc970-gtx-tf5-backplate-black-anodised-aluminium-for-use-with-reference-ek-fc970-gtx-tf5-water-bl
A z tym plexi to trochę prawdy jest, dlatego lepiej nie mieć nic niż izolować ciepło.

- Podobno MSI GeForce GTX 970 GAMING 100ME ma backplate z plastiku, czy to jest prawda? Jeśli tak to jak ten plastik ma się do wzmocnienia karty i do rozproszenia ciepła z pcb i sekcji zasilania?
Używałem GTX960 z backplate, i nie jest zrobiony z plastiku. Aczkolwiek bardziej to dodaje do estetyki niż wzmocnienia karty i rozpraszania ciepła. Sprawdzałem, różnica jest 1-2C w sumie.

- Czy w najbliższym czasie wyjdzie jakaś nowa edycja MSI GTX 970 z backplate i bez piszczących cewek?
Co do backplate to wątpię. A piszczące cewki to sprawa indywidualna. Zależy od zasilacza, płyty głównej i samego chipu karty graficznej.
« Ostatnia zmiana: 05 Listopad 2015, 17:53:31 wysłana przez Nichrome »

Wszystkie moje posty odzwierciedlają moje zdanie i opinię. Nie pracuję dla MSI.

wsde

• Kapral
  • *
  • :
« Odpowiedź #2 dnia: 06 Listopad 2015, 17:55:29 »

Chciałem odpowiedzieć na Angielskim forum ale coś czasu zabrakło :D

Rozumiem, dzięki za odpowiedź.

Karta w rzeczywistości nie potrzebuje backplate by działała sprawnie. A czemu producent nie zastosował to już pytanie do MSI ;)

Domyślam się, ale MSI mogłoby w końcu stosować backplate w swoich kartach, szczerze, karta ładniej by się prezentowała, gdyby miała tę płytkę. Na Angielskim forum w poście gość mi napisał: Backplate nie jest potrzebny ani dostępny. Karty GTX 970 nie mają żadnych czipów ram na tylnej stronie. Backplate nie daje żadnych korzyści w temperaturach. To jest także niewymagane przy ochronie, jako że nie jest zbyt ciężka lub na tyle długa by była sprzedawana z ryzykiem wygięcia się.

Są osoby, które na forach twierdzą, że backplate usztywnia PCB karty graficznej a brak backplate stworzy prawdopodobieństwo, że za kilka lat płytka oddzieli się od chłodzenia i wiele osób twierdzi, że płytka lepiej odbiera ciepło z karty.

Możesz kupić backplate od EKWB: http://www.scan.co.uk/products/ek-fc970-gtx-tf5-backplate-black-anodised-aluminium-for-use-with-reference-ek-fc970-gtx-tf5-water-bl
A z tym plexi to trochę prawdy jest, dlatego lepiej nie mieć nic niż izolować ciepło.

Dość droga jest ta płytka, 140 zł kosztuje. Rozumiem.

Używałem GTX960 z backplate, i nie jest zrobiony z plastiku. Aczkolwiek bardziej to dodaje do estetyki niż wzmocnienia karty i rozpraszania ciepła. Sprawdzałem, różnica jest 1-2C w sumie.

Jeśli to nie jest plastik to może to być pleksi? Na zdjęciu wygląda to tak jakby to było jakieś tworzywo sztuczne i w tym filmiku:

W czasie 2:16 jak gość dłonią przejechał po backplate to słychać dźwięk jakby to było tworzywo sztuczne.

Co do backplate to wątpię. A piszczące cewki to sprawa indywidualna. Zależy od zasilacza, płyty głównej i samego chipu karty graficznej.

