Z390 Godlike lepiej 2 x 16 czy 4 x 8 Gb?

ahijos

Member
Joined
Dec 14, 2018
Messages
69
Mam płytę Z390 Godlike i do tej pory miałem dwie kości pamięci teraz będę powiększał i zastanawiam się czy lepiej kupić 2 x 16 czy 4 x 8 gdzie inne parametry są identyczne. W jednych miejscach pisze, że lepiej 2x16 ale pojawiają się też głosy, że dla Intela lepiej jednak 4 x 8. Zdaję sobie sprawę, że różnice są minimalne.
I jak się ma do tego dual rank vs single rank, bo też czytałem, że 4 x single rank to jak 2 x dual rank czy jakoś tak.
Czy ktoś może testował te dwa układy na tej płycie? A może specjaliści wiedzą i podpowiedzą?

Znalazłem dobry dokument rozwijający wszelkie wątpliwości w tej materii, reasumując zacytuję: "Każda nowoczesna płyta główna będzie najszczęśliwsza z dwoma modułami jednoszeregowymi (single rank) (do pracy dwukanałowej), ponieważ powoduje to najmniejsze obciążenie systemu pamięci i jest elektrycznie najbardziej idealne."
Cały tekst - https://forum-en.msi.com/index.php?...single-vs-dual-rank-stability-testing.363139/
 
Last edited:

MSI FAE

Moderator
Joined
Jun 7, 2005
Messages
7,467
Hej,
Według mnie lepiej jest stosować 2x16, dużo mniej problemów z kompatybilnością, mniej slotów obsadzonych, lepsza termika. A i jak przyjdzie rozbudować to tez prościej. Tak naprawdę oba rozwiązania się sprawdzą - oczywiście jeśli zastosujesz pamięci z listy wsparcia.

Pozdrawiam,
 

ahijos

Member
Joined
Dec 14, 2018
Messages
69
Z tą listą wsparcia to same kłopoty, bo tyle jest nowych kości, a człowiek musi szukać starych, bo one są na liście. Ja wiem, że jest duża szansa na to, że nowe DDR4 których nie ma na liście będą działać ale zawsze jest to ale. Najgorzej jest z Corsair gdzie dodatkowo podawane są wersje, a numer wersji jest nabity z tyłu na kości, nie na pudełku. Oznacza to, że jeśli pudełko jest fabrycznie zamknięte, a sprzedawca nie chce przed sprzedażą plomby to nie poznamy wersji czyli nie będziemy wiedzieli czy są na liście.
 

MSI FAE

Moderator
Joined
Jun 7, 2005
Messages
7,467
Hej,
Cóż, niestety nie jesteśmy w stanie zmusić nikogo do pakowania swoich produktów inaczej. :-) Ale na pocieszenie - Corsair robi fajne pamięci i zazwyczaj działają poprawnie. :D Jednakże - jak zwykle, pewność co do kompatybilności mamy dla kości z list.

Pozdrawiam,
 

lukmouton

Member
Joined
May 18, 2017
Messages
210
Generalnie to jest tak, że większość pamięci będzie działać prawidłowo, nawet i te, które nie są na liście wsparcia, ponieważ nikt nie ma dostępu do każdego modelu pamięci.
Większość pamięci, o ile prawie wszystkie desktopowe będą działać na stockowych ustawieniach - czyli 2400MHz :)
Natomiast z profilem XMP to jest już różnie, ponieważ on nie zadziała w 100%, nawet jak na pudełku napisane 100% compatible with intel XMP bla bla. Odnosi się to zarówno do platformy Intela jak i AMD. Jeżeli stockowo działają, a na XMP nie, to próbujemy ustawić pamięci ręcznie na tyle na ile będą pracować stabilnie.
Nie wiem czemu, ale jestem przekonany, że moduły 2x8, czy 2x16 będą mniej awaryjne z profilem XMP niż komplety 4x8, itp.
Sam Obecnie mam zainstalowane Patriot Viper black 2x8 CL17,19,19 3600MHz, a XMP ustawia mi je na CL18,19,19 trochę śmieszne i mija się z informacją na pudełku, ale na CL17,19,19 zgodnie z opakowaniem i modelem na pamięciach one nie działają xDDD
Dodatkowo Nie opłaca się kupować pamięci z taktowaniem wyższym niż takim na ile pozwala specyfikacja danego procesora. Nawet odpalenie profilu XMP np 4000MHz nie przyspieszy komunikacji pomiędzy procesorem a pamięciami :) Ale jest coś co może nam polepszyć pracę z pamięciami wysoko taktowanymi, to to, że kupimy pamięci wysoko taktowane z bardzo niskimi opóźnieniami, wówczas ustawimy w takim przypadku taktowanie jakie wspiera nasz procesor np. 3200MHz, czy 3600MHz i schodzimy z czasami CL jak najniżej :-)
 

