RTX 3080 gaming x trio(10gb) (+ MSI MAG Z490 TOMAHAWK & windows 11)

Pshybysz

New member
Joined
Oct 14, 2021
Messages
5
Cześć,
starałem się znaleźć temat podobny ale mi się nie udało. Dodatkowo nie jestem pewien czy w dobrym dziale piszę, ale z mojego punktu widzenia to właśnie GPU.

Problem właściwy tl;dr: Na setupie z dwoma monitorami podczas grania i oglądania yt jednocześnie. yt tnie filmiki (z audio nie ma problemu)

Oto moja historia:
Stwierdziłem, że zostanę posiadaczem windowsa 11. Chciałem go zainstalować, ale okazało się, że potrzebuję upgrade biosu. Odpaliłem dragon center wszedłem w zaawansowane i zrobiłem update. Problem w tym, że okazało się, że będzie jeszcze upgrade biosa GPU bo zapomniałem go odznaczyć w aplikacji. Na szczęście flashowanie przebiegło bez problemów. Po wszystkim przystąpiłem do instalacji OS'a, która też przebiegła pomyślnie. Kiedy windows był już zainstalowany i poszedł restart PCta rozruch zatrzymał się zaraz za POSTem z informacją "there is no vbios support..."(problem1.jpg) wcisnąłem F2 i jazda dalej. Przy kilku restartach pojawiały się podobne błędy z tego co pamiętam było jeszcze "there is no gop support" ale za każdym razem F2 rozwiązywało problem i teraz już mi te błędy nie wyskakują. Po instalacji wszystkiego przyszedł czas na gierki. Tutaj napomknę, że mam setup z dwoma monitorami 4k 60hz i FHD 144hz. Monitor główny z gierkami to ten 4k, a na bocznym ekranie leci zawsze jakiś youtube albo inne takie. I tutaj zaczyna się problem, którego na windows 10 (ale i przed updateami BIOSów NIGDY NIE było). Kiedy gram i jednocześnie oglądam youtube to obraz w playerze strasznie tnie. Z windowsowego "menedżera zadań" i z programiku "open hardware monitor" wychodzi, że karta graficzna wchodzi na jakieś niebotyczne poziomy zużycia sięgające 100%. Ostatnio głównie gram w "War Thunder" i "Astroneer" i o ile ta 1 mogłaby kartę tak obciążyć, to ta druga raczej nie bardzo (zwłaszcza że grałem w nie wcześniej i czegoś takiego nie było przy obu produkcjach). Co ciekawsze tnie tylko przeglądarka. Gry nie mają żadnych problemów, a przynajmniej takich nie zauważyłem, chodzą płynnie.

Teraz nie wiem, czy to wina któregoś z biosów? A może to znany wam problem z W11?
Pomocy!
 

Attachments

 • problem1.jpg
  problem1.jpg
  28.7 KB · Views: 12
 • GPU_bios.png
  GPU_bios.png
  35.1 KB · Views: 13
 • temps&usage.png
  temps&usage.png
  83.7 KB · Views: 13

keIytom

Active member
Joined
Aug 10, 2015
Messages
1,173
Problemem może tu być instalacja Windowsa 11 z włączonym CSM co może powodować problemy w tym systemie, dlatego zalecana jest instalacja w czystym UEFI. Dodatkowo problemem może być również sam Windows 11 w którym teoretycznie poprawiono obsługę wielu monitorów ale przynajmniej u mnie na tę chwilę występują z tym problemy ponieważ na drugim monitorze występowało spore lagowanie szczególnie kursora i przeglądarki (z tym, że u mnie przez Wi-Fi) instalacja najnowszych sterowników ze strony Nvidii trochę poprawiła sprawę ale jeszcze trochę brakuję do tego co było w Win 10
 

MSI FAE

Moderator
Joined
Jun 7, 2005
Messages
7,115
Hej,
Zdecydowanie zainstaluj Win11 w pełnym UEFI. Płyta ma już BIOS, który wspiera Win11, ale - z tego co widzę - sterowniki się jeszcze nie pojawiły - stąd może problem z odtwarzaniem filmów.
System Win11 jest systemem naprawdę bardzo świeżym, więc tu pewne tymczasowe problemy mogą się pojawić, jak to we wszystkich nowych rozwiązaniach.
Te informacje POSTu są niepokojące, Twoja grafika nie powinna mieć tego typu problemów. Ja bym jeszcze sprawdził - jeśli masz na to czas - czysty system Win10 - czy dzieje się podobnie. Oczywiście również w pełnym UEFI.
Pozdrawiam,
 

