Autor Wątek: MSI 970 Gaming, grzeje się  (Przeczytany 3453 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

wojw

• Szeregowiec
  • *
  • :
MSI 970 Gaming, grzeje się
« dnia: 29 Wrzesień 2015, 17:31:05 »

Witam,
jestem posiadaczem płyty głównej jak w temacie od kilku dni i zauważyłem, że sekcje zasilania mocno się grzeją tzn w spoczynku chwile po uruchomieniu kompa temp w HWmonitor sięga 60 stopni C, w stresie np. grając w BatmanAK temp sięga 71 stopni C, radiatory parzą w palec. Czy powinienem oddać płytę na gwarancję czy coś robię nie tak? Oczywiście wszystko bez podkręcania na stockowych wartościach. Procesor, który obecnie mam zamontowany to Phenom II x4 810 2,6Ghz. Proszę o pomoc.

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
Odp: MSI 970 Gaming, grzeje się
« Odpowiedź #1 dnia: 29 Wrzesień 2015, 18:47:49 »

Witaj

Jaką masz obudowę i ile wentylatorów tam chodzi? Płyty AMD ogólnie są cieplutkie (nawet bardzo), ale słaby podmuch wewnątrz obudowy też swoje może zrobić.

Wszystkie moje posty odzwierciedlają moje zdanie i opinię. Nie pracuję dla MSI.

wojw

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #2 dnia: 30 Wrzesień 2015, 15:11:15 »

Obudowa Zalman Z1, na przodzie obudowy zasysa wentyl 120mm, na tyle 120mm wypuszcza, procesor ma chłodzenie Freezer A11, który jest skierowany na tylny wentyl.
Płytę kupiłem docelowo pod FX-8320, ale jego zakup planowałem na listopad 2015, obecnie mam obawy czy wszystko będzie chodziło stabilnie jeżeli dalej sekcje tak będą się grzały, myślałem również o podkręceniu obecnego procesora dopóki nie wymienię na FX'a.

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #3 dnia: 30 Wrzesień 2015, 15:16:29 »

2 wentylatory to jest nic jeśli chodzi o systemy AMD. Niestety mobilnie jestem i bardzo niewygodnie mi sprawdzić, ale jeśli masz możliwość:
Zamontuj chociaż jeszcze 1 wentylator który będzie dmuchał do środka obudowy.
Oraz: zakładam że te wentylatory były w zestawie z obudową? Jeśli tak, to pomyśl o czymś mocniejszym. Osobiście polecam Corsair AF120 dla obudowy oraz Corsair SP120 dla coolerów CPU. Jeśli zdecydujesz się na zakup tego co polecam, to upewnij się że kupujesz wersję High Performance. Quiet edition są ciche ale jakieś  50% słabsze.

Sprawdź czy temp schodzą w dół jeśli otworzysz boczny panel, a najlepiej jak dostawiez zwykły wiatrak pokojowy na kilkanaście minut.

wojw

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #4 dnia: 30 Wrzesień 2015, 16:06:25 »

Wykonam testy według tego co napisałeś i zamontuję wentylatory. Mam nadzieję, że jest to wina słabo wentylowanej obudowy.
Dam znać o wynikach, myślę że do końca tygodnia.

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #5 dnia: 30 Wrzesień 2015, 16:20:44 »

OK.
Myślę że pomoże większa ilość wentylatorów. Ja w swojej budzie mam ich 7 :P

wojw

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #6 dnia: 02 Październik 2015, 19:21:01 »

Ok, wychodzi na to, że miałeś rację! :P

Zacząłem od podstaw, czyli postarałem się na lepsze uporządkowanie kabli, dokupiłem wentylatory te co poleciłeś CorsAir (są rewelacyjne :), wymieniłem również boxowe, po wykonaniu prac fizycznych, zmieniłem ustawienia siły i temperatur wentyli i dzięki temu w spoczynku temp sekcji zasilania nie przekraczają 42 stopni C w spoczynku, a w stresie (Batman AK) 65 stopni C.
Odetchnąłem z ulgą, że moja płyta jednak jest w porządku. Dzięki za przypomnienie podstawowej wiedzy na temat chłodzenia PC ;P

Temat uważam za zamknięty.

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #7 dnia: 02 Październik 2015, 21:14:40 »

Płyta jest jednak AMD, i tu solidne chłodzenie to niestety obowiązek.

:)