Autor Wątek: MSI GT72 2QD Dominator G - Proszę o pomoc w instalacji systemu  (Przeczytany 1694 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

darconnn

• Szeregowiec
  • *
  • :
MSI GT72 2QD Dominator G - Proszę o pomoc w instalacji systemu
« dnia: 07 Sierpień 2015, 17:35:31 »

Mam problem z moim MSI GT72 2QD Dominator G. Laptopa kupiłem w konfiguracji bez SSD. Obecnie dokupiłem do niego SSD na m.2 Crucial mx200 250GB. Dysk jest wykrywany przez bios oraz system windows. Chcę zainstalować na nim od początku windows 8.1. i tu pojawia się problem. Po instalacji z Pendriva USB nie da sie bootowac z SSD. W biosie równieżnie mam opcji ustawienia dysku SSD jako botowalny. Meczę się z tym już 3 dni i nie wiem co robić.
« Ostatnia zmiana: 07 Sierpień 2015, 19:12:54 wysłana przez MSI FAE »

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
Odp: Proszę o pomoc
« Odpowiedź #1 dnia: 07 Sierpień 2015, 18:21:20 »

Witaj

W BIOSie sprawdź czy jest coś w rodzaju "BBS Hard Drive" (w okolicy miejsca gdzie wybierasz HDD do bootowania). Tam najprawdopodobniej jest zwykły dysk ustawiony jako #1 i dlatego główny punkt gdzie ustawiasz priorytet bootowania nie widzi Twojego SSD.

Nie, nie pracuję dla MSI. Jakiekolwiek uwagi, pretensje, skargi, proszę kierować do MSI.
Nie udzielam pomocy przez Prywatne Wiadomości.

darconnn

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #2 dnia: 07 Sierpień 2015, 18:38:06 »

W BBS Hard Drive jest tylko moj stary dysk brak  cruciala i to mnie dziwi. Zeby były dwa do wyboru musze przestawić bios z UEFI na Legacy ale to i tak nie pomaga bo system nie startuje. po odłączeniu starego dysku i pozostawieniu tylko SSD niec to nie daje.

wolnynick92

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #3 dnia: 07 Sierpień 2015, 19:02:07 »

Miałem tak samo mimo, że instalowałem win 8.1 od razu na mSata. Jeżeli takie coś się stanie musisz włożyć znowu płytę lub usb z systemem, wejść w naprawę systemu i powinno być tam coś odpowiedzialne za naprawę włączenia systemu niestety nie pamiętam jak to się nazywało.

darconnn

• Szeregowiec
  • *
  • :
Odp: MSI GT72 2QD Dominator G - Proszę o pomoc w instalacji systemu
« Odpowiedź #4 dnia: 07 Sierpień 2015, 19:52:24 »

Niestety metoda z naprawą systemu nie powiodła się.

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #5 dnia: 07 Sierpień 2015, 20:02:37 »

Odłącz podstawowy dysk twardy (ten co był w laptopie od zakupu) i zobacz czy wtedy odpali.

Nie, nie pracuję dla MSI. Jakiekolwiek uwagi, pretensje, skargi, proszę kierować do MSI.

darconnn

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #6 dnia: 07 Sierpień 2015, 20:06:58 »

Odłączalem i UEFi nadal nie widzi dysku SSD

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #7 dnia: 07 Sierpień 2015, 21:47:38 »

A na dysku SSD instalowałeś jako UEFI czy Legacy (tradycyjnie) ? Jest różnica, bo jeśli w Legacy to on nie będzie odpalał z SSD.
Masz możliwość sprawdzić w zwykłym PC czy ten dysk jest przynajmniej uznawany jako sprawny? Spróbuj też może na nowo Windows'a zainstalować, tym razem w ten sposób:
*Usuń zwykły dysk HDD
*Zresetuj BIOS do ustawień domyślnych
*Sprawdź czy po resecie, w BIOSie jesteś w stanie ustawić ten dysk jako #1 w Boot Order/Priority
*Zainstaluj Windows'a w trybie UEFI ( >>Film YT po Angielsku<< po PL nie znalazłem)

Jeśli dalej kicha, zapodaj nam proszę screenshot'y z poziomu BIOS, w szczególności Boot Order i jego okolice.

darconnn

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #8 dnia: 08 Sierpień 2015, 00:09:59 »