Jeśli taka firma jak ASUS stosuje backplate do swojej karty graficznej to jaki ma problem z tym MSI? Jeśli nawet backplate tylko polepsza wygląd karty. To wygląda tak jakby firma MSI jak najmniejszym kosztem tworzyła swoje karty, spójrz, Asus Strix GeForce GTX 970 ma obudowę metalową i ma backplate i karta wygląda naprawdę ładnie, a MSI GTX 970 GAMING ma obudowę plastikową i brak backplate i to wygląda trochę tandetnie. Możliwe, ale cewki nie powinny w ogóle piszczeć, nawet jeśli ma się zasilacz słabszy czy starszy, tak sądzę. Pierwsza firma, która poinformowała o tym, że cewki nie powinny piszczeć w GTX 970 to EVGA.
« Ostatnia zmiana: 06 Listopad 2015, 18:12:47 wysłana przez kasoh271 »

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #3 dnia: 06 Listopad 2015, 20:18:52 »

To jest jakiś rodzaj metalu pokryty farbą która przypomina plastik (czy inne tworzywo które nie jest metalem). Miałem GTX960 i to nie jest plastik.
A czemu MSI nie może zastosować to kto ich tam wie.

wsde

• Kapral
  • *
  • :
« Odpowiedź #4 dnia: 07 Listopad 2015, 09:26:35 »

To jest jakiś rodzaj metalu pokryty farbą która przypomina plastik (czy inne tworzywo które nie jest metalem). Miałem GTX960 i to nie jest plastik.
A czemu MSI nie może zastosować to kto ich tam wie.

Rozumiem, co do tych piszczących cewek to nowy zasilacz powinien tę sprawę załatwić? Może być 600W? Czy mocniejszy?

Te zasilacze będą odpowiednie?

http://www.morele.net/zasilacz-corsair-rm-series-750w-modular-80plus-gold-cp-9020055-eu-609905/

http://www.morele.net/zasilacz-corsair-builder-series-cx-600w-80-bronze-modular-cp-9020060-eu-541539/

http://www.morele.net/zasilacz-corsair-rm-series-650w-fully-modular-80-gold-cp-9020054-eu-611064/

http://www.morele.net/zasilacz-corsair-cs-series-650w-modular-80-gold-cp-9020077-eu-618777/
« Ostatnia zmiana: 07 Listopad 2015, 09:43:33 wysłana przez kasoh271 »

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #5 dnia: 07 Listopad 2015, 12:17:36 »

Tak. Aczkolwiek RM650W będzie najprawdopodniej najlepszym pomysłem.

wsde

• Kapral
  • *
  • :
« Odpowiedź #6 dnia: 09 Listopad 2015, 07:57:28 »

Tak. Aczkolwiek RM650W będzie najprawdopodniej najlepszym pomysłem.

Mhm, jeśli się orientujesz to jaka jest różnica w wydajności między MSI GTX 970 GAMING a Asus Strix GTX 970? Która karta jest wydajniejsza, lepsza? Wiem, że jesteś za MSI, ale oczekuję odpowiedzi zgodnej z prawdą. :)

Właściwie dlaczego karta graficzna MSI GTX 970 GAMING 4G Golden Edition nie została wprowadzona w Polsce do sprzedaży?

Z tego co widzę to pudełko MSI GTX 970 nie posiada oryginalnej plomby na otwieraniu potwierdzającej stan fabryczny, to źle, bo nie będę wiedział, czy zakupiony produkt dostanę fabrycznie nowy czy po oddaniu czy cokolwiek...

Opakowanie powinno być ofoliowane oryginalnie jak w tych filmikach?

« Ostatnia zmiana: 09 Listopad 2015, 08:20:46 wysłana przez kasoh271 »

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #7 dnia: 09 Listopad 2015, 08:47:17 »

Folia jest nakładana w zależności od państwa w której dochodzi do sprzedaży. Moje karty nigdy nie przychodziły w folii.
I sklep nie ma prawa dać Ci używanej/otwieranej karty. Jeśli dostaniesz otwieraną kartę, to zauważysz ten fakt ;) Widać gołym okiem
Co do Asusa: jak zauważyłeś, jesteś na forum MSI, i choćbym był za Asusem, to nie mam prawa mówić czy Asus lepszy od MSI jeśli jesteśmy na forum MSI. Osobiście wolę MSI. Miałem karty od Asus, Evga i MSI. Tylko z MSI I Evga nie miałem problemów.
A czemu Golden Edition nie została wprowadzona to ciężko powiedzieć. Podejrzewam że MSI wybrało kilka państw w których ta karta ma największe szanse na sprzedaż.