ahijos

Member
Joined
Dec 14, 2018
Messages
69
Jeśli na liście jest F4-3600C16Q-32GTZNC, to są 4 kości po 8 Gb, a wstawię F4-3600C16D-32GTZNC, to samo oznaczenie ale zamiast Q jest D czyli nie cztery tylko dwie kości po 16Gb to wszystko włącznie z XMP będzie OK? Czy to dla płyty ma jakieś większe znaczenie? parametry kością te same.
 

lukmouton

Member
Joined
May 18, 2017
Messages
210
Teoretycznie nie powinno być różnicy, czy wkładasz 4 kości, czy 2.
Nigdy nie ma pewności że profil XMP zadziała poprawnie, bo na to może składać się wiele czynników, procesor, płyta i same pamięci.
Zawsze jest większa szansa że pamięci będą stabilniejsze jak instalujesz tylko zakupiony komplet(czyli stare w kompie usuwasz).
 
Last edited:

ahijos

Member
Joined
Dec 14, 2018
Messages
69
My się chyba nie zrozumieliśmy - te dwa zestawy są sklepowe o tych samych parametrach różnią się, że jeden jest z Q czyli 4 x 8 Gb, a drugi D czyli 2x16Gb. Na liście wsparcia jest tylko jeden ten Q, tu nie chodzi o rozdzielanie zestawu fabrycznego.
 

MSI FAE

Moderator
Joined
Jun 7, 2005
Messages
7,467
Hej,
Pewność kompatybilności mamy tylko dla kości z listy. Nawet jedna literka zmiany w nazwie może oznaczać dużą różnicę. Jednakże wcale nie musi - prawdopodobnie kości będą działać poprawnie. Ale jeszcze raz powtórzę - testowane i pewne są kości, które mają dokładne nazwy, zgodne z listą wsparcia.
Poza tym one nie są różnią się "tylko literką", przecież piszesz o kościach 2x8 i 2x16GB.

Pozdrawiam,
 

lukmouton

Member
Joined
May 18, 2017
Messages
210
Skoro ten komplet z tą literką "Q" jest na liście wsparcia, to ja nie widzę problemu całego tutaj, aby się zastanawiać xD
Chcesz to kupujesz i sprawdzasz, czy zadziała :-)
 

ahijos

Member
Joined
Dec 14, 2018
Messages
69
Ha, ha, ha, a jak nie zadziała to co z nimi zrobię? Sprzedawca nie przyjmie ich (osoba prywatna nie firma). Tak swoją drogą mam jeszcze na oku 4000 z CL16 ale ich też nie ma na liście, a może człowiek za bardzo się boi? Przecież tak na zdrowy rozum, co ma tu nie działać? A może ktoś wie, jeśli producent podaje na swojej stronie, że dany ddr pasuje do danej płyty, a nie ma tego na liście wsparcia to będzie wszystko OK? Ciekawe czy producenci pamięci robią praktyczne testy czy tylko piszą tak teoretycznie?
 

keIytom

Active member
Joined
Aug 10, 2015
Messages
1,251
Najlepiej kupić w takim przypadku przez Internet i jeśli nie zadziała ma się 14 dni na odstąpienie od umowy bez podawania przyczyny.
 

lukmouton

Member
Joined
May 18, 2017
Messages
210
A co Ci nie pasuje w starych pamięciach ?
Chcesz szybsze ? jeżeli na starych pamięciach miałeś maksymalne taktowanie jakie pozwala na to Twój procesor, to kupno nowych pamięci nie przyspieszy Ci kompa, no może da Ci 1 fps wiecej, albo mniej xD.
Kupujesz te 2x16, a z profilem XMP nikt nie udziela na to gwarancji, że musi to działać :-)
 

keIytom

Active member
Joined
Aug 10, 2015
Messages
1,251
Ale jeśli kupuje się od firmy, a nie od osoby prywatnej.

