Autor Wątek: GT780DX - problem z BIOS'em?  (Przeczytany 887 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

kriskl78

• Szeregowiec
  • *
  • :
GT780DX - problem z BIOS'em?
« dnia: 08 Październik 2015, 17:15:52 »

Wersja BIOSu: E1761IMS.10H
Wersja EC: 1761EMS Ver4.19
Procesor:Core i7-2670QM
Grafika: GTX570M
Dysk HDD: WDC WD7500BPKT
Dysk SSD:Toshiba THNSNJ 256GB
Pamięć RAM: 12GB
System Operacyjny: Windows 10 Home

Witam forumowiczów.
Mam następujący problem. Postaram się go opisać jak najdokładniej potrafię. Parę miesięcy temu kupiłem dysk SSD - swoją drogą super sprawa. Wszystko działało jak należy. Jakiś czas później uśpiłem system (przeważnie komputer wyłączam) i tu powstał pierwszy problem. Po uruchomieniu nie widziałem opcji startowych BIOSU (brak listy klawiszy i przypisanych funkcji). Po pewnej chwili pojawił się ekran żeby włożyć dysk instalacyjny lub coś takiego lub użyć opcji testowania pamięci. Reset kompa. i znów to samo tak jakby nie widział dysku SSD z systemem. Do BIOSU nie dało się wejść. Zmieniłem miejscami dyski i nic. Wróciłem do poprzedniej konfiguracji dysków i naraz wszystko ożyło. Pojawiły się funkcje wejścia do BIOSu, system się uruchamiał, oba dyski widoczne. Taki problem miałem jeszcze parę razy zawsze po wybudzeniu systemu z uśpienia (nie za każdym razem) ale podwójna zamiana dysków rozwiązywała problem.

Ostatnio niestety zamiana dysków już nie przyniosła oczekiwanego efektu.Otóż:
- po resecie czasami widoczne są opcje BIOSu (DEL, F11 itd.) czasami nie i to bez reguły,
- po zamianie dysków widać przeważnie tylko jeden z nich i jeśli jest to systemowy SSD system się uruchamia (mimo że nie widać opcji BIOSu).
- nie zauważyłem reguły aby tylko jeden port SATA był sprawny a drugi nie. Po prostu jak system się nie uruchamia przekładam dysk do drugiej kieszeni i czasami jest ok a czasami muszę z powrotem przełożyć dysk.
- po którymś odpaleniu kompa i wejściu w BIOS system widział oba dyski. Po wyjściu z BIOSu i uruchomieniu już był tylko jeden.

Na chwilę obecną system startuje za każdym razem z SSD ale HDD nie widzi. Opcje BIOSu czasami się wyświetlają a czasami nie.
Próbowałem już chyba wszystkich kombinacji łącznie z przeinstalowaniem BIOSu i nic to nie dało.
Proszę o jakieś sugestie co mogę jeszcze sprawdzić.
Jeśli do udzielenia pomocy potrzeba jakichś zdjęć ekranu BIOSu czy czegoś innego to nie powinno być problemu.
Pozdrawiam i liczę na czyjąś kreatywność w rozwiązaniu mojego problemu.