wsde

• Kapral
  • *
  • :
« Odpowiedź #8 dnia: 09 Listopad 2015, 11:13:39 »

Folia jest nakładana w zależności od państwa w której dochodzi do sprzedaży. Moje karty nigdy nie przychodziły w folii.
I sklep nie ma prawa dać Ci używanej/otwieranej karty. Jeśli dostaniesz otwieraną kartę, to zauważysz ten fakt ;) Widać gołym okiem
Co do Asusa: jak zauważyłeś, jesteś na forum MSI, i choćbym był za Asusem, to nie mam prawa mówić czy Asus lepszy od MSI jeśli jesteśmy na forum MSI. Osobiście wolę MSI. Miałem karty od Asus, Evga i MSI. Tylko z MSI I Evga nie miałem problemów.
A czemu Golden Edition nie została wprowadzona to ciężko powiedzieć. Podejrzewam że MSI wybrało kilka państw w których ta karta ma największe szanse na sprzedaż.

Oczywiście karty GTX 970 dla Polski nie są ofoliowane... <z politowaniem>.

Sklep nie powinien wysłać do klienta karty używanej, ale tak sklepy robią, ponieważ ludzie zwracają sprzęty zgodnie z 14 dniowym prawem do zwrotu. Czyli na co trzeba zwrócić uwagę?

Ok.

Sądzę, że w Polsce bardzo dobrze złota edycja kart, by się sprzedała, jak wszystkie zielone karty zostały sprzedane... to dlaczego złote miałby się nie sprzedać? Nie ukrywam, że wolałbym kartę z backplate nawet dla samego wyglądu karty.
« Ostatnia zmiana: 09 Listopad 2015, 11:16:16 wysłana przez kasoh271 »

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #9 dnia: 09 Listopad 2015, 14:37:15 »

Więc, jeśli dostaniesz kartę ze zwrotu:
-zakładka zamykająca pudełko będzie bardziej wygięta
-mogą być ślady w innych miejscach, na przykład przetarcia na rogach pudełka
-karta będzie miała krzywo naklejoną naklejkę

PS: jeśli chcesz kupić sprzęt, to polecam x-kom. Nie zawiedli mnie jeszcze, mimo że nie często bywam w Polsce :)

wsde

• Kapral
  • *
  • :
« Odpowiedź #10 dnia: 11 Listopad 2015, 13:06:34 »

Więc, jeśli dostaniesz kartę ze zwrotu:
-zakładka zamykająca pudełko będzie bardziej wygięta
-mogą być ślady w innych miejscach, na przykład przetarcia na rogach pudełka
-karta będzie miała krzywo naklejoną naklejkę

PS: jeśli chcesz kupić sprzęt, to polecam x-kom. Nie zawiedli mnie jeszcze, mimo że nie często bywam w Polsce :)

Mhm, co do tej naklejki to tak wygląda fabrycznie naklejona naklejka?

Co do x-kom.pl to mają bardzo poważne negatywy szczególnie odnośnie do sprzedawania wadliwego sprzętu, zwrotu sprzętu.

Sklep nie realizuje Ustawy o ochronie konsumentów. W bardzo sprytny i przemyślany sposób omija prawo klienta do odstąpienia od umowy i zwrotu towaru w ciągu 14 dni zamówionego na odległość.

Sklep potrębuje klientów tylko do momentu uiszczenia należności za produkt, natomiast obsługa gwarancyjna poniżej wszelkiej krytyki. Ze względu na stratę czasu i pieniędzy jaką zawdzięczam temu sklepowi- NIE POLECAM!
« Ostatnia zmiana: 11 Listopad 2015, 13:12:09 wysłana przez kasoh271 »

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #11 dnia: 11 Listopad 2015, 14:10:02 »

Tak wygląda :) Jeśli coś będzie nie tak, to będzie ona zupełnie nie na miejscu.

Co do x-kom to cóż poradzić. Może znasz inny sklep, bo osobiście w Polsce nie bywam zbyt często. A Komputronik chyba nie jest zły?