Kupując od firmy/sklepu masz 14 dni na odstąpienie od umowy jeśli była zawierana na odległość. Więc kupując w sklepie internetowym jeśli coś nie będzie działało masz 14 dni na odesłanie i zwracają wtedy pieniądze.
 

ahijos

Member
Joined
Dec 14, 2018
Messages
69

lukmouton najpierw miałem w komputerze 4 x 8 - 3200 MHz Cl14, jak złożyłem drugi komputer to podzieliłem te 32 Gb na dwa. Teraz chciałbym te 4 x 8 3200, Cl 14 w całości przerzucić do jednego komputera, a do MSI Z390 Godlike chcę kupić nowe i raczej 32 Gb. Mam na oku bardzo dobre dwie oferty od osób prywatnych więc zwrot nie wchodzi w rachubę - F4-3600C16D-32GTZNC oraz F4-4000C16D-32GTRSA, oba zestawy nie są na liście MSI ale producent na swojej stronie wymienia moją płytę przy tych kościach. Tylko nie wiem czy oni robią testy praktyczne czy tylko tak teoretycznie piszą.​

 

keIytom

Active member
Joined
Aug 10, 2015
Messages
1,251
To tak jak było napisane wyżej Pewność kompatybilności mamy tylko dla kości z listy więc nawet jeśli producent przeprowadzał testy u siebie to jeśli wystąpiłby jednak z nimi jakieś problemy to MSI nie weźmie na siebie odpowiedzialności za to że nie działają.

I tu masz dwie opcje albo zakupić takie kości w sklepie Internetowym i w razie problemów odstąpić od umowy albo przyoszczędzić i kupić taniej od kogoś a ewentualne problemy wziąć na siebie. Chyba, że sprzedający zgodzi się i udzieli gwarancji rozruchowej żebyś mógł sprawdzić czy będą działały
 

ahijos

Member
Joined
Dec 14, 2018
Messages
69

keIytom o jakiej odpowiedzialności MSI mówisz? Powiedzmy, że jest jeszcze gwarancja na płytę główną i kupię DDR4 z listy i powiedzmy, że nie działa XMP to niby Ja piszę do MSI, a Ci wymieniają mi płytę główną? Nie wiem o jakiej odpowiedzialności mowa? A o okresie pogwarancyjnym to nawet nie ma co mówić.​

 

keIytom

Active member
Joined
Aug 10, 2015
Messages
1,251
Takiej, że jeśli używasz pamięci które nie są na liście kompatybilności w razie problemów związanych z działaniem płyty z nimi z dużym prawdopodobieństwem od serwisu otrzymałbyś informację o tym, żebyś używał komponentów które znajdują się na liście wsparcia, jeśli używasz "przetestowanych" pamięci, płyta zostanie przyjęta do serwisu w celu sprawdzenie czy nie występują z nią żadne problemy <-- to oczywiście dotyczy sytuacje gdy masz płytę jeszcze na gwarancji. Jeśli płyta jest po gwarancji sam decydujesz czy chcesz używać czegoś co nie było przetestowane (czyli może nie działać, lub działać nie w pełni możliwości)

Napisałem wyżej jakie masz możliwości i nie wiem czego oczekujesz? Nikt ci nie zagwarantuje, że te kości będę działały u ciebie mogą się zdarzyć przypadki, że u kogoś z identyczną płytą będą działały a u innej osoby już nie.
Więc pamięci których ma na liście kompatybilności kupujesz, z możliwością ich przetestowania albo "przyoszczędzasz" i w razie problemów bierzesz je na siebie i zostajesz z "przyciskami do papieru", próbujesz je wykorzystać w innym zestawie lub sprzedajesz jako "funkiel nówki nie śmigane" bo te są już nie potrzebne bo trafiłeś lepsze.
 
Top