Autor Wątek: Z97 Gaming 7 - działa tylko z 1 kością RAM  (Przeczytany 2906 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Remik

• Szeregowiec
  • *
  • :
Z97 Gaming 7 - działa tylko z 1 kością RAM
« dnia: 08 Sierpień 2015, 23:28:16 »

Witajcie,
Piszę tutaj, bo sam już nie wiem gdzie szukać pomocy. NIedawno przechodziłem z AMD na Intela, wybór nowej MOBO padł na MSI Z97 Gaming 7. Wszystko ładnie pięknie, ale komputer uruchamia się tylko wtedy gdy jedna kość RAM jest podpięta i to tylko w pierwszym slocie. Gdy dołożę drugą i kolejne płyta wstaje, zatrzymuje się na kodzie POST 26 i dalej nie idzie. Ekran czarny, wentylatory się obracają, ale nie inicjują się USB (myszka i klawiatura nie podświetlają się). Gdy zostawię jedną kość tylko w pierwszym slocie komputer wstaje normalnie. Oczywiście postawiłem na nowo system, ale na innej płycie, bo musiałem kupić drugą aby w ogóle móv korzystać z komputera. Niemniej bardzo chcę uruchomić system na Gaming 7 z całą dostępną pamięcią RAM, ale nie wiem jak. Może ktoś spotkał się z tym problemem? Nie wiem co robić, próbowałem wszystkiego: podpinałem w różne gniazda każdą kość po kolei - komputer wstaje tylko gdy zajęty ma pierwszy slot, dowolną kością RAMu, który posiadam.  Aktualizacja BIOS nic nie zmieniła, włączałem profile XMP przy włożonej jednej kości, potem dokładałem kolejne i to samo. Próbowałem z włączonymi opcjami Fats Boot/MSI Fast Boot oraz gdy są one wyłączone, resetowałem BIOS, bawiłem się różnymi ustawieniami, sprawdzałem czy obraz pojawi się na zintegrowanej grafice jak i tej zakupionej przeze mnie i nic. Proszę pomóżcie bo mnie już krew zalewa. Poniżej mojha specyfikacja:

Płyta Główna: MSI Z97 Gaming 7
Wersja BIOS: 1.10-
Karta Graficzna: MSI GTX 970 Gaming 4G
Zasilacz: BeQuiet L8 600W Pure Power
Procesor: Intel Core i7 4790K
RAM: Kingston HyperX 1600 Mhz , 4x4 GB
SSD/HDD: SSD Crucial BX100 256 GB
Cooler CPU: SPC Grandis
Karta Raid:
Karta Dźwiękowa: Asus Xonar DGX
Dodatkowy sprzęt podłączony do systemu(np myszka, słuchawki): myszka Roccat Kone XTD, klawiatura A4Tech Bloody B540, słuchawki Senheisser HD202
OC: Tak/Nie Nie
System Operacyjny: Windows 10 Pro x64, wcześniej Windows 8.1 X64

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
Odp: Z97 Gaming 7 - działa tylko z 1 kością RAM
« Odpowiedź #1 dnia: 08 Sierpień 2015, 23:36:13 »

Witaj

Wyciągnij procesor z gniazda i sprawdź szpilki (pins) w gnieździe CPU. Użyj lupy i jasnego światła, jeśli któraś jest wygięta (lub kilka) oznacza to że procesor nie ma odpowiedniego kontaktu i nie działa prawidłowo.
Jest też możliwość że procesor walnięty, chyba że na drugiej płycie głównej działa prawidłowo?

Wszystkie moje posty odzwierciedlają moje zdanie i opinię. Nie pracuję dla MSI.

Remik

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #2 dnia: 09 Sierpień 2015, 06:53:46 »

Szpilki w sockecie podejrzewałem na samym początku. Porównałem wygląd szpilek w sockecie Z97 Gaming 7 ze szpilkami w drugiej płycie, którą musiałem kupić i są identyczne. Nic niepokojącego nie zauważyłem, zaniosłem nawet mobo do zegarmistrza, który ma o wiele precyzyjniejsze oko ode mnie i on również nic nie zauważył. Wykluczam więc możliwość wygięcia pinów, poza tym sytuacja ma się tak samo odkąd wyjąłem płytę z pudełka prosto ze sklepu, wątpię aby trafiła w takim stanie do sklepu, a ja dam sobie uciąć obie ręce, że nie miałem możliwości ich wygięcia.
Procesor jest sprawny, na płycie konkurencji ze stajni Asusa działa prawidłowo. Jako ciekawostkę powiem tylko, że gdy pierwszy raz złożyłem komputer na płycie Asusa sytuacja zdawała się być taka sama, startował tylko z jedną lub dwiema kośćmi w slotach. Ale aktualizacja BIOS rozwiązała problem i więcej nie wystąpił. Od aktualizacji komputer śmiga jak marzenie. W przypadku MSI niestety aktualizacja zmieniła jedynie to, że teraz startuje tylko z jedną kością RAM w slocie, wcześniej udawało się uruchomić komputer do BIOS także z dwiema kośćmi.
Czy powinienem zanieść płytę do sklepu i żądać wymiany?

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #3 dnia: 09 Sierpień 2015, 07:40:36 »

Witaj

Tak zanieś do sklepu, może być coś innego trzaśnięte już od momentu opuszczenia fabryki.
Z drugiej strony może to być wina RAMu. Skoro podobny problem się pojawił również na Asus'ie.

Wszystkie moje posty odzwierciedlają moje zdanie i opinię. Nie pracuję dla MSI.

Remik

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #4 dnia: 09 Sierpień 2015, 08:44:50 »

RAM testowałem MEMTestem, test nic podejrzanego nie wykazał. A na Asusie aktualizacja BIOS rozwiązała problem, wątpię aby to naprawiło RAM. Gdyby był trzaśnięty to chyba wychodziłoby w codziennym użytkowaniu? Jutro przejadę się z nią do sklepu, niestety od zakupu zdążyło już minąć dobre 4 miesiące, więc wymiana na nową od ręki nie wchodzi w grę.