Instalowałem jako UEFI. Niestety nie mam dostepu do innego komputera z gniazdem m.2 aby spróbować zainstalować windowsa. U mnie jako drugi dysk jest widoczny w winowsie i po przeżuceniu na niego gry działaja bez zarzutu. Crystal mark info twierdzi ze dysk jest ok.
Wyjołem stary dysk, zrestartowalem bios (bios zainstalowany jest najnowszy)  i w dalszym ciągu nie widzi go w boot prioryty.
Po zmianie na legacy dysk jest widoczny
Pendriva robilem za pomoca rufusa wersja 2.2. z ta roznica ze wybralem partycje GBT aby byla kompatybilna z ssd

Niemoge zalaczyc zalacznika bo katalog  zalacznikow jes pelny

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #9 dnia: 08 Sierpień 2015, 00:13:19 »

Więc jest źle skonfigurowany dysk i źle pewnie sformatowany i tyle. Nie powiem w jaki format go machnąć, ale coś znajdziesz w internecie :)

MSI FAE

• Global Moderator
  • Generał
  • :
  • Technical Support
    • MSI Polska
« Odpowiedź #10 dnia: 08 Sierpień 2015, 02:33:16 »

Jak Win 8.1 to format systemu plików GPT. Zainstaluj system z płyty DVD , jest pewniejsze.
Proszę nie pisać do mnie prywatnych wiadomości w sprawie problemów ze sprzętem . Od tego jest forum, a ja czytam wszystkie tematy.

MSI FAE Poland

Zapraszamy do kontaktu online z pomocą techniczną https://register.msi.com/ocss/login

darconnn

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #11 dnia: 08 Sierpień 2015, 03:09:48 »

Niestety istalacja z plyty nie pomaga. Format partycjonowania gpt ssdka.
Obecnie po próbach istalacji i bootowaniu ze starego dysku pojawia sie blad: 0xc0000225
Z plikiem \Windows\system32\winload.efi.

Natomiast dalej w kolejce bootowania nie moge dodac crucjala ssd.
Jest tylko 1 opcja - Windows boot menager (i dalej oznaczenia starego hdd w nawiasie)

darconnn

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #12 dnia: 08 Sierpień 2015, 13:27:19 »

Chyba dysk jest walnięty. Przy probie instalacji pojawia się informacja, że format partycjonowania dysku nie jest zalecany przez windows. moge póscic instalacje ale bootowac z ssd dalej nie moge. Partycjonowanie mam niby GPT ale moze cos jest z nim nie tak.

MSI FAE

• Global Moderator
  • Generał
  • :
  • Technical Support
    • MSI Polska
« Odpowiedź #13 dnia: 08 Sierpień 2015, 14:07:31 »

Win 8.1 instalujesz w trybie Legacy czy w trybie UEFI with CSM ?

Ustawienia dla Win 8.1
Ustaw w BIOS UEFI with CSM
Ustaw tryb AHCI
Zapisz ustawienia
Wywołaj Boot Menu i wybierz napęd DVD
W trybie instalacji wybierz instalację zaawansowaną
Usuń wszystkie partycje i zrób je na nowo.
« Ostatnia zmiana: 08 Sierpień 2015, 14:12:27 wysłana przez MSI FAE »
Proszę nie pisać do mnie prywatnych wiadomości w sprawie problemów ze sprzętem . Od tego jest forum, a ja czytam wszystkie tematy.

MSI FAE Poland

Zapraszamy do kontaktu online z pomocą techniczną https://register.msi.com/ocss/login

darconnn

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #14 dnia: 08 Sierpień 2015, 17:33:02 »

Instalowałem w trybie UEFI ale bez CSM.
po probie z CSM nic sie nie zmieniło. dodatkowo w biosie mam ahci, wylaczone Secure boot oraz wyłaczony fast boot.
Gdy w systemie znajduje sie sam ssd. windows przy instalacji tworzy 3 partycje male (system, odzyskiwanie i msr) oraz 1 duża podstawowa.
Po instalacji system nie jest botowalny. Wydaje mi sie ze nie jest tworzona partycja efi.
Niechcacy skasowalem partycje systemowa ze starego dysku wiec jestem bez systemu a recowery nie dziala. Sprobuje instalacji świerzej na starym dysku hdd.

Zainstalowalem swierza instalke na starym hdd i sie powiodla więc to chyba ssd ma cos skopane ze nie dziala pod UEFI.

« Ostatnia zmiana: 08 Sierpień 2015, 18:06:53 wysłana przez darconnn »