Wiem jedno: jak kupisz w sklepie (osobisty odbiór) to przy nich otwórz. Jeśli zamówisz, to nagraj otwieranie.

wsde

• Kapral
  • *
  • :
« Odpowiedź #12 dnia: 12 Listopad 2015, 07:54:15 »

Tak wygląda :) Jeśli coś będzie nie tak, to będzie ona zupełnie nie na miejscu.

Co do x-kom to cóż poradzić. Może znasz inny sklep, bo osobiście w Polsce nie bywam zbyt często. A Komputronik chyba nie jest zły?

Wiem jedno: jak kupisz w sklepie (osobisty odbiór) to przy nich otwórz. Jeśli zamówisz, to nagraj otwieranie.

Okej, chyba że w sklepie idealnie tę naklejkę przykleją, że człowiek nawet się nie zorientuje.

Co nieco zamówiłem w morele.net, wiesz, ten sklep też nie jest idealny, ma wady, też pewnie robią jakieś wałki. To gdzie mieszkasz? Komputronik raczej już nie jest taki popularny. Nie opłaca się kupować osobiście w sklepie, ponieważ nie ma możliwości zwrotu towaru, jeśli cewki będą piszczeć przy nawet dobrym zasilaczu to nie zamierzam tego sprzętu zostawiać.

Na angielskim forum w tym moim temacie goście napisali, że to backplate z plexi powinno dobrze się używać. Co o tym backplate z plexi sądzisz?

Wkurza mnie też to, że wersja zielona tej karty nie jest już dostępna w Polsce, w lipcu jeszcze te karty były dostępne. ::)
« Ostatnia zmiana: 12 Listopad 2015, 08:03:09 wysłana przez kasoh271 »

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #13 dnia: 12 Listopad 2015, 14:05:40 »

Mieszkam w Anglii :D Tu nie ma problemów ze zwrotami i otwartymi produktami, chyba że zamiawiasz z nieznanego sklepu, lub ze strony typu eBay.

Tam koledzy dobrze Ci piszą :) Osobiście jestem tu i na globalnym forum więc wiem co się dzieje :D

wsde

• Kapral
  • *
  • :
« Odpowiedź #14 dnia: 12 Listopad 2015, 15:18:31 »

Mieszkam w Anglii :D Tu nie ma problemów ze zwrotami i otwartymi produktami, chyba że zamiawiasz z nieznanego sklepu, lub ze strony typu eBay.

Tam koledzy dobrze Ci piszą :) Osobiście jestem tu i na globalnym forum więc wiem co się dzieje :D

Ile tam jest dni na odstąpienie od umowy? Czyli zwrot towaru. No tak, ale wyżej napisałeś: A z tym plexi to trochę prawdy jest, dlatego lepiej nie mieć nic niż izolować ciepło, więc backplate z pleksi może faktycznie izolować wydostanie się ciepła pomimo tego, że ta płytka ma zrobione dziury. I backplate z pleksi nie wzmocni karty, nie usztywni jej, jedynie zrobi to tylko metalowy backplate? Czy z pleksi backplate też podoła temu?
« Ostatnia zmiana: 12 Listopad 2015, 15:26:25 wysłana przez kasoh271 »

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #15 dnia: 12 Listopad 2015, 15:45:53 »

Pleksi coś tam wzmocni kartę (na pewno nie tak jak metalowy backplate), ale bardziej o to ciepło bym się martwił. Dziurek jest kilka, a nie wiem nawet jak dobrze ciepło przewodzi by ewentualnie wentylatory schładzały to.

U nas jest 14 dni (minimum) ale są oferty nawet do 28. Ja trafiłem na tyle porządny sklep że po 4 miesiącach użytkowania mogłem zwrócić, a i pieniądze oddali (tyle ile zapłaciłem) :)
Są przypadki że nawet rozmrożoną pizzę zwracają ludzie :P

wsde

• Kapral
  • *
  • :
« Odpowiedź #16 dnia: 13 Listopad 2015, 14:15:56 »

Pleksi coś tam wzmocni kartę (na pewno nie tak jak metalowy backplate), ale bardziej o to ciepło bym się martwił. Dziurek jest kilka, a nie wiem nawet jak dobrze ciepło przewodzi by ewentualnie wentylatory schładzały to.