Pshybysz

New member
Joined
Oct 14, 2021
Messages
5
W pełnym UEFI? Tzn w biosie mam ustawić? Czy coś przy instalacji wybrać? Bo teraz normalnie instalowałem system używając pendrive stworzonego przez windows media creation tool
Te POSTowe info może oznaczać, że przy upgrade BIOSu nie wszystko poszło jak trzeba? Może warto zrobić revert do starszej wersji?
Jak mówiłem wcześniej tego problemu przy W10 nie było, a używam tego setupu od ponad roku.
 

MSI FAE

Moderator
Joined
Jun 7, 2005
Messages
7,115
Hej,
Downgrade BIOSów nie jest zalecany, a w przypadku karty graficznej praktycznie niemożliwy do wykonania przez użytkownika (aktualizacje vBIOSów w kartach graficznych są dużo rzadsze) - bo to robi się tylko i wyłącznie przez Live Update i to do najnowszej wersji, nie ma możliwości wybrania "starszej wersji". Nie sądzę, by to był problem samych BIOSów - raczej ustawień.
Jeśli chodzi o ustawienia - to właśnie pisałem o ustawieniach w menu BIOSu. Poniżej wklejam film, który pokazuje jakie ustawienia powinny być w BIOSie podczas instalacji Win10. Niestety, nie mamy jeszcze filmu do Win11 (jest w trakcie tworzenia), ale jeśli chodzi o samo ustawienie "UEFI" to wygląda to właściwie identycznie.


Pozdrawiam,
 

Pshybysz

New member
Joined
Oct 14, 2021
Messages
5
Opcja UEFI w BIOS jest włączona. Jednak nie jestem pewien czy była podczas instalacji - bo potem przecież wciskałem F2 żeby przywrócić default settings.
Jeżeli jednak była ustawiona na CSM i potem zmieniona na UEFI to coś zmienia czy i tak reinstalować system gdy jestem pewien, że UEFI jest włączone?

edit: w sumie to zauważyłem jeszcze jedno. Gdy tylko wcisnę wywołam start menu ALTem (gram na windowed borderless) płynność przeglądarki od razu wraca do normalności
 
Last edited:

keIytom

Active member
Joined
Aug 10, 2015
Messages
1,173
Teoretycznie nie powinno nic zmieniać może trochę wydłużyć czas ładowania systemu ponieważ loader próbuje załadować sterowniki które już nie są potrzebne. Jeśli nie instalowałeś możesz sprawdzić sterowniki Nvidii ponieważ kilka dni temu wyszły nowe dla Win 11 i być może one coś poprawią.
 

MSI FAE

Moderator
Joined
Jun 7, 2005
Messages
7,115
Hej,
Jeśli masz czas i nie sprawi to wielkiego kłopotu - a problemy się pojawiają dalej - przeinstaluj system. Jeśli probemy znikną po aktualizacji sterowników - to rzeczywiście szkoda trochę na to zachodu. Ale jednak zaleca się instalowanie systemu, po wybraniu "UEFI" w BIOSie, bez CSM.

Pozdrawiam,
 

Pshybysz

New member
Joined
Oct 14, 2021
Messages
5
Przeinstalowałem system z BIOSem ustawionym na UEFI. Niestety nie pomogło.
 

MSI FAE

Moderator
Joined
Jun 7, 2005
Messages
7,115
Hej,
A które problemy dalej się pojawiają - dalej w trakcie postu wyrzuca "dziwne" komunikaty, czy tylko w systemie tnie przeglądarka?

Pozdrawiam,
 

Pshybysz

New member
Joined
Oct 14, 2021
Messages
5
Hej,
A które problemy dalej się pojawiają - dalej w trakcie postu wyrzuca "dziwne" komunikaty, czy tylko w systemie tnie przeglądarka?

Pozdrawiam,
Tylko przeglądarka. POST ani razu nie wyrzucił błędu póki co.
 
Top