Autor Wątek: Z97 Gaming 7 - kod post  (Przeczytany 6420 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Kazimierz.Pilich8

• Szeregowiec
  • *
  • :
Z97 Gaming 7 - kod post
« dnia: 05 Czerwiec 2015, 14:15:29 »

witam wszystkich,

potrzebuję porady mam świeży komputer z msi  Z97 Gaming 7 do tego i5 4670K i grafika Msi radeon R9 280X i zasilacz sorsair rm 650. proszę o opinie  co do grafiki i zasilacza. ale dodatkowo proszę o pomoc bo na płycie głównej po uruchomieniu kompa mam kod post 32 i czsem przeskakuje na 31 według opisu w instrukcji ten kod dotyczy wczesnej inicjalizacji procesora. czy to coś złego i jaki powinien być prawidłowy kod post po  uruchomieniu komputera. dodatkowo zauważyłem że inny użytkownik pisał że tak jak i u mnie nie działa buzzer(głośniczek, który był dołączony z obudową thermaltake.
« Ostatnia zmiana: 09 Czerwiec 2015, 09:58:02 wysłana przez MSI FAE »

MSI FAE

• Global Moderator
  • Generał
  • :
  • Technical Support
    • MSI Polska
Odp: kod post
« Odpowiedź #1 dnia: 08 Czerwiec 2015, 06:12:28 »

Buzzer w BIOSach UEFI został wyłączony na rzecz post kodów.
Kod 31-32 po uruchomieniu się systemu operacyjnego oznacza temperaturę płyty głównej.
Proszę nie pisać do mnie prywatnych wiadomości w sprawie problemów ze sprzętem. Od tego jest forum, a ja czytam wszystkie tematy.

Lista najczęściej zadawanych pytań - https://forum-pl.msi.com/index.php?topic=13785.0

MSI FAE Poland

Kazimierz.Pilich8

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #2 dnia: 08 Czerwiec 2015, 12:09:51 »

witam ponownie,

z całym szacunkiem ale ten kod według instrukcji dołączonej do płyty Gaming 7 oznacza wczesną inicjalizację procesora.

MSI FAE

• Global Moderator
  • Generał
  • :
  • Technical Support
    • MSI Polska
« Odpowiedź #3 dnia: 09 Czerwiec 2015, 09:57:41 »

Witam,
Tak kod 31 oznacza inicjalizację procesora lecz kody post pojawiają się przed pojawieniem się loga MSI.
Liczby po uruchomieniu się systemu operacyjnego oznaczają temperaturę płyty głównej.
Proszę nie pisać do mnie prywatnych wiadomości w sprawie problemów ze sprzętem. Od tego jest forum, a ja czytam wszystkie tematy.

Lista najczęściej zadawanych pytań - https://forum-pl.msi.com/index.php?topic=13785.0

MSI FAE Poland

radek2008

• Szeregowiec
  • *
  • :
Odp: Z97 Gaming 7 - kod post
« Odpowiedź #4 dnia: 29 Listopad 2015, 14:56:12 »

Wykorzystam jeden ze znalezionych tematów dotyczących płyty z tytułu z prośbą o rozwianie wątpliwości :)

Płyta Główna: MSI Z97 Gaming 7
Wersja BIOS: 1.0B (do niedawna 1.6)
Karta Graficzna: MSI GTX 970 Gaming 4G
Zasilacz: XFX XTR 650
Procesor: i7 4790k 4.0GHz
RAM: G.SKILL TridentX DDR3-2133 CL9 2x8GB
SSD/HDD: Transcend SSD370 256GB, SSD GoodRam C40 240GB, HDD WD Green 1TB
Cooler CPU: Noctua NH-D15
Dodatkowy sprzęt podłączony do systemu(np myszka, słuchawki): klawiatura i mysz usb
OC: Nie
System Operacyjny: Win7 64bit

Ten sprzęt złożyłem w lutym br. W czasie wakacji jeden z dwóch biosów zaczął stwarzać problemy, czasami nie wykrywał dysku z systemem, więc przełączyłem na drugi i tak do niedawna działało wszystko bez zarzutu. Kilka dni temu zachciało mi się aktualizować bios. Ściągnąłem najnowszy, wrzuciłem na pen i z pomocą m-flash zaktualizowałem bios. Komp się zrestartował i wydawało się, że wszystko jest ok. Zostawiłem komp włączony na jakieś pół godziny, a jak przyszedłem to był wyłączony. Włączyłem ponownie, zostawiłem i po kilkunastu minutach znów był wyłączony. Spróbowałem więc zaktualizować tę pierwszą kość biosu, który w wakacje sprawiał problemy. Procedura z m-flash dała tyle, że aktualizacja doszła do 18% i jak się zatrzymała tak wszystko stało dobrych kilkadziesiąt minut, a wtedy komp się wyłączył i po chwili sam się zaczął włączać, tyle że na wyświetlaczu post code ani cyferki nie pokazywało. Włączał się i po chwili wyłączał i tak w kółko. Czyli pierwszy bio skopany na amen. Przełączyłem więc ponownie na drugi bios, żeby spróbować przywrócenia wersji 1.6. M-flash, downgrade chyba się udał, komp się zrestartował i klapa. Nie wiem, czy komp się sam za wcześnie zrestartował czy coś innego poszło nie tak. Teraz komp włącza się na kilka sekund, post code pokazuje 55 i wyłącza się i tak kilka razy sam się restartuje, aż pochodzi dłużej, ale nie ma obrazu, nic się nie ładuje tylko cały czas na płycie wyświetla post code 55.

Nie jestem aż takim specem, co by być pewnym w czym tkwi problem, ale już się pogodziłem z tym, że najpewniej oba biosy mam skopane. Próbowałem uruchomić kompa po odłączeniu wszystkiego poza ram i prockiem, po kolei sprawdzałem jedną i drugą kość ram, cały czas to samo. Nawet do bios nie wejdę. Czy trafnie rozumuję, że pozostaje serwis i wymiana kości biosu?

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #5 dnia: 29 Listopad 2015, 15:19:01 »

Witaj

Kod 55 oznacza problem z RAMem.
Można było przywrócić BIOS A bez problemu, przy użyciu BIOS B. A popełniłeś błąd, próbując aktualizować jedyny działający BIOS.
Pozostaje serwis w tym momencie.

Wszystkie moje posty odzwierciedlają moje zdanie i opinię. Nie pracuję dla MSI.

radek2008

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #6 dnia: 29 Listopad 2015, 15:25:44 »

No to ładnie sobie narobiłem. Gdyby chociaż na jednej kości ram dało się uruchomić, to byłbym skłonny pomyśleć, że to wina ramu, ale bez znaczenia którą kość wkładałem efekt taki sam :) Dzięki za tak szybką odpowiedź!

Nichrome

• Administrator
  • Generał
  • :
  • Born to rule!
« Odpowiedź #7 dnia: 29 Listopad 2015, 16:16:26 »

No niestety. Od tego jest BIOS B, by w razie problemów, naprawić BIOS A. Tylko nie wszyscy o tym wiedzą.
Może nie musisz wysyłać płytki do MSI. Porozmawiaj z lokalnymi serwisami, może któryś ma programator SPI i będą w stanie przywrócić chociaż jeden BIOS.

Wszystkie moje posty odzwierciedlają moje zdanie i opinię. Nie pracuję dla MSI.