Autor Wątek: K7 Master - problem z procesorem Athlon XP 2000+ (Palomino)  (Przeczytany 993 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

c00ler

• Szeregowiec
  • *
  • :
K7 Master - problem z procesorem Athlon XP 2000+ (Palomino)
« dnia: 14 Kwiecień 2006, 10:13:57 »

Witam,

Problem jest nastepujacy: plyta K7 Master (MS-6341 rewizja 1.1, a wiec obslugujaca FSB 133/266 MHz) z najnowszym biosem (1.5) niepoprawnie wspolpracuje z procesorem AMD Athlon XP 2000+ na jadrze Palomino, a wg informacji producenta powinna (wersja 1.5 biosu rzekomo wnosila poprawki zwiazane wlasnie z obsluga tego modelu procesora). Wiem, ze sprzet jest stary, ale w koncu powinien dzialac zgodnie ze specyfikacja :)

Plyta niepoprawnie rozpoznaje taktowanie procesora - przy opcji biosu "CPU Host/PCI Clock" ustawionej na "Default" procesor widziany jest jako "Athlon 1260 MHz", a szyna FSB ustawiona zostaje na 100 MHz, zamiast na 133 MHz. Po recznym przestawieniu tej opcji na wartosc "133/33 MHz" niby wszystko zaczyna byc dobrze: bios rozpoznaje procesor jako Athlon XP 2000+, taktowanie zgadza sie z wartosciami znamionowymi, a plyta bez problemu podnosi system operacyjny. Po pierwszym goracym boocie (resecie) bios nie wyswietla poprawnego stringu identyfikujacego procesor, a jedynie napis "2000+", podobnie jak po kazdym nastepnym. Plyta jednak wciaz wstaje bez problemu, bez problemu rowniez laduje sie system. Jednak po zamknieciu systemu sytuacja przestaje byc rozowa: plyta uruchomiona przyciskiem POWER zatrzymuje sie na pierwszym etapie wizualizowanym przez D-LED: cztery czerwone diody, czyli "processor is damaged or not installed properly". Procesor jest oczywiscie sprawny, o czym mozna sie przekonac... wyciagajac wtyczke zasilacza z gniazdka sieciowego na jakies dziesiec sekund. Po tej operacji plyta wstaje jak gdyby nigdy nic i rozpoznaje procesor jako Athlon XP 2000+. Oczywiscie do ponownego jej wylaczenia... Skutek jest taki, ze bylem zmuszony kupic zasilacz z wylacznikiem sieciowym (Chieftec za prawie 200 zl, wiec problem z pewnoscia nie lezy po stronie zasilania), a kazdorazowe wlaczenie komputera musze poprzedzac pstrykaniem w ow wylacznik. Meczylem sie tak juz dosc dlugo, ale ostatnio kupilem karte sieciowa z opcja Wake on Lan i - jak mozna sie spodziewac - opisywana przypadlosc uniemozliwia mi zdalne wybudzanie komputera, pomimo ustawienia wszystkich koniecznych opcji w biosie i w sterowniku karty. Ten problem pobudzil mnie do dzialania i w koncu doszedlem do tego, ze winna jest niekompatybilnosc plyty z procesorem. Swiadczy o tym fakt, ze przy ustawieniu FSB na 100 MHz ("Default" lub recznie "100/33 MHz") nic z powyzszych rzeczy nie ma miejsca: zamkniecie systemu i uruchomienie plyty przez POWER powoduje normalny start, a karta sieciowa pozwala mi na zdalne uruchomienie maszyny. Szkoda tylko, ze procesor pracuje wtedy na 3/4 mocy, o taktowaniu pamieci nie wspominajac. Dodam jeszcze, ze bios w wersji 1.5 flaszowalem kilkukrotnie, poniewaz na poczatku podejrzewalem, ze wgral sie nie do konca wlasciwie i stad te problemy.

Konfiguracja sprzetowa:
plyta K7 Master (MS-6341 rev 1.1)
procesor AMD Athlon XP 2000+ Palomino
pamiec 512 MB DDR
karta graficzna ATI Radeon 9700 Pro (problemy wystepowaly rowniez przy poprzedniej karcie - Radeonie 9000 Pro)
karta sieciowa Planet ENW-9503A 10/100 Mbit
dwa dyski twarde, nagrywarka CD-R oraz nagrywarka DVD-R

witek_p

• Generał
  • :
Odp: K7 Master - problem z procesorem Athlon XP 2000+ (Palomino)
« Odpowiedź #1 dnia: 14 Kwiecień 2006, 16:05:27 »

Czy w biosie jest opcja pozwalająca zmienić VCore proca, jeżeli tak podnieś napięcie troszkę do góry i sprawdz czy dalej masz to samo.
C2D 8400@4,1GHz | Scythe Mugen | MSI P35 Neo2-FIR | GB GV-R777OC-1GD | 4GB Geil Black Dragon CL4 | VERTEX4 64GB | ST2000DM001 | B7200.7 120 | Samsung SH-S182M | Samsung 226BW | AeroCool PGS VS9 + CFT-560A-12C | Logitech DFP

c00ler

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #2 dnia: 14 Kwiecień 2006, 18:24:48 »

Czy w biosie jest opcja pozwalająca zmienić VCore proca, jeżeli tak podnieś napięcie troszkę do góry i sprawdz czy dalej masz to samo.

