RTX 3060 TI Gaming X Błąd

Status
Zamknięty.

Diabolo126

New member
Dołączył
Styczeń 22, 2023
Posty
3
Hej.
Kupiłem RTX 3060 TI Gaming X i niby wszystko działa, ale raz na jakiś czas przy włączaniu PC na płycie głównej zapala się debug led od grafiki no i oczywiście głośniczek sobie pika a obrazu nie ma. Reset i wszystko już działa. Wyjmowałem kartę, przetarłem piny i dmuchnąłem w slot PCI ale nic to nie dało - raz na jakiś czas problem się pojawia (na pewno nie co klika dni tylko trochę rzadziej). Może ktoś miał podobny problem i wie co i jak?
Płyta główna: MSI MAG Z390 TOMAHAWK
Procesor: Intel Core i5-9600KF, 3.7GHz
Zasilacz: SilentiumPC Vero L3 600W
Pamięć: Patriot Viper 4, DDR4, 16 GB, 3400MHz, CL16
Aaa no i zarysowałem płytę nad złączem PCI - 2 ścieżki - nie są one przerwane ani zwarte tylko zdarty "lakier" wiec to wykluczyłem, ale dla zasady wspominam.
 

Nichrome

Administrator
Dołączył
Czerwiec 15, 2015
Posty
6958
Hej,
Zarysowana płyta może być jak najbardziej problemem. Wystarczy by temperatura pomieszczenia była większa czy mniejsza, podobnie z wilgotnością powietrza.. Może też być tak że zasilacz nie do końca się obudzi przy odpalaniu, i wystarczy by jedna wtyczka nie dostała wystarczająco mocy i już system stwierdzi że nie ma karty. Ciężko ot tak stwierdzić bez dodatkowej płyty lub karty graficznej; możemy tylko gdybać.
 

MSI FAE

Moderator
Dołączył
Czerwiec 7, 2005
Posty
7876
Hej,
Rzeczywiście, najprościej by było przetestować kartę w innym zestawie i zduplikować problem, bo problem może wynikać z tego zarysowania lub np. zasilacza. Masz taką możliwość?

Pozdrawiam,
 

Diabolo126

New member
Dołączył
Styczeń 22, 2023
Posty
3
Mam drugą kartę w międzyczasie podmienię, a co do zasilacza i płyty, cóż jedyna opcja żeby to sprawdzić to ewentualny upgrade który nie wiem czy będzie w najbliższym czasie
 

Diabolo126

New member
Dołączył
Styczeń 22, 2023
Posty
3
Rozwiązanie problemu to fakt że czasem włączałem monitor po starcie komputera i grafika prawdopodobnie sygnalizowała brak sygnału zwrotnego z monitora. Taką teorię znalazłem gdzieś w Internecie i tym sposobem udało się wymusić błąd. Wcześniej od razu wyłączałem PC przyciskiem, ale tym razem dałem mu czas i po 1 długim i (chyba) 2 krótkich sygnałach (i włączeniu monitora w międzyczasie) komp wstał bez problemu. Może to ukoi nerwy kogoś kto martwi się o swoje GPU.
Temat do zamknięcia.
 

MSI FAE

Moderator
Dołączył
Czerwiec 7, 2005
Posty
7876
Hej,
Dzięki za podzielenie się swoim rozwiązaniem! :-)
Temat zamykam.
 
Status
Zamknięty.
Do góry