U nas jest 14 dni (minimum) ale są oferty nawet do 28. Ja trafiłem na tyle porządny sklep że po 4 miesiącach użytkowania mogłem zwrócić, a i pieniądze oddali (tyle ile zapłaciłem) :)
Są przypadki że nawet rozmrożoną pizzę zwracają ludzie :P

A obecnie jaką posiadasz kartę graficzną? No to w porządku. Mhm. :)

W specyfikacji jest napisane, że port HDMI w MSI GTX 970 obsługuje interfejs HDMI 1.4a i 2.0 to jest prawda? Czemu polska strona MSI jest tak biedna? Opis karty nie jest po polsku. Dużo tekstów na stronie jest wciąż po angielsku. Dlaczego nie ma kto zająć się przetłumaczeniem i rzetelnym prowadzeniem tej strony? Forum niepoprawnie wyświetla polską czcionkę, w boxie aktualności forum wciąż widnieje komunikat o zainstalowanym forum. Niech ktoś to wszystko ogarnie, bo aż żal patrzeć na takie zaniedbania...
« Ostatnia zmiana: 13 Listopad 2015, 17:46:48 wysłana przez kasoh271 »

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #17 dnia: 13 Listopad 2015, 15:22:41 »

Mam MSI GTX980 Gaming 4G pod wodą (więc backplate od EKWB).

Ogarnąłbym nie do poznania, gdybym miał możliwość. Ja tu tylko przejazdem :)

wsde

• Kapral
  • *
  • :
« Odpowiedź #18 dnia: 13 Listopad 2015, 17:43:44 »

Mam MSI GTX980 Gaming 4G pod wodą (więc backplate od EKWB).

Ogarnąłbym nie do poznania, gdybym miał możliwość. Ja tu tylko przejazdem :)

Jest gdzieś w necie fotka lub filmik jak ta karta wygląda z tym chłodzeniem wodnym? To może zgłoś się do adminowania tym forum, forum wygląda jakby było porzucone. ::)

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #19 dnia: 13 Listopad 2015, 18:41:52 »

Fotka lub filmik? Proszę bardzo, z mojego komputera:

Jakbym się nie zgłosił, to bym nie mógł banować, edytować (itd) :)
Proponowałem drobne zmiany ale nic nie poradzę, MSI tu rządzi, nie ja.

wsde

• Kapral
  • *
  • :
« Odpowiedź #20 dnia: 14 Listopad 2015, 08:39:02 »

Jakbym się nie zgłosił, to bym nie mógł banować, edytować (itd) :)
Proponowałem drobne zmiany ale nic nie poradzę, MSI tu rządzi, nie ja.

I na czym polega takie wodne chłodzenie? Czym to chłodzenie różni się od standardowego chłodzenia? Jaką masz obudowę? Rozumiem.
« Ostatnia zmiana: 14 Listopad 2015, 15:29:42 wysłana przez kasoh271 »

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #21 dnia: 14 Listopad 2015, 09:58:37 »

Od wentylatorów? Ładniej wygląda (jak kto woli), ciszej, lepsze temperatury. Obudowa Corsair 540 Air

wsde

• Kapral
  • *
  • :
« Odpowiedź #22 dnia: 14 Listopad 2015, 15:35:45 »

Od wentylatorów? Ładniej wygląda (jak kto woli), ciszej, lepsze temperatury. Obudowa Corsair 540 Air

Chodziło mi o wiatraki. Rozumiem. Miałem Asusa Strix GTX 970, karta jest w miarę ciężka, zapewne składa się na to metalowa obudowa i backplate, karta opadała mi w slocie PCI-E, ciężka jest też MSI GTX 970? Też opada w slocie? W zasadzie nie powinna, skoro ma plastikową górną obudowę i brak backplate.

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #23 dnia: 14 Listopad 2015, 16:46:59 »

Mi żadna karta nie opadała, nigdy. Nawet strasznie ciężka GTX980 (jeszcze zanim pod wodę podłączyłem).