Tak, bios umozliwia ustawianie Vcore. Ze standardowych 1.75 V doszedlem do 1.825 V w krokach co 0.025, ale niczego to nie zmienilo. Z drugiej strony nawet przy 1.675 V, ktore mam ustawione ze wzgledu na troche nizsza temperature, jest dokladnie to samo. Wyglada wiec na to, ze to nie sprawa napiecia podawanego na procesor. W kazdym razie dzieki za dobre checi.

Zachodzac problem z drugiej strony: moze ktos zna freewareowy program, ktory z poziomu Windows bylby w stanie zmienic na mojej plycie czestotliwosc FSB? Takie rozwiazanie w pelni by mnie satysfakcjonowalo (bios startuje przy FSB 100 MHz, po zaladowniu systemu ustawiane jest 133 MHz, po resecie jest znow 100 MHz, wiec bios wstaje, itd.), ale to, co dotychczas udalo mi sie sciagnac z sieci i przetestowac, nie radzi sobie z moim generatorem PLL (ICS 9248-153), a sprawdzalem SoftFSB, MSI Busracing i ClockGen.

witek_p

• Generał
  • :
« Odpowiedź #3 dnia: 14 Kwiecień 2006, 20:41:01 »

No t ostatnia sprawa, która też kiedyś mi "wstrzymywała" kilka kompów to timingi ramu. Ustaw z ręki takie jakie mają być dla twojej kości wyłączając SPD, jak to nie pomoże to nie wiem co jest.
Programu nie znam ale Lzep coś na pewno Ci podpowie ;)
C2D 8400@4,1GHz | Scythe Mugen | MSI P35 Neo2-FIR | GB GV-R777OC-1GD | 4GB Geil Black Dragon CL4 | VERTEX4 64GB | ST2000DM001 | B7200.7 120 | Samsung SH-S182M | Samsung 226BW | AeroCool PGS VS9 + CFT-560A-12C | Logitech DFP

c00ler

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #4 dnia: 14 Kwiecień 2006, 23:38:19 »

No t ostatnia sprawa, która też kiedyś mi "wstrzymywała" kilka kompów to timingi ramu. Ustaw z ręki takie jakie mają być dla twojej kości wyłączając SPD, jak to nie pomoże to nie wiem co jest.
Programu nie znam ale Lzep coś na pewno Ci podpowie ;)

Niestety, nie pomoglo :( Dodatkowo wyszedl jeszcze jeden problem: po kazdym zimnym boocie Windows wykrywa nowa karte sieciowa i tworzy nowe polaczenie sieciowe. Jesli usune te karte z poziomu menagera urzadzen i uruchomie komputer na goraco, to system nie wykrywa niczego, karta jest juz zainstalowana, a polaczenie skonfigurowane. Normalnie dwa komputery w jednym :/

c00ler

• Szeregowiec
  • *
  • :
« Odpowiedź #5 dnia: 18 Kwiecień 2006, 18:29:50 »

Niestety, nie pomoglo :( Dodatkowo wyszedl jeszcze jeden problem: po kazdym zimnym boocie Windows wykrywa nowa karte sieciowa i tworzy nowe polaczenie sieciowe. Jesli usune te karte z poziomu menagera urzadzen i uruchomie komputer na goraco, to system nie wykrywa niczego, karta jest juz zainstalowana, a polaczenie skonfigurowane. Normalnie dwa komputery w jednym :/

Wyglada to na problem z obsluga ACPI z poziomu biosu: komputer inaczej zachowuje sie po zimnym boocie, a inaczej po goracym. Po zimnym nijak nie moge uzyskac zakladki "Zarzadzanie energia" we wlasciwosciach zainstalowanej karty sieciowej, po goracym - jak najbardziej. Polaczenie sieciowe skonfigurowane po zimnym boocie jest innym niz to, ktore pojawia sie po boocie goracym :/

Ponawiam moja prosbe zwiazana z softem, ktory spod Windy bylby w stanie podniesc taktowanie FSB na tej plycie. CPUFSB wywala sie przy ustawieniu 133/33, choc na mniejsze zmiany pozwala (tyle, ze srednio pasuje mi podkrecenie AGP i PCI do 40 MHz...), Fuzzy Logic w ogole nie obsluguje na tym modelu zmiany FSB, choc byl dodawany na plycie ze sterownikami oraz hucznie wymieniany pomiedzy "special features" na oficjalnej stronie MSI... Gdybym 5 lat temu wiedzial, jakie przeboje mnie czekaja z ta plyta, to owe 700 zlotych z groszami zainwestowalbym bardziej roztropnie :(