RTX 2060 GAMING Z - wentylatory po raz kolejny

Status
Not open for further replies.

howeverius

New member
Joined
Jan 5, 2021
Messages
3
Cześć! Przejrzałem już chyba wszystkie wątki dotyczące dziwnej pracy wentylatorów, ale mój problem jest nieco inny, dlatego piszę. Otóż u mnie również występuje nierówna praca wentylatorów - jeden (Fan1) chodzi równo, ze stałą prędkością przy obciążeniu a drugi (Fan2) ma skoki obrotów. Co znamienne to wartości procentowe prędkości są stałe, a jedynie prędkość jednego wentylatora się zmienia. Wszystko widać na załączonym wykresie - 4 minuty w Furmarku. Dodam, że ręczne ustawienie wartości działa, tzn. jeśli ręcznie ustawię prędkość na 100% to w spoczynku kręcą się non stop i zbijają temperaturę do nieco ponad 30 stopni, ale przy faktycznym obciążeniu znów Fan2 wariuje. Oczywiście jest to mega uciążliwe jeśli chodzi o ten nierównomierny hałas.

Czy taki defekt podlega reklamacji?

Oczywiście BIOS sprawdzony, sterownik wgrany na czysto (to jest praktycznie świeży Windows sprzed kliku dni), w zasadzie wszystkie wskazówki ogarnięte, ale bez rezultatu.

Płyta główna: Aorus x570 ELITE
Wersja BIOSu: F30
Procesor: Ryzen 3600x
Chłodzenie procesora: Fera 3
Grafika: MSI RTX 2060 Gaming Z 6GB
Pamięć RAM: Kingston KHX3200C16D4/8GX
Zasilacz: Corsair TX550 80+ Gold
System Operacyjny: Windows 10 Pro
 

Attachments

  • 2060fan2.png
    2060fan2.png
    1.5 MB · Views: 4

MSI FAE

Moderator
Joined
Jun 7, 2005
Messages
7,403
Hej,
Wiatraki są zazwyczaj asynchroniczne, ale różnice nie powinny być duże (ten wykres jednak nie podaje dokładnie jakie te różnice są).
Może wiatrak nie pracuje prawidłowo, jest w jakiś sposób uszkodzony? Tego typu uszkodzenia, jeśli nie spowodowane przez użytkownika (np. ukruszona łopatka) powinny podlegać naprawie gwarancyjnej. Przypominam, że karty graficzne reklamujemy do sklepu, gdzie zostały zakupione.

Pozdrawiam,
 

howeverius

New member
Joined
Jan 5, 2021
Messages
3
Dzięki z odpowiedź. Spadki są do 1100-1500 obrotów a czasem nawet do 0 i są cykliczne co kilkanaście sekund. Fizycznie karta wygląda OK, działała bez problemu od nowości.

Problem zaczynam mieć zgoła inny. Kartę kupiłem używaną, gwarancja leci od 05/2019. Mam dowód zakupu ale jest to imienna faktura (na konsumenta) z danymi poprzedniego właściciela. Sprzedawcą jest morele. Ich formularz wymaga, żebym zalogował się na konto, z którego był zakup (jeśli wybieram tę drugą opcję to określa wprowadzone dane jako błędne). Na razie napisałem do nich z pytaniem. Mam nadzieję, że nie będą robić problemów, że karta jest z drugiej ręki.  ???
 

MSI FAE

Moderator
Joined
Jun 7, 2005
Messages
7,403
Hej,
Kontaktuj się bezpośrednio z Morelami, tylko oni mogą odpowiedzieć/podpowiedzieć co z tym fantem zrobić.

Pozdrawiam,
 

howeverius

New member
Joined
Jan 5, 2021
Messages
3
Problemem okazała się usterka wentylatorów. Te bez problemu zostały wymienione w ramach gwarancji przez serwis MSI za pośrednictwem morele.
Wrzucam jak to obecnie wygląda jeśli chodzi o kulturę pracy - max 65°C przy obciążeniu 99% i niemal niesłyszalnych obrotach wentylatorów tj. 1700 RPM gdzie wcześniej było 3300 RPM i to nieznośne falowanie.

Dziękuję, temat do zamknięcia.
 

Attachments

  • unknown.png
    unknown.png
    73.4 KB · Views: 1
Status
Not open for further replies.
Top