Autor Wątek: MSI R9 390 problemy z działaniem pod obciążeniem  (Przeczytany 5430 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

stoki_nysa

• Szeregowiec
  • *
  • :
MSI R9 390 problemy z działaniem pod obciążeniem
« dnia: 06 Październik 2015, 21:19:19 »

Witam, kupiłem dzisiaj nową kartę graficzną R9 390, po podłączeniu wszystko działało ok w grach typu CS:GO które nie obciążają mocno karty wszystko było fajnie lecz gdy odpaliłem inne gry GTA V, Watch Dog, Cities Skyline itp. to po pewnym czasie (zależnym od gry) gra zaczeła przycinać. Po sprawdzeniu kilku rzeczy odkryłem, że karta strasznie się grzeje. 10 minut gry w GTA V na full detalach 1920x1080 wystarcza by karta dobiła do 75 stopni... I wtedy to właśnie przy tej temperaturze taktowanie rdzenia spada z 1040MHz na 200-300Mhz. Co ciekawe wentylatory działają maksymalnie z 50% swojej maxymalnej prędkości a gdy karta ochłodzi się lekko do około 60 stopni całkowicie się wyłączają i temperatura stabilizuje się na poziomie 60-65 stopni. Po wyłączeniu wszystkich gier rozkręceniu obudowy i zostawieniu komputera w bezczynności na 2h temperatura w dalszym ciągu utrzymywała się w granicach 60-65, wydaje mi się to trochę dużo jak na temperaturę spoczynkową karty czy jest to normalne?? Co może być przyczyną spadków wydajności ?? Moim głównym podejrzanym był zasilacz ponieważ bałem się, że jest za słaby na takie zestawienie lecz wszystkie kalkulatory mówią, że 550W by wystarczył na taki zestaw.

Płyta Główna: Gigabite 970A-DS3 (do wymiany w najbliższym czasie)
Karta Graficzna: MSI R9 390
Zasilacz: hermaltake Smart SE Modular 630W 80+ Bronze
Procesor: AMD FX-8 8120 (do wymiany w najbliższym czasie)
RAM: 8GB ADATA 1333 (do wymiany w najbliższym czasie)
SSD/HDD: SSD Kingstone 120GB
Cooler CPU: Fortis 2
Karta Dźwiękowa: ASUS Xonar U5 USB
OC: Nie
System Operacyjny: Windows 7
Obudowa: Be Quiet Silent Base 800
« Ostatnia zmiana: 06 Październik 2015, 21:31:42 wysłana przez stoki_nysa »

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
Odp: MSI R9 390 problemy z działaniem pod obciążeniem
« Odpowiedź #1 dnia: 07 Październik 2015, 07:35:15 »

Witaj

Thermaltake nie jest najlepszym zasilaczem. Jeśli masz możliwość to sprawdź cos mocniejszego.
Sprobuj MSI Afterburner i ustaw 100% prędkości wentylatorów.
Sprawdź też procesy, podejrzewam ze cos Ci obciąża grafikę nawet podczas stanu spoczynku, bo karta powinna zejść na spokojnie do około 40C podczas odpoczynku.

Wszystkie moje posty odzwierciedlają moje zdanie i opinię. Nie pracuję dla MSI.

stoki_nysa

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #2 dnia: 07 Październik 2015, 10:45:14 »

Możliwość sprawdzenia czegoś mocniejszego tylko w serwisie... Już kiedyś miałem sytuacje w której miałem źle dobrany zasilacz i objawami było resetowanie się komputera gdy zasilacz osiągnął zbyt wysoką temperaturę. Teraz zasilacz jest zimny procesor też a karta gorąca więc wnioskuje, że to z nią problem lecz nie wiem jaki...

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #3 dnia: 07 Październik 2015, 11:00:52 »

To sprawdź w serwisie jak możesz. Nawet samą kartę, pomijając resztę Twojego sprzętu.
Jeśli będzie działać normalnie to wina w systemie. Jeśli nie to oddać na reklamację.

stoki_nysa

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #4 dnia: 17 Październik 2015, 19:14:54 »

Wiem już co było a w zasadzie dalej jest przyczyna... A mianowicie przyczyny były 2. Uszkodziło się PCI-e na płycie głównej (nie mam pojęcia jak...) a druga przyczyna z którą nie mogę się uporać dalej jest to, że karta graficzna działa na dość wysokich temperaturach i zainstalowany na niej fabrycznie backplate mocno się nagrzewa i trzyma temperaturę. Mam zamocowane chłodzenie Fortis 2 a na AM3+ można zamontować je tylko w pozycji poziomej (pionowo na intelu tylko) więc ciągnie on powietrze bezpośrednio z karty graficznej i zamiast chłodzić procesor to go grzeje :D Byłem zmuszony ustawić w MSI after burner żeby chłodzenie na grafice ciągle korzystało z wentylatorów a i tak to nie wiele dało 20 minut grania w GTA V i procesor łapie 70 stopni od karty graficznej i zaczyna zbijać temperaturę przez co wszystko zaczyna ciąć :)

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #5 dnia: 17 Październik 2015, 19:21:50 »

Płyta płytą, zdarza się.

Co do temperatur, to powiedz coś więcej, bo wysokie temperatury nic nie mówią, a to że backplate się nagrzewa to też nie nowość (od tego jest, by odciągać temperaturę z tylnej części PCB). Powiedz dokładniej, jakie temperatury są podczas spoczynku (CPU+GPU) oraz podczas obciążenia 3D Mark'iem lub Valley Benchmark'iem. Użyj HWInfo64 dla najlepszych wyników temperatur. Kartę graficzną ustaw na domyślne ustawienia (wentylatory, zegary itd).
PS: Procesor podkręcony?

stoki_nysa

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #6 dnia: 17 Październik 2015, 22:37:37 »

W spoczynku GPU ustawione na domyślne (czyli wentylatory załączają się dopiero przy większym wysiłku) ma koło 60 C (na moje oko dość sporo) natomiast procesor 18 C czyli bardzo mało. Przy obciążeniu (zarówno gry jak i OCCT) grafika max doszła do 75-80 C a procesor 70 C po 10 minutach obciążenia. Procesor nie podkręcony. Pasta wymieniana 2 dni temu. Wentylator od procesora znajduje się około 6cm nad backplatem i jest do niego równolegle ułożony więc powietrze jakie zasysa żeby ochłodzić procesor w stresie łapie prosto z karty. Spadki wydajności są gry procesor dochodzi do około 70 C i kończą się po 10-20 sekundach gdy zbije temperaturę o 10-20 stopni. Spadki występują tylko przy wymagających grach. Dodam jeszcze, że jeżeli uruchomię OCCT na obciążanie samego procesora to jego temperatura nie przekracza 51 C przy dość długim teście. (temp w pomieszczeniu koło 19,5 C)
« Ostatnia zmiana: 17 Październik 2015, 22:53:13 wysłana przez stoki_nysa »

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #7 dnia: 18 Październik 2015, 06:06:51 »

Karta sama w sobie działa OK. 80C jest dość normalne dla mocnych kart (w szczególności AMD). Musiałbyś coś z tym wentulatorem od chłodzenia procesora zrobić bo jak sam widzisz, w tym momencie to procesor spowalnia wszystko mimo że sam w sobie jest dość chłodny.